Hlavní obsah
Lidé a společnost

Den dětí slavíme v červnu, i když to není jeho oficiální datum

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Pro Den dětí není důležité datum ale důvod, proč jej slavíme

Je pro nás samozřejmostí, že první červnový den slavíme „Den dětí“. Obce a školy pořádají dětské akce a rodiče neupřou svým ratolestem zmrzlinu nebo drobný dárek. Kde a kdy ale tradice vznikla?

Článek

Doba před druhou světovou válkou

Den dětí je jedním z těch významných dnů, které nejsou spojené s jednou jedinou konkrétní událostí, jejíž datum se připomíná. V případě Dne dětí jde spíše o kombinaci řady aktivit a událostí, které vyvrcholily právě jeho vyhlášením. Ale popořádku.

Jedním z prvních impulzů, který vedl ke zdůraznění toho, že právě děti jsou naší budoucností a je důležité jim to dávat najevo, stejně jako bychom si to měli sami připomínat, bylo vyhlášení národního Dne dětí v Turecku v roce 1920, konkrétně 23. dubna. Zasadil se o to sám Mustafa Kemal Atatürk, tedy zakladatel moderního Turecka. V této zemi se Den dětí mimochodem stále slaví každoročně právě 23. dubna.

Další významnou porci pozornosti získaly děti 1. června 1925. Ve švýcarské Ženevě se totiž konala Světová konference pro blaho dětí. I zde bylo zdůrazňováno, že děti je třeba chránit a umožnit jim prožít šťastné dětství, neboť právě děti od současných dospělých v budoucnu svět převezmou. Shodou okolností se ve stejný den, tj. 1. června 1925, konal v San Franciscu dětský závod tzv. dračích lodí. Jeho cílem bylo poukázat na situaci sirotků, avšak s přesahem na všechny děti obecně.

Vyhlášení Dne dětí

Druhá světová válka přinesla nezměrné utrpení milionům lidí po celém světě. Nevyhnulo se bohužel ani dětem. Nejen, že děti trpěly při přechodu front přes jejich domovy nebo ve chvíli, kdy se obětmi války stali jejich rodiče, v mnoha případech bylo násilí cíleno právě na děti. To reflektovalo vyhlášení Dne pro ochranu dětí, ke kterému v roce 1949 přistoupila Mezinárodní federace žen. Explicitně přitom byly zmíněny masakry v Lidicích a ve francouzském Ouradouru. Datem byl zvolen 1. červen.

Foto: Ashley Pomeroy, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Památník dětí z Lidic, i kvůli jejich utrpení si Den dětí připomínáme

U nás byl tento den připomínán ve větším měřítku poprvé v roce 1952. V té době začal narůstat tlak na nově vzniklou OSN, aby i ona vyhlásila podobný den určený dětem. Stalo se tak v roce 1954, kdy byl vyhlášen Světový den dětí (anglicky Universal Children's Day). Tedy onen oficiální a globálně slavený Den dětí. Má to ale háček, datem tohoto dne byl zvolen 20. listopad.

Proč tedy slavíme Den dětí v červnu? Není na tom nic složitého, v roce 1954 už měli lidé v mnoha zemích jako Den dětí zafixovaný první červen a také u něj zůstali. To je i případ Československa. Od něj převzala oslavy i Česká republika.

Datum ale až tak důležité není, jde samozřejmě o podstatu. Tou je oslava dětství, jeho radosti a nevinnosti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz