Hlavní obsah

Reportér New York Times v prériích a sluha Archie v orientu. Chris Howland a jeho komická role

Foto: Joop van Bilsen / Anefo, Wikimedia Commons, CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Vyučil se včelařem, později pracoval jako hlasatel v radiu a moderátor. Osud ho ale zavál do Německa, kde se dostal do povědomí diváků díky své roli Lorda Tuff Tuffa, nadšeného reportéra.

Článek

Od včel až po film

Pestrý život se nevyhnul ani tomuto britskému herci, moderátorovi a zpěvákovi, Chrisi Howlandovi, který se narodil 30. července 1928 v Anglii. Celým jménem John Christopher Howland se narodil do rodiny novináře pro stanici BBC a matce fotografce. Vyrůstal na jihu Anglie, stal se včelařem. Ovšem čekala ho úplně jiná kariéra. Roku 1945 narukoval do armády, další rok již působil v Německu. O 2 roky později začal pracovat jako hlasatel v radiu British Forces Broadcasting Service, kde se stal miláčkem posluchačů mladé věkově kategorie. Svým pobytem v Německu se v této řeči zdokonalil a začal moderovat ,,Rhytmus der Welt“, kde mluvil o novinkách na hudební scéně.

Na nějakou dobu se pak vrátil do Anglie, kde zjistil, že ovšem nemá takový úspěch jako v Německu, takže se po 2 letech vrátil zpátky. Nadále moderoval televizní pořady a získával na popularitě. Ovšem ta největší popularita byla teprve před ním.

I když moderoval a vystupoval v pořadech, učarovaly mu i filmy, kde nejprve začínal malými rolemi a postupně získával větší zkušenosti.

Reportér a nadšenec do dobrodružství, sluha Archie v orientu

Zapamatovatelný pro české diváky je především svou ikonickou rolí Lorda Tuff Tuffa, reportéra New York Times ve filmu Vinnetou. Dalo by se říct, že jeho postava je ve filmu ,,omylem“. Přestřelky, indiáni proti kovbojům a do toho reportér, který by rád zvěčnil indiána. O životě na Divokém západě toho z praktického hlediska moc neví, ovšem svým způsobem je jeho postava to, co film oživuje. Absolutně po stránce nezapadá, ale přitom by film bez něj nebyl to, co byl.

Je nutné podotknout, že Chris Howland v této roli zastoupil původního nadšence a ,,motýlkáře“ lorda Castlepoola v podání Eddi Arenta, který si zahrál v jiných dílech Karla Maye. Ikonického lovce motýlů diváci milovali, jeho typický vzhled doplňovala tropická čepice, která obvykle schytávala střelné rány a také síťka, se kterou motýly lovil. Stejně jako u dalšího ,,mayovského“ komika Sama Hawkinse, proslulého svým ,,jestli se nemýlím, hihi hihi“ se lord Castlepool proslavil nezapomenutelným slůvkem ,,Promiňte“. V jednom z dílů odmítl vystupovat kvůli tomu, že v lokalitách natáčení se měli v hojném počtu vyskytovat štíři. Roli odmítl a nahradil ho právě Chris Howland, který vše sehrál na výbornou.

Foto: Engelbert Reineke, Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Německo

Eddi Arent

Kromě Vinnetoua se Chris Howland také objevil v orientálních filmech s Lexem Barkerem jako sluha Archie, který cestuje se svým pánem, sirem Davidem Lindseyem, v Žutovi, V říši stříbrného lva Divokým Kurdistánem.

Herec a zpěvák až do své smrti žil v Kolínu nad Rýnem, zemřel ve věku 85 let. Díky moderování hudební scény a komické povaze na něj lidé vzpomínají jako na legendu.

Anketa

Líbila se vám postava lorda Castlepoola a lorda Tuff Tuffa ve filmech Karla Maye?
Ano, sice nezapadali svým vzezřením, ale filmy svou rolí Motýlkáře a Reportéra New York Times skvěle doplnili.
100 %
Ne, nijak mě ve filmech neoslovili.
0 %
Ve filmech pobavili, ale nijak výrazně jsem si jich nevšímal/a.
0 %
Celkem hlasoval 1 čtenář.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz