Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nebyl možná tak známý jako jiní, přesto byl důležitý. Narmer, sjednotitel starověkého Egypta

Foto: Freepik

Tutanchamon, Ramesse, Kleopatra, Neferiti, Džoser a další vládci Egypta. Každého z nich bychom si spojili s Egyptem a významným postavením. Ovšem moc se neví o Narmerovi, sjednotiteli Horního a Dolního Egypta.

Článek

Ne tak známý, ale přesto důležitý

Faraoni starověkého Egypta si dávali více jmen, někdy proto mohl panovat zmatek, kdo byl vlastně kdo. Vědecky nepodložený je např. faraon Meni, sjednotitel Egypta. Ovšem oproti němu je historicky doložena existence o faraonovi Narmerovi, který měl více jmen a jedno z nich bylo právě Meni. O faraonovi se můžeme dozvědět prostřednictvím historických dokumentů, ve kterých jsou o něm četné zmínky a dalším důkazem je i tzv. Narmerova paleta. Tato deska, vyřezaná z prachovce, což je měkká hornina, obsahuje první hieroglyfy a zobrazení krále s korunou obou království, jak Horního, tak Dolního Egypta. Je tu také zmíněno jméno Narmer. Vyobrazené detaily na Narmerově paletě jsou považovány za ukázku sjednocení Egypta, či významného vojenského tažení proti Libyjcům. Názory na vyobrazený detail se ale různými archeology liší, někteří to považují pouze za zobrazení válečného útoku v dané době, nikoliv za ono sjednocení Egypta.

Foto: Autor neznámý, volné dílo, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NarmerPalette_ROM-gamma.jpg

Narmerova paleta

Dalším důležitým ,,dokumentem“ o vládě starověkých egyptských faraonů je také tzv. palermský kámen. Jedná se o čedičovou desku, na které jsou zobrazena raná data vlády králů starověkého Egypta. Podle ní se vědci snaží postupně dát dohromady vládu jednotlivých faraonů. Kámen je rozdělen na několik kusů, každý je uložen v jiném muzeu. Ovšem není kompletní, některá jména chybí. Není tu zmínka o Narmerovi, ovšem ten je i tak považován za sjednotitele a jednoho z prvních vládců Egypta jako takového, což bylo v době cca 3000 př.n.l. Než se Egypt sjednotil do podoby, ve které ho známe v pozdější době, kdy začaly vládnout jednotlivé dynastie, kralovalo tu asi 120 panovníků, které kámen uvádí.

Sjednocení Egypta

Výše zmíněná Narmerova paleta byla nalezena v Nechenu, což bylo město s politickým a náboženským městem v tehdejším Horním Egyptě. Bylo také jeho nejstarším městě. Odsud Narmer putoval na sever, kde se utkal s vojskem druhého království, které porazil. Po vyhrané bitvě se stal vládcem obou království a Egypt byl sjednocen. Před sjednocením byl Horní Egypt (jižní část Egypta) spíše městskou lokalitou, rozvíjela se zde obchodní centra, zatímco Dolní Egypt (severní část) byla více zemědělská.

Kromě sjednocení Egypta je také Narmer proslulý tím, že zřejmě za období jeho vlády vznikl v Egyptě v lokalitě Abydos poblíž Nilu historicky nejstarší známý pivovar na světě. Byl velký, dělil se zhruba na osm sekcí.

Poté, co se stal Narmer králem obou království, pojal za svou ženu Neithotep. Hrobka jeho královny byla nalezena až v 19. století u Nekády, které leží na sever od Karnaku, chrámového komplexu. Ačkoliv se vědělo, že byla jeho ženou, způsob, jakým byla hrobka postavena a její propracovanost naznačovaly, že kromě role manželky faraona mohla zastávat ještě jednu pozici, a sice pozici samotného faraona sjednoceného Egypta po Narmerově smrti. Samotná hrobka krále se původně našla v Abydu, ale protože byla menší než královnina, došlo se k teorii, že hrobka jako taková v ABydosu je pouze symbolická. Skutečná hrobka krále Narmera dle všeho leží v Sakkáře, pohřebišti v Mennoferu, hlavním městě Egypta v období Staré říše.

Foto: Vyacheslav Argenberg, Creative Commons Attribution 4.0 International license

Sakkára

Anketa

Slyšel/a jste někdy o faraonovi Narmerovi (příp. Menim)?
Ano, už jsem v minulosti o něm četl/a.
78,9 %
Ne, neslyšel/a jsem o něm, nic o něm nevím.
21,1 %
Slyšel/a jsem o něm letmo, ale neměl/a jsem ho spojeného se sjednocením Egypta.
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 19 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz