Článek
Příchod cyklistiky do Českých zemí
Historie cyklistiky v Českých zemích sahá až do druhé poloviny 19. století, tedy do doby, kdy se na evropských silnicích začaly objevovat vůbec první velocipedy. Tyto předchůdci moderních kol byly zprvu přístupné pouze bohatším vrstvám společnosti. První velocipéd spatřil světlo světa na světové výstavě v Paříži v roce 1864 a již v roce 1867 jej mohli spatřit i obyvatelé Českých zemí.
Strojník Josef Pechánek z Hořic se pařížské výstavy zúčastnil a velocipéd ho velice zaujal. Po návratu si proto sestrojil svůj vlastní. V roce 1868 zase jízdou na velocipedu zpestřil pokládání základního kamene Národního divadla. V roce 1879 potom do Prahy zavítal Angličan William Crowl s celokovovým vysokým kolem typu Excelsior. Ten hraje v historii české cyklistiky významnou úlohu.
V Praze totiž bydlel u továrníka Jana Kohouta, jehož synové se do velocipédu zamilovali. Otec pro ně proto ve své továrně několik kol vyrobil a v Praze se proto velocipedy začaly objevovat pravidelně. Po zásluze budily v metropoli velkou pozornost a zájemců o tuto novou kratochvíli přibývalo.
Vznik klubu
Bratři Kohoutové začali pořádat v továrně svého otce pravidelná setkání zájemců o velocipédy a cyklistiku (byť v té době se toto označení samozřejmě ještě nepoužívalo). Ale protože zájemců neustále přibývalo, bylo jasné, že neformální setkání již nestačí a bude třeba posunout celou aktivitu na novou úroveň.
Český klub velocipedistů (ČKV) byl založen v roce 1880 v Praze a stal se prvním spolkem tohoto druhu v Českých zemích. Jeho vznik byl inspirován podobnými kluby, které již působily v jiných částech Evropy, zejména ve Velké Británii a Francii. ČKV měl celkem 23 zakládajících členů kladl si za cíl propagovat cyklistiku jakožto sport i jako způsob dopravy, organizovat společné vyjížďky a poskytovat informace o všech technických aspektech velocipédů.
Členové klubu mířili třeba do Loděnice u Berounky nebo do Chrudimi. Výletů ale bylo mnohem víc a velocipédy se u nás zabydlely. Konat se začaly také cyklistické závody, a i v dalších městech začaly vznikat nové cyklistické kluby. Nedílnou součástí klubového života bylo samozřejmě také pořádání plesů a dalších společenských akcí. Mimochodem, Josef Kohout vyhrál v roce 1882 mistrovství Rakouska v závodě na 1 míli.
Český klub velocipedistů tak hrál významnou roli nejen ve sportovním, ale i ve společenském životě Českých zemí, které tehdy ještě tvořily součást Rakouska-Uherska. Klub byl platformou pro setkávání lidí podobných zájmů, a to je vždy pozitivní. Po revoluci byl klub obnoven ve své novodobé variantě se snaží dále šířit slávu velocipedů.