Článek
Nejprve si připomeňme základy
První, co většinu lidí při slově ,,ledviny“ napadne, je ,,párový orgán“, nebo ,,čištění krve“. Není to ovšem jediný úkol tohoto důležitého orgánu, který v sobě máme. Ledviny také udržují rovnováhu vody v těle. Jsou také důležité při tvorbě hormonů. Tento párový orgán je velký zhruba 12 cm, pro představu – je to taková větší fazole. Široké jsou asi 6 cm a tloušťka se pohybuje okolo 4 cm. Ledviny jsou umístěny po obou stranách páteře, je důležité je udržovat v teple.
Stejně jako jiné orgány i ledviny jsou v lidském těle chráněny. Chrání je vnější vrstva, zvaná renální fascie, poté střední vrstva, kterou je tukové pouzdro ledviny a následuje vazivové pouzdro ledviny. Strana směrem k páteři ovšem chráněná není, zde jsou napojeny ledvinná tepna, ledvinná žíla a samozřejmě močovod.
Co všechno mají na ,,denním harmonogramu“ ledviny? Je toho docela dost. Kromě čištění krve, kdy odstraňují toxické látky, aby organismus člověka nebyl otráven, je to již zmíněné udržování rovnováhy vody a elektrolytů v těle. Vylučují tedy vodu a soli tak, aby byl v těle stále určitý mezibuněčný prostor. Také mají na starost udržet stabilní acidobazickou rovnováhu, tedy přijatelnou hodnotu pH krve. Dále regulují krevní tlak, hlavně prostřednictvím vylučování, nebo zpětným přijetím iontů sodíku. Také produkují některé hormony, jako jsou renin, erytropoetin a calcitriol. Tvoří také vitamín D, který si tělo může vyrobit z cholesterolu.
Když v těle není vše tak, jak má být
Když je vše v rovnováze, žádné nadbytečné látky, žádná omezení ve stravě (nebo jen malého) a člověk udržuje pitný režim, je pravděpodobné, že se ledvinové kameny nevytvoří. Ovšem náhoda je… víte co.
Nadbytečné minerály a sůl v moči je jedním z přivítacích kroků akce ,,zrodil se ledvinový kámen“. Ledvinový kámen je malý krystalický kámen, který může vzniknout v ledvinách, ,,výrobní hala“ ale může také být v močovodu, nebo měchýři. Obvykle bývají rozpustné, ale když není shůry dáno, dojde ke krystalizaci a kámen se promění v kus, který se ne a ne rozpustit.
Většinou se ledvinové kameny vytvoří právě pro nadbytečnost minerálů a soli, další příčinou jejich vzniku může být také nedostatečný pitný režim, který spoustu lidí nedodržuje. Jakmile tělo nepřijímá dostatek tekutin, snaží se zbytečně vodou neplýtvat a neposílá ji tak do močového ústrojí. V moči se tak nemá, jak profiltrovat vše, co by tělo vyloučilo a jsou tu tak vhodnější podmínky pro tvorbu kamenů.
Svou roli hraje i dědičnost, pokud je u člověka v rodině zaznamenán výskyt ledvinových kamenů, pravděpodobně si ostatní členové toto také ,,užijí“. Stejně tak při již dřívějším onemocnění je vysoká pravděpodobnost, že se kameny vrátí. Pro muže nepříjemný fakt – trpí tím častěji než ženy.
Vstříc ledvinovým kamenům jdete i při držení diety a zvýšení příjmu proteinů. Vápník v minimálním množství též může zapříčinit vznik krystalizace kamenů.
Jak poznáme, že máme problém
Může být těžké rozpoznat, že ledvinové kameny se dotýkají právě nás. Mohou, ale i nemusí bránit průtoku moči a nemusíme pak o nich vůbec vědět. První, u čeho by člověk měl zpozornět, je krev v moči. I lehce načervenalá moč by měla rozsvítiti červenou kontrolku v těle. Krev v moči může být jen lehce, ale i více. Je důsledkem toho, že ledvinový kámen se cestou v močovém ústrojí více ,,sblížil“ s výstelkou močových cest.
Dále je pro nás varováním fakt, že v užším prostoru močových cest ledvinový kámen způsobí neskutečnou bolest, obvykle je zaznamenána na jedné straně. Není stálá, je přerušovaná, trvá od 20 do 60 minut. Pokud kámen dojde do močového měchýře, bolest ustane. Přichází na řadu bolest při močení, a hlavně velice častá návštěva toalety, kde by člověk mohl pomalu i spát. Je možné, že se kámen v močovém měchýři zasekne a nehne se z místa, což je pořádný problém. Moč nemůže odcházet z těla, takže hrozí riziko infekce. Pokud jsou postiženy obě strany, můžeme se modlit, aby nedošlo k selhání ledvin.
Vzhůru do boje
V případě podezření na ledvinové kameny okamžitě vyrazte k lékaři. Ten si nejprve udělá anamnézu pacienta, výskyt nemoci v rodině, stravovací návyky, léky a prodělané infekce. Dále vyšetří moč, prozkoumá, zda je v ní přítomnost minerálních látek a krve. Změří také pH a provede kultivaci.
Lze také provést rentgen břicha. Ledvinové kameny, které jsou tvořeny vápníkem a jinými látkami, mohou být zachyceny díky rentgenkontrastním vlastnostem. Pokud rentgenkonrastní nejsou, lékař zavede do těla látku, která je na rentgenu břicha vidět a kameny jsou zachyceny na snímku.
Pokud se potvrdí přítomnost ledvinových kamenů, není všem dnům konec. Při bolesti se mohou podat léky, které bolest tlumí, a které uvolňují stahy. Také je třeba zajistit dostatečný příjem tekutin. Doporučuje se také úprava stravy, mohou být podány farmakologické léky, u závažných případů do boje nastupují antibiotika.
U větších ledvinových kamenů přichází na řadu lékařský zákrok. Častou používanou metodou rázová litotripsie, kdy rázovou zvukovou vlnou jsou kameny rozbity. Další metodou je vložení dlouhé nástroje do močového traktu, aby kameny odstranil, což je ureteroskopie. Když ani to nezabere, pak již lékaři chirurgicky zakročí a velké kameny z ledvin odstraní.
Člověk si může sám pomoci zvýšenou konzumací např. melounu nebo okurky. Obsahují hodně vody a člověka pročistí. Dále je vhodné jíst luštěniny (mimo fazole), hodně obilovin a ryby, které mají protizánětlivé účinky (ideálně pstruh nebo štika). Potřeba je také pohyb. Důležité je nepodceňovat situaci a vždy se v případě problémů obrátit na svého lékaře.
Anketa
Zdroje: