Článek
Hostinec U Černého vola
Slavná hospoda U Černého vola, kterou najdeme v jedinečném prostředí Loretánského náměstí, hned vedle Černínského paláce s Ministerstvem zahraničí a pražské lorety, je skutečně výjimečná. Oproti většině ostatních legendárních pražských podniků má kratší historii. Otevřena byla totiž až v roce 1965, byť restauraci zde pan Brinda provozoval již v roce 1905.
Interiéru hospody dominují dlouhé a již notně odřené dubové stoly s dřevěnými lavicemi. Zdi zdobí erby některých starobylých českých rodů a své kouzlo mají vitrážová okna. Jedná se o pivnici v tom nejlepším smyslu, nepočítejte proto s žádnou vysokou gastronomií. Tlačenka, nakládaný hermelín, topinky, nebo knedlíky s vajíčkem: jídelní lístek se nese v tomto duchu.
Pro každou slavnou hospodu je důležitá i skladba návštěvníků, kteří jí v minulosti navštěvovali. V hostinci U Černého vola v dobách minulého režimu s oblibou pobývali disidenti. V dnešní době se zde potkáte především s diplomaty či novináři. Slavným návštěvníkem hostince byl také detektiv Nick Carter, kterého tam ve filmu Adéla ještě nevečeřela dovedl komisař Ledvina v podání Rudolfa Hrušínského.
Pivovar U Fleků
Slavná webová stránka TasteAtlas vytváří seznam nejlegendárnějších restaurací celého světa. Jedno z míst v první desítce patří i restauraci a pivovaru U Fleků. Pivo se zde vaří a pije více než 500 let. První zmínka v historických kronikách pochází totiž z roku 1499.
Ikonickým pivem je pro tuto hospodu vlastní 13stupňový ležák. Ten se zde vaří od roku 1843. Kromě flekovské 13 je velkým lákadlem i krásný historický interiér nebo slavná svíčková. Ve svém dvoře má restaurace i velmi příjemnou zahrádku.
V dnešní době se zde mísí návštěvníci z celého světa, v průběhu historie zde u stolu sedávali například spisovatelé Jan Neruda či Alois Jirásek, legendární pražský písničkář Karel Hašler nebo divadelník Josef Kajetán Tyl. V novější historii sem často chodil také Jan Werich.
Pivnice U Zlatého Tygra
Další slavnou pražskou pivnicí je ta v domě U Zlatého Tygra. První zmínka o pivnici pochází z roku 1816. V dalších desetiletích sice pivnici vystřídala kavárna, později se zde opět začalo točit pivo. Pivnice U Zlatého Tygra je známá mimo jiné i tím, že se zde sedí na lavicích u dlouhých stolů a jednotliví návštěvníci tak mají k sobě blíž.
Dům U Zlatého Tygra, ať již v něm fungovala pivnice nebo kavárna, byl vždy místem setkávání. Chodili sem obrozenci jako František Ladislav Čelakovský, Karel Sabina či František Palacký. V novějších dobách byl štamgastem hospody Bohumil Hrabal a slavná je také návštěva Václava Havla a prezidenta Clintona.
Nakonec jeden slavný příběh: Pivnici U Zlatého Tygra navštívil ve 20. letech také francouzský premiér Édouard Herriot, když mu jeho doprovod vysvětlil, že zde u jednoho stolu sedávají společně soudci, vysocí politici i řemeslníci nebo třeba malíři pokojů, zvolal: „Demokracie není v Paříži, ta pravá demokracie je tady“.
Pivnice U Kalicha
Hospůdka U Kalicha, která se nachází nedaleko stanice metra I. P. Pavlova nabízí svým hostům atmosféru v začátku 20. století, skvělé pivo a tučnou nezdravou, avšak skvělou českou kuchyni. Proslulost tomuto hostinci však zajistil především Jaroslav Hašek.
Historie naznačuje, že na začátku 20. století se jednalo o dosti špinavé a pochybné místo. Pivnice byla ve stejném době jako nevěstinec a společnost, která se zde scházela, nepatřila k nejvybranějším. Stalo se však něco, co z tohoto lokálu udělalo legendu. Spisovatel Jaroslav Hašek do něj totiž umístil scénu, ve které Josefa Švejka zatýká tajný policista Bretschneider.
Také postava majitele Palivce má reálný předobraz v místním číšníkovi. A ještě jedna perlička, někteří odborníci na pražský pobyt Alberta Einsteina soudí, že se v tomto hostinci mohl setkávat s Jaroslavem Haškem a na základě těchto setkáních zahrnul spisovatel do svého díla postavu bláznivého profesora, který tvrdí, že uvnitř Země je ještě jedna, a přitom větší.
Břevnovský klášter
Budeme-li chtít v Praze vyrazit na místo, kde se skutečně začala tvořit česká pivní kultura, neměli bychom vynechat Břevnovský klášter. Ten byl založen již v roce 993 svatým Vojtěchem a jedná se tedy o místo skutečně spojené s našimi nejstaršími dějinami. V kontextu putování po významných pražských hospodách je důležité, že již v této době zde mniši vařili pivo.
Z břevnovského kláštera pochází první zmínky o vaření piva na českém území. I když v průběhu historie nastaly i časy, kdy se v klášteře pivo vařit nemohlo, vždy došlo k obnovení této tradice. Klášterní pivovar zde funguje i dnes a dát si pivo v tomto jedinečném prostředí je vždy velkým zážitkem. Pivovar dnes vaří šest stálých a řadu sezónních druhů piva.
Slavných a jedinečných hospod je v Praze mnohem více a ty výše uvedené jsou tak jen malou ochutnávkou toho, co hlavní město milovníkům piva a historie nabízí.
Zdroje informací: