Hlavní obsah
Věda a historie

Hatzegopteryx: Král oblohy na konci jurského období

Foto: Apotea, Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported

Na souši Tyrannosaurus, ve vodě Mosasaurus a spousta dalších obřích ještěrů, kteří jsou víceméně známí. Nesmíme zapomenout ani na vzduch, zde také vládli obři. Tím vzdušným kromě Quezalcoatla byl také Hatzegopteryx.

Článek

Král oblohy o velikosti stíhačky

Kdo miluje vojenskou techniku, letouny a vše, co souvisí s armádou, bude mít lepší představivost o životě a rozměrech tohoto obřího ptakoještěra. Ve filmech tak nemusí vypadat, ale ve skutečnosti tento obří ještěr dosahoval úctyhodných rozměrů. Pro představu, do výšky by to bylo, jako kdyby vedle vás stála žirafa. A když roztáhne křídla, můžete si představit stíhačku. Protože podobné rozpětí křídel měl i tento veleještěr. Vedle něj byste opravdu nechtěli být.

Obýval vzduch na konci křídy, takže cca 66 milionů ket dozadu. Pozůstatky byly nalezeny na území dnešního Rumunska. V tehdejší době bylo Rumunsko ostrovem. Předpokládá se, že mohl vážit do 250 kg. Více ne, protože už by pravděpodobně nebyl schopný vzletu. Jeho lebka měřila zhruba 3 metry, na poměry tehdejších ptakoještěrů byla dost silná. Měl krátký a hluboký zobák, jeho stavba umožňovala pořádné otevření. V Hategu na území dnešního Rumunska představoval Hatzegopteryx vrcholového predátora. Díky své tělesné konstrukci mohl lovit větší predátory než ostatní ptakoještěři.

Co se týče ,,okřídlených obrů“, je o nich na rozdíl od dinosaurů, pochodujících po souši, dochováno jen něco málo fosilních pozůstatků. Pro paleontology bylo obtížné určit, o jaký druh ptakoještěra se jedná, když byly fosilie v Rumunsku objeveny. Než Hatzegopteryx dostal své jméno, byly pozůstatky přiřazeny jinému obřímu ještěrovi, u kterého se předpokládalo, že mohl mít tak velké rozměry.

Foto: Blázen, Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 4.0

Hatzegopteryx, Pelargonis a Albatros - velikost

Tehdejší ostrov Hateg měl charakteristickou pestrou floru a podmínky pro život různých malých dinosaurů, chodících po souši a ptáků, kteří byli typičtí právě pro zdejší ostrov, byli tzv. endemitní, tedy vyskytující se pouze na daném místě. Ostrov skýtal vynikající podmínky pro život těchto tvorů. Subtropické klima, mokřady, kapradiny, řeky a období sucha a dešťů obstarala své.

Po souši i po zemi

I když dominoval obloze, není vyloučené, že ve své době se pohyboval po souši, kde lovil jiná příhodná stvoření. Se silnými krčními obratli a svaly si Hatzegopteryx mohl troufnout na menší kořist, ale i na středně velkou kořist, jako např. na Telmatosaura. Není úplně jasné, jak rychle se po souši pohyboval a jak moc byl obratný, je ale velmi pravděpodobné, že byl obávaným lovcem i na zemi.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz