Hlavní obsah
Lidé a společnost

Řezník z Plainfieldu aneb inspirace pro Texaský masakr motorovou pilou

Foto: uživatel32601828, Freepik

Hororový film Texaský masakr motorovou pilou z roku 1986 zná většina z nás. Skupina studentů při snaze pomoct osamělé dívce padne do rukou šílenému zabijákovi, jehož zbraní je motorová pila. Šílená fantazie scénáristů? Ne, inspirace skutečným vrahem.

Článek

Námětů na hororové filmy by bylo na miliony. Vrahové s duševními poruchami, dysfunkční rodiny, psychopatická touha po krvi, vraždění v důsledku nakažení nemocí, či vliv chemikálií. Kdo by si myslel, že Texaský masakr vznikl v důsledku morbidní fantazie scénáristů, ten je na omylu. Předlohou pro vznik této kultovní postavy je skutečný sériový vrah jménem Edward Theodore Gein, který měl také přezdívku Řezník z Plainfieldu.

Foto: mandhi, www.freepik.com

Pila

Kdo to byl?

Tento americký vrah se narodil 27. srpna 1906 ve Wisconsinu v USA. Měl staršího bratra Henryho. Dětství těchto dvou chlapců nebylo nijak šťastné. Otec nezaměstnaný alkoholik, matka náboženská fanatička, která chlapcům zakazovala jakékoliv přátelské styky s ostatními dětmi a s dívkami. Namísto pohádek na dobrou noc chlapci slýchávali příběhy z Bible, matka jim ženské pokolení vylíčila vždy v těch nejhorších barvách, aby jim ženy znechutila. Snažila se také, aby vyrůstali v izolaci, proto se s nimi po nějaké době přestěhovala na farmu v Plainfieldu, takže to k civilizaci měli docela daleko.

Dospívání Eda Geina

Když jejich otec zemřel, chlapci se snažili matce finančně vypomoci. Snažili se jí zavděčit, zejména Edward, který citově celkem dost strádal a byl na matku fixován. Henry si toho byl vědom, snažil se matce domluvit, občas i hlasitěji, než by chtěl. Co osud nechtěl, jedné noci vzplál na blízko farmy požár a Henry při něm přišel o život, když se pokoušel jej s bratrem uhasit. Ačkoliv jeho smrt byla považována za nehodu, bylo již tehdy podezřelé, že nebyl popálený, ale na jeho hlavě byly vidět rány, napovídající, že byl udeřen. Ovšem nikdo nebyl obviněn. Bratr s otcem mrtví, Ed tedy zůstal s matkou sám. Matka ale později zemřela a Ed zůstal úplně sám. Co teď?

Šílená transformace v ženu

Třebaže matka zakazovala v dětství a dospívání chlapcům, aby se stýkali s dívkami, které jim chtěla znechutit, Edwarda ženské tělo lákalo o to víc. Chtěl ho poznat, vědět, jaké je, co vyvolává. Zjistit, jaké to je být ženou, pro něj byla vzrušující představa. Proto začal v noci navštěvovat hřbitovy, kde poškozoval hroby a odnášel si části mrtvých těl žen. Svým způsobem se snažil vtělit se do slova do ženské kůže, takže jeho farma se stala jakýmsi skladištěm nejrůznějších ostatků ženských těl. Natolik zvrácený byl, že si dokázal z každé části těla něco vyrobit. Misky, náhrdelníky, napadaly ho různé věci, sešívání kůže do „ženského obleku“.

Brzy se v okolí začaly za podivných okolností ztrácet ženy různého věku. Nikoho by v tu dobu nenapadlo, že by v tom mohl mít prsty právě Edward. Kdo by řekl, že šílená výchova ze strany matky z něj učiní monstrum. Monstrum, kterému by všechno procházelo, nebýt jedné náhody – zapomenuté účtenky na nemrznoucí směs. Syn majitelky obchodu, která zmizela a už se nevrátila, si vzpomněl, že si Edward měl směs následující den vyzvednout. A také si všiml krvavých skvrn na podlaze obchodu. Do karet hrálo i to, že účtenka na směs byla tou poslední, kterou majitelka obchodu před svou smrtí vydala.

Vzhůru na farmu zabijáka

Policie nejprve jela na farmu Eda Geina, aby ji prohledala kvůli zmizelé majitelce. Zatím zatykač neměla, nejdříve chtěla dotyčného vyzpovídat. Ovšem na farmě už bylo jisté, že jdou po stopách vraha. Neskutečný zápach, odpadky, spoustu harampádí. Na cestu si strážci zákona svítili baterkami, kterými postupně odhalili šílené tajemství farmy. Tajemství, které pořádně zamává i nejotrlejšími příslušníky policie. Tajemství, které nikdo normální jen tak neustojí. Postupně policie nalézala pozůstatky vyhrabaných těl žen z hrobů, vyvržená těla zavražděných, lidské „dekorace“ a další „výrobky“, které si tento šílenec opatřil ze svého šíleného řádění. Všechno bylo nafoceno a zdokumentováno.

Edward Gein byl podroben výslechu, kde se přiznal, že velice často navštěvoval hřbitovy a vykopával těla, ovšem popíral to, že by zavraždil všechny ženy. Výslech s ním byl opravdu pro otrlé, takže někdy se policejní příslušníci neudrželi a Edwardovi dali ručně za vyučenou. Edward Gein byl podroben psychotestům a shledán za mentálně nezpůsobilého a trpícího schizofrenií. Byl odsouzen k doživotí v psychiatrické léčebně, kde zemřel ve věku 77 let dne 26. 7. 1984.

Jeho šílený životní příběh se stal jistou inspirací pro literaturu a filmografii, stačí si vzpomenout na horor Psycho, Mlčení jehňátek nebo právě zmiňovaný Texaský masakr motorovou pilou. Edward Gein je důkazem toho, jak snadno se může člověk zmýlit v lidech ve svém okolí. Navenek působící jako víceméně normální, i když trochu stydlivý muž, řešící každodenní problémy běžného života, ale za zavřenými dveřmi se z něj stává vraždící maniak.

Viděli jste Texaský masakr motorovou pilou či jiné podobné filmy? Jak na vás působí?

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Motorová pila

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz