Hlavní obsah

Oheň svatého Antonína: nemoc, která děsila středověkou Evropu

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons

Středověké epidemie decimovaly celé velké části evropské populace

Středověk máme spojený především s morovými epidemiemi. Klasický dýmějový mor ale nebyl ani zdaleka jedinou děsivou nemocí, která v minulosti Evropu sužovala. Další byl tzv. „oheň sv. Antonína“.

Článek

Oheň svatého Antonína a jeho projevy

Jen těžko se můžeme divit, že tato nemoc naše předky k smrti děsila a spojovali si ji s těmi nejtemnějšími silami. Příznaky nemoci totiž zahrnovaly (resp. zahrnují) odumírání prstů a dalších kusů tkání, což vedlo až k jejich odpadávání. Kromě toho měl postižený nesnesitelné bolesti připomínající pálení ohněm zevnitř (pokud si lze něco takového vůbec představit) a také halucinace.

Připisovat tuto nemoc pekelným mocnostem bylo v kontextu doby vlastně naprosto logické. Nejvíce zpráv o této nemoci, která se ve středověku nazývala oheň svatého Antonína, pochází z Francie, Německa a z období mezi 9. a 13. stoletím. Jedna taková epidemie zabila v Evropě roku 994 na 40 tisíc lidí a nevyhnula se jistě ani českým zemím.

Církev uložila řádu svatého Antonína pečovat o nemocné touto nemocí. Řada lidí, především žen, však také padla za oběť boje proti domnělým původcům nemoci: čarodějnicím. Dnes už dobře víme, že nemoc není ani projevem posednutí ďáblem, ani výsledkem zaklínání čarodějnice. Co se tedy za děsivými příznaky ve skutečnosti skrývá?

Foto: G. Barger, Public domain, via Wikimedia Commons

Gangrenózní nohy odpovídající příznakům nemoci svatého Antonína, foto ze 30. let 20. století

Hrozba jménem námel

Renesance přinesla první pokusy o racionální vysvětlení tohoto onemocnění. Definitivně se to povedlo až francouzskému biologovi Louisi Thuillierovi v 17. století. Ten skrze pokusy na zvířatech prokázal, že původcem nemoci je námel, odborně paličkovice nachová (Claviceps purpurea). Je to houba, kterou lidé již dlouhá staletí dlouho znali a také využívali.

Houby tedy napadají květenství různých travin a obilí a produkují přitom nebezpečné toxiny. Není bez zajímavosti, že již v roce 1125 upozorňoval jeden francouzský mnich na podezřelou souvislost mezi onemocněním a vysokým podílem „černého obilí“ v mouce. Jeho osamocený hlas ale v té době nic nezmohl.

Vraťme se k námelu, resp. jím produkovaným toxinům. Jak už to ale s podobnými látkami je, v určitém množství mohou mít vlastnosti, které lidé dokážou využít. Není náhoda, že námel se našel již v „pozůstalosti“ známého ledového muže Otziho. Od starověku se námel používal v medicíně, např. k zastavování krvácení po porodech. Jeho jisté halucinogenní účinky byly pravděpodobně také využívány. Koneckonců, námel se ve farmacii používá dodnes a z velké části se pěstuje právě u nás.

Pro nás je podstatné, že námel napadá i žito a pokud je jeho koncentrace (resp. určitých toxinů) v mouce z obilí příliš velká, může způsobovat popsané onemocnění, které se dnes nazývá ergotismus.

Ve chvíli, kdy byla objasněna příčina nemoci svatého Antonína, začalo se obilí mnohem více kontrolovat a epidemie prakticky vymizely, resp. staly se vždy jen lokálními. Výjimku tvořil Sovětský svaz, kde se velké epidemie s tisícovkami obětí vyskytovaly ještě v první polovině 20. století. I dnes se v Africe epidemie ergotismu občas v lokálním měřítku objeví.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz