Článek
Koruna českých králů
Svatováclavská koruna začala být vytvářena ještě v době, kdy byl českým králem Jan Lucemburský. Objednávku zadal samozřejmě markrabě moravský Karel a ten byl také následně prvním králem, kterému byla posazena na hlavu. Je známou věcí, že koruna má svoji poměrně komplikovanou symboliku, že byla za Karlova života upravována i to, že slouží i jako relikviář.
Svatováclavská koruna byla pravděpodobně zčásti odvozena od koruny přemyslovské, ta se však nedochovala a my dnes její podobu odvozujeme z obrázků na mincích. Určitou míru inspirace si potom brala i od koruny francouzských králů. Ani ta se dnešních dob nedočkala, neboť nepřežila Velkou francouzskou revoluci. Vraťme se ale k české koruně.
Sedm klíčů, sedm zámků
Dnes si korunovační klenoty (nejen korunu, ale např. i žezlo a jablko pocházející z doby Rudolfa II.) spojujeme také s Korunní komorou v katedrále sv. Víta, která je chráněna sedmi zámky. To je ale věc poměrně mladá, neboť vznikla až v roce 1791 v souvislosti s navrácením klenotů do Prahy při korunovaci Leopolda II.
Neznamená to však, že by snad Karel IV, nechtěl korunu ochránit, právě naopak. Jedna věc byla fyzická ochrana, která byla jistě také na výši, tou druhou ale ochrana před samotnými králi. Někteří méně zodpovědní panovníci měli totiž tendenci královské majetky v případě nedostatku financí zastavovat. Dělal to s oblibou i Karlův otec. Karel IV. se tak děsil toho, že některý jeho následovník právě tohle s korunou udělá.
Církevní ochrana
Karel IV. nedotknutelnost koruny zajistil tím, že ji daroval svatému Václavovi. Čeští panovníci tak korunu nikdy nevlastnili a nemohli ji tedy ani „odnést do zastavárny“. Něco takového ale ani panovník nemůže udělat jen tak, je k tomu potřeba potvrzení nejvyšší církevní autority. Dne 6. května 1346 proto vydal papež Klement VI. bullu, která jasně říkala, že koruna je majetkem sv. Václava a je proto pod oficiální ochranou církve. Každého, kdo by se ji pokusil zcizit nebo neoprávněně použít, stihne trest církve v podobě exkomunikace.

Papež Klement VI. poskytl Svatováclavské koruně ochranu církve.
Mimochodem, fakt, že korunu čeští panovníci nevlastnili, se projevoval i tím, že když ji potřebovali použít, museli svatému Václavovi zaplatit (jinými slovy, zaplatili svatovítské kapitule). Svatováclavská koruna je tak chráněna nejen sedmi zámky, ale i mocí církve. V tom se liší od všech ostatních královských korun z jiných evropských zemí.
A kdo ví, možná, že nad ní drží ochranou ruku i nějaká další moc. Mluvíme samozřejmě o proslulé legendě o kletbě, která stihne každého, kdo si korunu neoprávněně nasadí. Otázka, zda ji měl na hlavě Reinhard Heydrich, nás bude dráždit asi už navždycky.