Článek
Anatomie korálového útesu
Tato podvodní nádhera je složena z korálových polypů, které udržuje pohromadě uhličitan vápenatý. Korálem jsou míněni někteří mořští bezobratlí, kteří se nevyvinou úplně, resp. část vývoje je u nich potlačena a zůstanou tak v jednom ze dvou životních stadií (tudíž žádné podmořské květiny a kameny, ale živočichové). Polyp je jedna ze dvou fází života žahavců, druhou fází je medúza.
Tyto polypy mohou být buď spjaté přímo s živnou půdou, anebo mohou být spojeny a spolutvořit kolonie. Svým způsobem jsou korálové útesy bráno jako obdoba tropických deštných pralesů. Jsou významnou součástí ekosystému.
Korálové útesy poskytují přístřeší, potravu a úkryt pro spoustu mořských živočichů. Většina korálových útesů se vyskytuje v teplých mořských oblastech, ale mohou se vyskytnout i v chladnějších částech moří a oceánů. Nejčastěji je nalezneme u pobřeží, kde se nachází dostatek denního světla, který je potřeba k jejich růstu. Nejznámějším útesem je Velký bariérový útes, který se nachází u severovýchodní Austrálie.
Pro člověka mají kouzlo v oblasti potápění a šnorchlování, kdy se může člověk kochat přírodou pod sebou a pozorovat proplouvající mořské živočichy a korálové polypy.
Samozřejmě i koráli potřebují potravu a tím je pro ně mořská řasa, která se nazývá zooxanthella. Ta žije uvnitř korálů, které jí poskytují ochranu a podmínky pro lepší realizaci fotosyntézy. Výměnou za to jim ona poskytuje potravu, kdy větší část toho, co je během fotosyntézy vytvořeno, jde přímo korálům.
Vymírání korálů
Co způsobuje vymírání korálů? Za jejich postupný zánik jsou zodpovědné dva faktory – zvyšování teploty vody a okyselování oceánů. Pro svůj růst potřebují korálové útesy teplotu mezi 23-29°C. Pokud je teplota vyšší, koráli reagují tak, že ze sebe vypudí ve stresu řasu, která je živí a vyblednou, čemuž se říká zbělení korálů. Jsou oslabené a nemají dostatek živin. V případě, že vysoké teploty trvají kratší období, koráli se mohou obnovit, což je ale proces na delší dobu, klidně i desítky let. Dále také může být příčinou i více denního světla, než je potřeba a samozřejmě znečišťování vody.
Okyselování oceánů je dalším důležitým faktorem. Zde se jedná snížení pH, kdy je normální pH vody okolo 8. Zvýšením oxidu uhličitého v atmosféře se však zvyšuje množství oxidu uhličitého ve vodě a pH tak klesne. Sníží se tak také množství iontů oxidu uhlíku, který je stavebním materiálem pro schránky korálů.
Může člověk přispět k obnově korálových útesů nebo snížení zbělení korálů?
V roce 2008 byla zveřejněna studie, která pojednává o negativních účincích některých opalovacích krémů, jež obsahují škodlivé látky, které se podílejí na zbělení korálů. Je tedy na místě, aby si lidé kupovali opalovací krémy, v jejichž složení se nachází oxid zinečnatý nebo titaničitý. Špatnou zprávou je pro lidi to, že tyto krémy budou hůře roztíratelné na pokožce, ale na druhou stranu neuškodí podmořskému světu.
Anketa
Zdroje: