Hlavní obsah
Cestování

Pamukkale a Kleopatřiny lázně aneb za nádherou do Turecka

Foto: Antoine Taveneaux, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license

V Římě Koloseum, v Egyptě pyramidy, v Řecku chrámy… Turecko se má také čím chlubit. Kromě pozůstatků antického města Hierapolis je zde k vidění Pamukkale, též zvaný jako „bavlněný hrad“, nebo Kleopatřiny lázně.

Článek

„Bavlněná atrakce“ v Turecku

Pokud se vydáte na dovolenou do Turecka, určitě byste neměli minout tuto skvostnou podívanou poblíž města Denizli. Nachází se v jihozápadní části státu. V případě ubytování v oblíbené lokalitě Antalya bude mezi vámi a touto památkou stát překážka v podobě 240 kilometrů. Ale kdo by to neabsolvoval, když by měl za odměnu pohled na tuto nádheru?

Název ,,bavlněný hrad“ je tvořen v překladu tureckým „pamuk“ – v překladu bavlna a „kale“, pro změnu hrad. Má sněhobílou barvu, z dálky připomíná opravdu hrad, nebo při nejmenším kopec, posetý bavlnou. Tuto památku tvoří travertinové kaskády, kterou by mnozí z nás mohli přirovnat ke zmrzlé krajině, ledu a spoustě rampouchů.

Vstup na tato bělostná jezírka je zpoplatněn, za vstup platí turisté 200 tureckých lir, což je v přepočtu 138 Kč. Koupání je zakázané, tato památka je na seznamu UNESCO. Ovšem je možné se v jezírkách brouzdat bosí po kotníky, můžete si v nich i smočit ruce. Na šířku měří celá krása 2 700 metrů a je vysoká 160 metrů.

Jak Pamukkale vzniklo?

Pamukkale leží na tektonickém zlomu, tedy v místě, kde dochází k narušení zemské kůry. De facto jsou to fraktury, podél kterých se přemisťují okolní části a vznikají tak terasy a jezírka. V místě zlomu vyvěrají na zemský povrch horké prameny, které obsahují vápník a sůl ve velkém množství. Na povrchu se prameny ochladí a výsledkem tohoto procesu je vznik nové horniny – travertin, ze kterých jsou tvořeny jezírka a terasy. A vznikají stále.

Foto: Olkesandr Ryžkov, www.freepik.com

Pamukkale v zimě

Pokud je pramen, ze kterého přitéká mineralizovaná voda, menší, voda v jezírku se rychleji ochladí a nedoteče k jeho okraji. Jezírko je tedy hlubší. V opačném případě voda přeteče, travertin se neusadí a stéká přes okraj, díky čemuž vznikají ony kouzelné krápníky. Ačkoliv, jak už bylo řečeno, je pramen aktivní a jezírka se nadále rozšiřují, přece jen je zde znát ,,opotřebovanost turisty“. Aby si nadále udržela svůj vzhled, Turci některé části jezírek opravují betonem, takže už to nepůsobí tak kouzelně. Stále je ale na co se podívat. Podobný úkaz je v národním parku Yellowstone ve Wyomingu. Ovšem Turecko je Turecko.

Pod „bavlněným hradem“ také stojí stejnojmenné město, které je lákadlem pro turisty. Nad jezírky je pro změnu k vidění spoustu antických památek, jako je např. Apollonův chrám, římská věž, antické divadlo a fontána. Všechny tyto památky bývaly součástí antického města Hierapolis, které stálo nad Pamukkale. V dobách jeho rozkvětu zde mohlo odhadem žít až pět set tisíc obyvatel.

Kleopatřiny lázně aneb místo zasnoubení Kleopatry a Marca Antonia

Kromě jezírek a teras mohou turisté navštívit také proslulé Kleopatřiny lázně. Starověké kouzlo antického světa zde vyvolávají antické mramorové sloupy, které jsou pozůstatkem z Apollonova chrámu. Část z nich ovšem není na svém místě, kvůli různým zemětřesením v dávných dobách se zřítily do vody, takže je můžete vidět při potápění se v bazénu.

Milovníci tepla si v bazénu přijdou na své – termální voda má teplotu okolo 36 °C. Je zdraví přínosná, takže se doporučuje pobyt všem, kdo mají zdravotní problémy.

Máte zkušenost s výletem do Pamukkale? Líbilo se vám tam?

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz