Článek
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-gruzie-okupace-jizni-osetie-abchazie-pristav-batumu-vyletni-lod-rusti-turiste-rusove-protest.A230728_150440_zahranicni_dtt
Když jsem jej dnes vyhledal znovu, je tam již pokrytecké „pr*ele“. Asi dostal redaktor hustou čočku, protože diskutující původní nadpis nadchnul a sami toto slovo v diskusi hojně používali a jen těžko mohli být mazáni. K čemu je takové pokrytectví dobré, když stejně každý ví o jaké slovo se jedná.
A co je vůbec na tzv. sprostých slovech špatného? Kdo vlastně rozhodl, která slova jsou sprostá a která ne? Existuje nějaký seznam sprostých slov ohodnocený škálou sprostosti od jedné do deseti? Pro každého je sprosté něco jiného. Pro mne je třeba v současné době sprosté slovo Putin a také jej nepíšu jako Pu*in.
Pokud tedy sprostá slova vadí, nechť je redaktoři nepoužívají vůbec. Slova v psaném textu s hvězdičkou či v mluveném trapným pípáním si stejně každý interpretuje v celé jejich šíři a významu. Ale byla by to škoda, protože i sprosté slovo v pravý okamžik a v pravém kontextu vyjádří pregnantněji myšlenku než několikaslovný opis. Text a především mluvené slovo tak ztrácí na autenticitě, přesnosti a naléhavosti.