Článek
Poslanec Karel Šviha a jeho problémy
Na jaře roku 1914 se svět pomalu, ale jistě řítil do katastrofy první světové války. Jen málokdo si to ale zatím uvědomoval a celá společnost žila problémy, které jsou ve světle toho, co přišlo poté, poněkud malicherné. Dne 4. března 1914 vyšlo číslo deníku Národní listy s titulní stranou, na které byla opravdová bomba. Titulek zněl následovně: „Národně-sociální vůdce ve službách policie“. V článku se psalo o tom, že předseda poslaneckého klubu národních socialistů v Říšské radě, Karel Šviha, donáší od roku 1910 rakouské státní policii. Za tuto službu měl údajně dostávat měsíčně 800 korun.
Pro tehdejší českou společnost šlo o opravdovou bombu, navíc ve velmi negativním smyslu. V politice se bojovalo za větší vliv Čechů a rakouská monarchie byla vnímána dost často nepřátelsky. Donášení rakouské policii bylo považováno za nevlastenecké a bylo vždy tvrdě odsuzováno. I případ Karla Sabiny, byť byl půl století starý, v české společnosti stále rezonoval. Šviha byl proto společností tvrdě odsouzen a stal se prakticky nepřítelem národa. I na začátku 20. století ale stejně jako dnes platilo, že ne všechno, co je psáno, je také pravda.
Kdo byl Karel Šviha
Karel Šviha se narodil v roce 1877 v Novém Bydžově nedaleko Hradce Králové. Po studiích práv si otevřel advokátní praxi a posléze se stal dokonce soudcem. Svoji politickou kariéru začal v českém zemském sněmu a od roku 1907 byl poslancem Říšské rady ve Vídni. Dokonce v něm vedl poslanecký klub českých národních socialistů.
Další průběh aféry
Národní listy získaly informaci o Švihově donášení z pozůstalosti novináře Josefa Anýže, který ji měl sehnat již v roce 1911. Karel Šviha obvinění okamžitě odmítl. Neodjel ale do Vídně na zasedání poslaneckého klubu a tento fakt si mnozí vysvětlili jako přiznání viny. Také jeho političtí konkurenti, především sociální demokrat Bohumír Šmeral, na Švihu tvrdě útočili. Sociální demokraté a jejich političtí partneři dokonce svolali neoficiální, tzv. národní soud. (šlo o analogii k národnímu soudu, který z národa vyloučil zmíněného Karla Sabinu).
Národní socialisté se za Švihu postavili. Jejich předseda Karel Klofáč nesl celou věc velmi těžce a dokonce zkolaboval. Aféra přitom začala nabírat obrátky. Karel Šviha byl spatřen v místě, kde se pohyboval také vysoce postavený policejní úředník a sami národní socialisté přestali Švihovi věřit. Ten byl donucen složit mandát a plně se věnovat své obhajobě. Na Národní listy, konkrétně redaktora Serváce Hellera, podal žalobu. Soud pro něj však dopadl špatně a nálepky konfidenta se nezbavil.
Alespoň částečnou satisfakci přinesl Karlovi až jeho poslanecký kolega Tomáš Garrigue Masaryk. Ten veřejnosti osvětlil, že Šviha pouze působil jako poradce Františka Ferdinanda d´Este. Činil tak zcela oficiálně a veřejně, navíc s plným vědomím předsedy strany Karla Klofáče. Práci vykonával zdarma a její podstatou byla tvorba idejí, jak reformovat habsburskou monarchii. Karel Šviha tak v podstatě pracoval ve prospěch českého národa a navíc zdarma. Následník trůnu sice ze své vlastní vůle Švihu odměnil, ten ale peníze převedl na svoji politickou stranu.
Z podstaty věci tak z celé aféry vychází špatně pouze Karel Klofáč, který se svého stranického kolegy nikterak nezastal a veřejnosti situaci neosvětlil. Je možné, že by aféra měla ještě nějaký další vývoj, pokud by ovšem nevypukla první světová válka a na tuto patálii se nezapomnělo. Přesto nám po ní něco zbylo. V době, kdy toto téma ve společnosti nejvíce rezonovalo se objevilo nové slovo odvozené od jména Karla Švihy: slovo průšvih či prošvihnout.