Článek
Prostě si představte, že na nějakém ostrově zkrátka bydlíte. Rok, dva, pět let, celý život. Možná si odtud uděláte občas dovolenou na jiná místa světa, nebo alespoň kontinentu, ale tu svou pomyslnou kotvu máte stále tam. V místě obehnaném ze všech stran mořem, nebo možná dokonce oceánem.
Mám na mysli ryzí pojem jakéhokoliv ostrova jako takového. Se všemi jeho výhodami i minusy, který pro život nabízí. Vím, jedná se o široký pojem, jelikož kterýkoliv ostrov definuje spousta atributů, jako přinejmenším jeho zeměpisná poloha, klima a počasí, rozloha, zalidněnost, místní kultura a životní styl jemu příznačný a další jeho vlastní specifika. Určitě také rozhoduje láska k danému místu. Máte-li k němu silnou vazbu, všechna případná „proti“ jdou stranou. Nebo ne?
Jaké (ne)výhody mohou dříve, či později vyplynout na povrch?
Omezené možnosti v případě potřeby úniku z ostrova
Řekněme si na rovinu, že v tomto případě hraje velkou roli spousta proměnných. Přírodní živly, jako třeba tsunami, povodně, hurikány, tornáda, sopky chrlící lávu mohutnými erupcemi, zemětřesení, požáry. Může to být i občanská válka, politická situace, či jiná okamžitá, zároveň extrémní změna, při níž budete potřebovat, jednoduše řečeno, utéct. V zájmu záchrany svého života, zdraví, případně svobody.
Varianty, jakými lze opustit ostrov, jsou ale jen dvě. Letecky a lodí. A to ještě za normálních okolností, přiznejme si. Výše zmíněné kritické stavy totiž mohou v sekundě ony obě varianty znepřístupnit. Některé ostrovy jsou sice propojeny navíc mostem, avšak v případě živelné pohromy, nebo právě politické situace může být tato varianta rychle zapovězena. Většina ostrovů tohle spojení s pevninou ale nemá vůbec. Samozřejmě, výjimky platí vždy. Vlastníte-li soukromé letadlo, či loď a povětrnostní podmínky jsou dobré, není co řešit.
Rozdílnost v cenách potravin a dalšího zboží, také jejich dostupnost
Již logika věci napovídá, že spousta produktů, ať už se to týká potravinářského průmyslu, nebo třeba aut, se na ostrov musí dovážet. Tento dovoz však visí pouze na lodní, případně letecké dopravě. Na různých ostrovech světa najdeme samozřejmě různé ceny. Jestliže daný ostrov něco vyrábí, či pěstuje, bývá to zpravidla v dobré ceně.
Tak, jako jsou ostrovy ohraničené mořem, či oceánem, mívají i mantinely v dostupnosti zboží. Na ostrově Thoddoo v Maledivách je v místních potravinách opravdu velmi strohý výběr potravin a věcí všeobecně. Zdejší obyvatelé si jistě čas od času zaplují do hlavního města na větší nákup, nicméně, když chcete třeba něco dobrého upéct a nemáte patřičné suroviny, asi byste zcela jistě museli nakopnout motorový člun a svištět si to dobrou půlhodinu Lakadivským mořem do hlavního města Malé, kde už je dostatečně zásobený supermarket.
Auta a jejich servis
Chcete-li se po ostrově projíždět danou značkou vozu, je dobré se předem ujistit, zda je možné tam také provést případný servis. V případě poruchy by to totiž znamenalo naložit auto na trajekt a poslat ho lodí na pevninu k opravě. U nových vozidel taky na garanční prohlídky. A to se samozřejmě prodraží, nehledě na délku času.
Život na ostrově bývá lákavý. Někdo právě toto specifické odříznutí od světa vyhledává z mnoha svých důvodů, jako třeba láska k místu, vztahy, lidé, příroda, lepší práce díky turismu. Brali byste ho však výměnou za život na pevnině? Ta přeci není vždy jen vnitrozemím. Je i rozmanitým pobřežím s možností vždy se do vnitrozemí uchýlit. Na druhou stranu, některé ostrovy jsou tak čarovně krásné a srdce magnetizující, že chápu i ty, kteří jim třeba i přes všechnu divokost přírody neodolají a onu odlehlost od pevniny právě žádají.