Hlavní obsah
Lidé a společnost

Největší tragédii v historii Českého ráje způsobil blesk: lidem nepomohl ani úkryt v jeskyni

Foto: Matěj Baťha, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Hruboskalsko v Českém ráji bylo dějištěm horolezecké tragédie.

O nebezpečnosti blesku pochybuje asi málokdo. Většinou máme ale za to, že se před ním lze ukrýt a pokud budeme opatrní, riziko nám nehrozí. Začátkem léta 1969 se skupina horolezců přesvědčila o opaku.

Článek

Krásná slunečná neděle…

Šestý červenec máme spojený především s upálením mistra Jana Husa v roce 1415. Dnes máme díky tomuto výročí volný den, neboť jde o státní svátek. Od roku 1925 do roku 1990 to byl jen významný den a nepojil se s volnem, v roce 1969 nicméně vyšel na neděli a lidé mohli stejně jako dnes vyrazit do přírody, na výlety nebo za známými.

Toho dne bylo navíc krásné slunečné počasí a milovníci horolezectví měli proto naprosto jasno: je čas vyrazit na skály. Český ráj byl vždy oblastí, která právě horolezcům nabízela nepřeberné možnosti realizace. Není proto divu, že i onoho osudného 6. července 1969 vyrazila řada horolezců právě do Českého ráje.

Některé skupiny přijely z Prahy, jiné z Turnova. V prvních hodinách nic nenasvědčovalo tomu, že by se mělo stát něco mimořádného. Krásná modrá obloha a dopolední letní slunce vytvářely horolezcům ty nejlepší možné podmínky pro lezení. To se ale mělo brzo změnit.

Přicházející bouřka

Pro tragický příběh jsou důležité především skály Větrník a vedlejší List v oblasti Hruboskalska, resp. tzv. Dračích skal (ty jsou známé např. z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny). I lezci, kteří se vydali právě na ně, si kolem poledne všimli, že se počasí horší a začínají se objevovat bouřková mračna. Horolezci se ze skal zodpovědně spustili dolů a před blížící se bouřkou se schovali pod skalními převisy vytvářejícími malé jeskyně. U skály Větrník to byli členové pražských horolezeckých oddílů, u skály List potom horolezci z Turnova.

Úder blesku

V jednom okamžiku však blesk udeřil do Větrníku a následně sjel na List. Z vrcholu skal však projel až do jeskyní. Přímí účastníci mluví o tom, že vše proběhlo tak, jako by je najednou nějaká neznámá síla zvedla do vzduchu a vrhla je proti skalám. Vše bylo doprovázeno zábleskem a následně velkou ránou. Šlo samozřejmě o tlakovou vlnu, která vznikla při úderu blesku. Z celkového počtu 25 lidí tři zemřeli (Pražáci Milan Ševel a Věra Zichová i Jaroslav Dostál z Turnova), další byli popálení či v bezvědomí. Účastníci udávali také zkušenost s dočasným ochrnutím nebo se ztrátou paměti.

Posléze se někteří probrali a začali pomáhat zraněným kamarádům, další potom běželi pro pomoc. Zraněné odvezly sanitky i někteří další návštěvníci Českého ráje svými soukromými auty. Dnes je v těchto místech pojmenována jedna z cest ke skále Větrník jako „Cesta blesku“, stejně jako je na místě pamětní tabulka.

Zdroje informací:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz