Článek
Co je potřeba k přijetí společné evropské měny?
Naštěstí nelze jen tak mávnout rukou a říct, že chceme přijmout společnou měnu – euro. Jeden den říct – BEREME – a druhý den již platit eurem, to je pro některé pohádka, pro jiné hororový scénář. Spousta lidí vnímá českou korunu jako to, co dělá Českou republikou Českou republikou. Euro pouze jako platidlo na dovolené v zahraničí, jinak ne. Ovšem o tomhle nerozhoduje ani národ, ani prezident, nýbrž je potřeba mít splněné podmínky pro přijetí této měny. A podmínky pro přijetí eura jsou definovány v Maastrichtských kritériích.
Maastrichtská kritéria jsou souborem podmínek, které musí splňovat jednotlivé členské země Evropské unie. Pokud je splní, mohou euro přijmout. Podmínky pro přijetí eura byly dány dohromady v Maastrichtu v roce 1991. Jsou určitým ukazatelem ekonomie, kde konkrétně značí cenovou stabilitu, udržitelné a veřejné finance, stabilní kurz měny a dlouhodobé úrokové sazby.
Cenovou stabilitou je míněno, aby inflace dané země nepřekročila inflaci 3 nejvýkonnějších ekonomik v eurozóně, konkrétně je to o 1,5procentního bodu. Udržitelnými financemi je myšlen poměr schodku financí k hrubému domácímu produktu, který nemůže překročit 3 %. Dále pak veřejný dluh vůči hrubému domácímu produktu nepřesáhne 60 %. Nutný je také stabilní kurz měny s účastí v Evropském mechanismu směnných kurzů, kde je účast nutná alespoň 2 roky. Kurz se zde musí pohybovat v určité oblasti. Dlouhodobé úrokové sazby nesmí přesáhnout ekonomiku tří nejvyspělejších zemí o 2procentní body.
Pokud je vše výše uvedené splněno, lze zvážit možnost přijetí eura. O tom, zda daná země může přijmout euro, rozhoduje Evropská komise a Evropská centrální banka.
Výhody přijetí eura
Přijetí evropské společenské měny má své plusy a mínusy. Do plusů patří především vyloučení kurzového rizika v rámci zemí v eurozóně, zvýší se cenová transparentnost, usnadní se obchodní transakce, nebudou poplatky za výměnu (koruna na euro) a dále také snadnější cestování v zemích, kde se platí eurem. Většina výše jmenovaných výhod spadá spíše do výhod obchodníků, kteří s eurem přijdou více do styku. Pro nás, kteří nejsme ani obchodníci a tyto záležitosti neřešíme, je výhodou nejspíš jen to, že bychom už nemuseli stát fronty ve směnárnách a přepočítávat, zda dostaneme potřebné množství eur za ty tisíce, které do směnárny neseme.
Kromě toho nejeden Čech nejspíš patří mezi ty, co po dovolené přepočítávají zpět do české měny, na kolik je právě absolvovaná dovolená vyšla. A někdy jsou to horentní sumy. I když tady by si leckdo řekl, proč to přepočítávat a kazit si dovolenou? Nejspíše proto, by si člověk udržel přehled o tom, na kolik co vyšlo. Jídlo, cesta, suvenýry, vstupné atd.
Nevýhody přijetí eura
Každá změna má také své mínusy, to by jinak bylo až moc hezké. I euro má své nevýhody. Spadá sem ztráta měnové politiky – už žádný kurz národní měny, který by si Česká národní banka mohla sama nastavit. Dalším nevýhodou je to, že se vše bude muset přecenit, zboží bude mít přepočítanou cenu, bude dražší. Aby si s tím zaměstnanci poradili, budou na to muset být proškoleni, takže podniky budou mít vyšší jednorázové náklady.
Česká republika se k přijetí sice zavázala prostřednictvím smlouvy ke vstupu do Evropské unie v roce 2003, ale ačkoliv je členem Evropské unie od května 2004, nebyla na tom ekonomicky tak dobře, aby euro mohla přijmout. A i když nyní je ekonomická situace jiná než před více než 20 lety, stále jsou zde rozporuplné názory o tom, zda by se euro mělo nebo nemělo přijmout.
Anketa
Zdroje: