Hlavní obsah
Lidé a společnost

Velkovévoda Jean přivedl Lucembursko mezi nejvyspělejší země a zajistil lidem skvělý život

Foto: Anefo, licence https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Licensing

Velkovévoda Jean Lucemburský s nizozemskou královnou Julianou na letišti v Lucemburku v roce 1971

Za jeho vlády Lucembursko zažilo prudký hospodářský vzestup a stalo se nejbohatší zemí světa. Lidé se v něm mají moc dobře. Velkovévoda a válečný hrdina Jean Lucemburský vládl úspěšně své zemi 36 let.

Článek

Životní úroveň jeho obyvatel je jednou z nejvyšších na světě, jak uvádí web ekonom.cz, a nejvyšší v Evropské unii (kupní síla obyvatelstva je asi o 50 % vyšší než například v Německu).Velkou zásluhu na tom, že Lucembursko se stalo ideálním místem pro život a lidé se tu mají skvěle, má předchozí velkovévoda a otec toho současného Jindřicha Jan (Jean) Lucemburský. Jmenuje se stejně jako jeho slavný předchůdce, který byl ve 14. století českým králem a je také v hlavním městě Lucemburku pohřben. Jean Lucemburský se dožil úctyhodného věku 98 let a zemřel před 5 lety.

Ještě předtím než nastoupil na trůn, vyznamenal se v II. světové válce, kdy jeho vlast byla okupována nacistickým Německem. Jako voják se podílel přímo na osvobození své země i dalších okupovaných evropských států. Již v listopadu 1942 vstoupil do britského pluku Irské gardy a aktivně se účastnil bojů s nacisty. V červnu 1944 se vylodil v Normandii. Podílel se na krvavé bitvě u Caen a osvobození Bruselu. V den osvobození hlavního města Lucemburku 10. září 1944 byl princ Jean odvolán do Lucemburska, kde byl nadšeně vítán místním obyvatelstvem a jeho příjezd se změnil v triumf. Krátce před koncem války ještě se svojí vojenskou jednotkou osvobodil nizozemské město Arnhem.

Velkovévoda Jean Lucemburský se ujal vlády po abdikaci své matky velkovévodkyně Šarloty 12. listopadu 1964. Za jeho éry nastal radikální přerod lucemburské ekonomiky a země se z  agrárně průmyslové změnila ve světové finanční centrum a středisko služeb. První banky se v něm usazovaly v druhé polovině šedesátých let.

Lucemburská ekonomika je podle webu kurzy.cz vysoce rozvinutá. Má dlouhodobě nejvyšší HDP na obyvatele z hlediska parity kupní síly na světě (přes 140 000 dolarů) a patří k nejotevřenějším. Země výrazně investuje do podpory moderních technologií, inovací, ekonomiky řízené daty, specializuje se také na průzkum vesmíru a tamní těžbu surovin. Jedná se také o zemi s výraznou podporou start-upů. Dominantními sektory jsou bankovnictví a pojišťovnictví, ocelářský, železářský a lehký průmysl. Lucembursko je důležitým evropským centrem služeb, zejména finančních, sdělovacích prostředků, dopravy a místem konání významných mezinárodních kongresů. Průmyslová výroba, v níž do nedávné doby převládal ocelářský průmysl, se stále více diverzifikuje.

Za to všechno vděčí tato země z velké části osvícenému panovníkovi Jeanu Lucemburskému, který v roce 2000 odstoupil z postu velkovévody a předal vládu svému synu Jindřichovi.

Odkazy:

https://ekonom.cz/c1-991949-lucembursko

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz