Hlavní obsah
Zdraví

Je náměsíčnost nebezpečná?

Foto: Engin_Akyurt, www.pixabay.com

Vstanete, jdete chodbou, cestou možná do něčeho narazíte. Nejste při sobě, můžete si mumlat, spíte. Po probuzení si nic nepamatujete. Typické pro dětský věk, méně časté u dospělých. To je somnambulismus, jinak také řečeno náměsíčnost.

Článek

O náměsíčnosti

Náměsíčnost je řazena mezi spánkové poruchy, kdy dotyčný vstane (ať už z postele, nebo z gauče) a uvede tělo do pohybu. Může přecházet po pokoji, jít do chodby nebo kamkoliv jinam. Tyto spánkové poruchy mají nejasný původ, neví se, co konkrétně tento stav vyvolává.

Výše zmíněný somnambulismus se skládá ze slov somnus, což znamená spánek, a slovo bulos znamená chodím. Během spánku je narušeno vědomí. Nejčastější výskyt je u dětí, kdy k tomuto stavu dochází v první fázi noci. Dítě si může pobroukávat, chodit po místnosti, stěhovat věci. Není možné je probudit. A když už se to povede, dítě si nic nepamatuje.

,,Z vyprávění od mamky vím, že jsem seděla na posteli a spala. Peřina padala na zem, jak jsem ji předtím vleže odkopávala. Já nejdřív seděla, poté jsem vstala a stála nad peřinou, která už z půlky ležela na zemi. Prý jsem na tu peřinu začala mluvit nebo spíš brblat. Jak padala, přikazovala jsem jí: zastavit, zastavit, stát! Mamka peřinu zvedla na postel a mě opětovně uložila. Po celou dobu jsem prý neotevřela oči, ani na její oslovení jsem nijak nereagovala a jen si lehla. Ráno jsem si z toho nic nepamatovala.“

S nástupem dospívání by tato spánková porucha měla zmizet. Pokud přetrvává, je na místě navštívit lékaře. V případě, že se náměsíčnost objeví u dospělého poprvé, je na místě zvážit i neurologickou poruchu.

Foto: Engin_Akyurt, www.pixabay.com

Chůze při spánku

Co spouští náměsíčnost?

S jistotou nelze říct, co přesně tento stav vyvolává, zatím je to předmětem diskuse odborníků. Dá se předpokládat, že k této poruše mají větší dispozice lidé, kteří trpí úzkostmi a jsou více citliví. Svou roli jako obvykle může sehrát i genetika a dědičnost, ale to je polemizující, nejsou na to důkazy.

Léčba náměsíčnosti

V případě diagnostikování náměsíčnosti je postižený jedinec poslán do spánkové laboratoře, kde je podroben polysomnografickému vyšetření. To obsahuje několik vyšetření, které se provádí podle snímání jednotlivých fází spánku a elektrických aktivit během něj. Zaměřuje se na elektrické aktivity mozku, svalů a očních bulbů během procesu spánku.

Kromě laboratoře ale můžeme ruku k dílu přiložit my sami. Pokud je ta možnost, je třeba zamknout dveře, nebo nějakým vhodným způsobem ztížit průchod jimi. Také je nutné odstranit ostré předměty z dosahu, aby nebyla možnost poranění.

Spousta lidí se domnívá, že náměsíčného by kvůli možnému šoku neměla budit. Pokud jej probudíte, pravděpodobně u něj nastane zmatení ze situace, nepochopení a nebude chápat, kde je. Nejlépe bude, když jej probudíte hlasitým zvukem (tlesknutí, prásknutí dveří, úder knihy do stolu), nesnažte se jím třást. Mohl by být agresivní.

Anketa

Zažil/a jste u někoho náměsíčnost?
Ano, mám ve svém okolí blízkého, kdo tím trpěl.
75 %
Ne, o nikom ve svém okolí nevím.
25 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovali 4 čtenáři.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz