Článek
Pojem trypanofobie
Tato fobie představuje strach z injekčních stříkaček a jehel, takže se u tohoto pojmu dost možná najde spoustu lidí, kteří se v tom poznají. Strach z bolesti, strach ze zanesení bakterií, strach z toho, co by jim mohl tento lékařský nástroj udělat, obav tu panuje hodně. A bohužel nikomu nepřidá skutečnost, že někdy je zkrátka potřeba, aby člověk setkání s touto ,,včelkou Májou“ podstoupil. Ať už jde o povinné očkování nebo o odběr krve pro rozbor a další potřebná vyšetření.
Pro zajímavost – existuje podobná fobie, která se nazývá belonefobie. Ta představuje strach z jehel na všechny možné způsoby, takže sem patří jak injekční stříkačky, tak i špendlíky nebo šicí jehly.
Strachem z injekcí trpí asi čtvrtina populace, velice častá je u dětí. Fobie vyvolává dost často pocity úzkosti, někdo je náchylnější ke snížení tlaku a celkově se může zdravotní stav rychle zhoršit. Člověk může také zpanikařit. Určitě je proto dobré, aby člověk při návštěvě lékaře v případě použití injekce informoval o své fobii a možnosti panických stavů. A také se nedíval, když je mu injekce aplikována. Hodně také pomáhá, když má dotyčný s sebou osobu, které důvěřuje a může ho držet za ruku.
Proč se vlastně člověk jehel bojí
Důvodů, proč má člověk nepopsatelnou hrůzu z injekčních stříkaček, může být několik. Jedním z důvodů je bolest. Pro dospělé více snesitelná, protože ucítí štípnutí a tlak a vědí, že to skončilo. Děti s větší představivostí si mohou představit ohromnou bolest, která se nedá vydržet. Dalším důvodem může být i zkušenost s neúspěšným odběrem krve. I když před odběrem krve pacient sevře dlaň v pěst a několikrát s ní zahýbá nahoru a dolů, aby vyběhly žíly, ne vždy se to setká s úspěchem. Žíly naběhnou, ale trefit se do nich injekční stříkačkou může občas být i pro sebezkušenější sestřičku nadlidský výkon.
,,Ležela jsem na lehátku u své pediatričky, injekce jsem neměla ráda, tak jsem to paní doktorce řekla. Odpověděla, že si mám lehnout a všechno bude dobré, snažila se mě uklidnit. Dlaň jsem dle pokynů sevřela v pěst a hýbala s ní. Žíly naběhly, vše vypadalo, že proběhne bez problémů. Ovšem sestřičce se nedařilo. Několikrát mi do ruky tu injekci vpíchla, ale nemohla se dobrat správného místa. Ani jsem nepočítala, kolikrát už mi tu kůži propíchla. Na injekce se nedívám a vždy si říkám, že to jen píchne a budu v pohodě, ale tady už asi po patnáctém píchnutí tekly slzy. Nechtěla jsem být za zbabělce, ale už se mi z toho dělalo zle, připadala jsem si s těmi vpichy jako narkoman. Nakonec se sestřička omluvila, že jí to prostě vůbec nejde a nechce mě trápit. Žílu nakonec nabrala paní doktorka, ale taky ne hned napoprvé. Posadila jsem se pak do čekárny, kde jsem musela sedět delší dobu, paní doktorka říkala, že nemůžu jít domů, protože omdlím, jak jsem bílá z těch neúspěšných pokusů."
Pacient se také může bát problémů vzniklých po zavedení injekce. Moc se s tím sice nepočítá, ale u krve člověk nikdy neví, takže se můžou tvořit hematomy. A o průměru injekce radši ani nemluvit. Dnes jsou sice injekce již uzounké, dříve však měly o něco vetší průměr.
Z čeho mají lidé s trypanofobií obavu?
Že se člověk může bát injekcí, je naprosto normální. Všeobecně vzato je strach obranným mechanismem člověka před úkonem, který by jej mohl nějak ohrozit nebo vyvolat něco velmi nepříjemného. Ovšem lidé s trypanofobií mají toto složitější, u nich je strach b obrovských rozměrech.
- Strach z propíchnutí tkáně – spojeno s bolestí, která úkon obvykle provází
- Vzduch v injekci – vzduchové bubliny, které by pronikly z injekce do těla, pacienta nijak neohrozí, pokud se dostanou do svalu, kde se rozpustí; problém by nastal v případě proniknutí do oběhové soustavy ve větším množství a v hodně rychlé době
- Výskyt hematomu – možnost vytvoření krevního výronu v místě, kde se vpich nepovedl; hematom se ale obvykle vstřebá, nehrozí nebezpečí
- Nevyčištěné nástroje – obava z možného přenosu bakterií a nečistot, které se na injekcích mohly vyskytovat
- Poškození jehly – strach z toho, že se během aplikace/odběru jehla zlomí a zůstane v těle, případně poškodí kost; kost nepoškodí, protože je zásadně použita v místech, kde je styk s kostí vyloučen
Jak se projevuje strach
Stejně jako u jiných fobií je i tady charakteristický zrychlený puls, pacient se může začít potit a jsou možné i problémy s dechem. Není vyloučena mdloba, nebo panický záchvat.
Jak s fobií bojovat
Pokud nemá pacient dost sil na to, aby se s fobií vypořádal sám, je ideální vyhledat odborníka, který by mu v léčbě fobie pomohl. Léčba může být uskutečněna skrze hypnoterapii, kognitivně-behaviorální terapii, anebo expoziční terapii – ta je brána tak, že je pacient vystaven předmětu svého strachu a postupně se s ním seznamuje. Prohlédne si injekci, prozkoumá detaily a nechá si vysvětlit a ukázat, jak injekce funguje při prováděných výkonech.
Anketa
Zdroje:
Osobní zkušenost autorky