Hlavní obsah
Věda a historie

Nejsilnější zemětřesení zasáhlo naše území v polovině 80. let. Můžeme zažít i silnější?

Foto: Pixabay

Otřesy země nejsou ani u nás ničím neobvyklým. Silná zemětřesení zde ale naštěstí nemáme. Rekordním zůstává to z konce roku 1985.

Zemětřesení je fenomén, který si spojujeme s jinými oblastmi než právě s naší domovinou. Otřesy ale postihují i naše území. To nejsilnější udeřilo na naše území v roce 1985. Jaké bylo?

Článek

Zemětřesení v Českých zemích

Když se řekne zemětřesení, většině z nás se vybaví Japonsko, Indonésie nebo Kalifornie. I Česko má ale svoji seismickou aktivitu, byť mnohem slabší. Přestože naše země neleží na rozhraní velkých tektonických desek, zemětřesení zde nejsou až tak vzácná, jak by se mohlo zdát.

Obecně platí, že zemská kůra není pod naším územím homogenní a stále zde dochází k pohybům a napětí, které se mohou v určitých oblastech nahromadit a jakmile napětí dosáhne určitého kritického bodu, dochází k náhlému uvolnění energie v podobě zemětřesení.

Stejně jako kdekoliv jinde, i v Česku lze identifikovat několik oblastí, kde jsou zemětřesení častější než jinde. V první řadě je to Chebská pánev a její okolí, především pak Kraslicko. Právě zde pravidelně dochází k tzv. rojíčkům – sériím menších zemětřesení, které mohou trvat dny i týdny. Nejvýznamnější roje zde byly zaznamenány v letech 1985-86.

Zemětřesení z roku 1985

Psal se 21. prosinec 1985, tedy sobota, a Československo se pomalu chystalo na blížící se vánoční svátky. Již od začátku prosince se v západních Čechách dala pozorovat zvýšená seismická aktivita, ta ale zajímala jen odborníky. Otřesy byly jen slabé či přímo neznatelné a to, že jich bylo více než kdy jindy, nebyl důvod k většímu zájmu. Vědci ale region sledovali a dobře tak mají zaznamenaný i otřes ze soboty.

V čase 11:16 totiž celý zemětřesný roj kulminoval a otřes s epicentrem u obce Nový Kostel a v hloubce 8 km měl tzv. magnitudu 4,6 stupňů Richterovy stupnice. Šlo a dosud jde o nejvyšší zaznamenaný otřes na našem území v moderní době. Do vzdálenosti 20 km od epicentra se začaly na zdech domů objevovat trhliny, padala omítka i střešní tašky a došlo i k pádu několika komínů.

Oproti skutečně silným zemětřesením známým z jiných oblastí světa se stále jednalo o slabý otřes, přesto ale vyvolal v oblasti poměrně velkou paniku, a i přes blížící se Vánoce lidé odjížděli raději k příbuzným a někteří dokonce spali ve stanech bez ohledu na to, že byl konec prosince. Mezi zajímavé vedlejší efekty zemětřesení z prosince 1985 bylo vysychání studen nebo změny ve vydatnosti podzemních pramenů. To byl mimo jiné i případ hlavního minerálního pramene ve Františkových lázních. Seismická aktivita pokračovala ve zvýšené aktivitě celou noc, sílu hlavního otřesu už ale žádný jiný nevyrovnal, a to platí dodnes.

Odborníci odhadují, že teoretické maximum je dnes pro otřesy na našem území asi 5,5 stupňů Richterovy stupnice a také to, že v posledních 20 tisících letech postihovala dnešní české území i zemětřesení o síle 6,5 stupňů Richterovy stupnice.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz