Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Skutečná harpyje je vrcholovým predátorem pralesa s rozpětím křídel až dva metry a drápy jako medvěd

Foto: Jitze Couperus, Creative Commons Attribution 2.0, Wikimedia Commons

Obrovský dravec, který je vrcholovým predátorem deštného pralesa. Harpyje je nádherný pták, který udržuje rovnováhu v prostředí, kde žije. S rozpětím křídel až dva metry a silnými drápy, jako má grizzly, si před ní nemůže být nic jisté.

Článek

Dravci jsou sami o sobě nádherná a silná zvířata. Ať už se jedná o naše české dravce, mezi které patří třeba poštolky, krahujci, káňata, ale i sokoli nebo majestátní orli, tak i o dravce z jiných krajin. Obrovští mrchožraví supi z Afriky, nádherní orli bělohlaví ze Severní Ameriky nebo třeba právě harpyje pralesní z Jižní Ameriky. Ta není tolik známá, ale přitom se jedná o nepostradatelnou součást tamního ekosystému.

Harpyje pralesní

Když se řekne harpyje, někteří z nás si vybaví mýtické bytosti ze starořeckých bájí a pověstí. Tyto harpyje měly mít napůl ženské tělo a napůl ptačí. Jejich úkol bylo chytat duše zemřelých lidí a unášet je do podsvětí. Proto míváme slovo harpyje spojené s něčím negativním, nepříjemným. Skutečné harpyje jsou ale krásní dravci, kteří rozhodně neunášejí duše zemřelých, ale naopak se starají o svět živých. Jejich role v ekosystému je totiž nepostradatelná.

Tyto krásné ptáky můžeme najít v pralesích Střední a Jižní Ameriky. Občas je možné je zahlédnout i na volném prostranství, ale většinou se zdržují ve větvích v pralese. Protože obývají střední až vyšší stromové patro, není je dost dobře možné zahlédnout při pouhém průchodu pralesem. A to i přesto, že jsou obrovské.

Samotné tělo harpyjí může dosahovat až jednoho metru a při rozpětí křídel mohou měřit dva metry. Váží od pěti do deseti kilogramů, samci jsou v tomto případě o něco menší než samice. Jejich nebezpečné drápy lze přirovnat k drápům medvědů grizzly a měří kolem 12 cm. Hlava je obvykle světlá a pokud je peří slehlé, vypadá jako typická hlava dravce se silným černým zobákem. U harpyjí je ale zajímavé, že dokáží pera napřímit a pak připomínají spíše sovu. V takovém případě jsou viditelná i krásná, černá pera, která vytvoří korunku. Podle některých zdrojů tato pera napřímí ve chvíli, kdy se cítí ohrožené, podle jiných jim to pomáhá nasměrovat zvuk do uší. Břicho je také světlé, zatímco „kabátek“ je tmavý. Pařáty jsou žluté a zakončené silnými černými drápy.

Foto: Jamile Cesar, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0, Wikimedia Commons

Harpyje pralesní se vztyčenými pery připomíná sovu

Harpyje jsou věrnými ptáky. Dvojice, které vytvoří, spolu často zůstávají po celý život, což může být až 35 let. O „rodinu“ se starají také společně, a to už od začátku. Oba dva staví společně hnízdo, které si vytvářejí vysoko v korunách stromů z větví, které jsou schopné i ulomit. Během „práce“ si společně cvrlikají, což pomáhá utužovat jejich pouto. Když nastane čas, nedochází k žádným námluvám, ale rovnou se páří, a to po dobu několika dní.

Jejich hnízdní období spadá do období dešťů, tedy na jaře. Samice snáší často dvě vejce, nicméně následně odchová jen jedno mládě. Starají se o něj společně oba rodiče, a to až do věku 10 měsíců. I po vylétnutí z hnízda se pak ještě nějaký čas mládě vrací a žebrá u rodičů potravu. Rodiče se znovu spáří zhruba po dvou až třech letech. To znamená, že reprodukční rychlost je jedno mládě na pár po třech letech. Tato nízká frekvence je jedním z důvodů, proč počty harpyjí klesají, společně s úbytkem jejich přirozeného prostředí. I když jsou dlouhověké a mohou během života přivést na svět několik mláďat, často se stává, že uhynou dříve kvůli zranění nebo jsou zastřeleny farmáři, když vylétnou na volné prostranství.

Přítomnost harpyjí je znakem zdravého pralesního ekosystému. Harpyje loví některé další predátory, jako jsou například opice kapucínské. Kdyby nebylo harpyjí, opice se přemnoží a zlikvidují jiné ptačí druhy, jejichž vejce vybírají z hnízd. Kromě opic loví třeba i lenochody, ale i jiné ptáky, hlodavce nebo ještěry. Často sedí i mnoho hodin ve větvích a ostřížím zrakem pozorují dění pod sebou. Když spatří potenciální kořist, vrhnou se jejím směrem a mezi větvemi obratně manévrují. Denně sežerou necelé kilo potravy, ale nemusí nutně žrát každý den. Když uloví něco velkého, zbytky si nechají ukryté ve větvích a spořádají je postupně.

Na jejich ochranu se specializuje řada organizací. Snaží se vzdělávat místní lidi, informovat je o užitečnosti harpyjí a podporují zachování jejich přirozeného prostředí. Přesto byly harpyje na řadě míst lokálně vyhubeny.

Foto: Michael Schamis, Creative Commons Attribution 2.0, Wikimedia Commons

Ostrý zobák, silné drápy, to je harpyje

Zdroje:

https://www.kalimera-recko.cz/bajni-tvorove-a-prisery/harpyje/

https://www.audubon.org/news/10-fun-facts-about-harpy-eagle

https://animaldiversity.org/accounts/Harpia_harpyja/

https://www.denik.cz/zvireci-denik/harpyje-pralesni.html

https://www.stoplusjednicka.cz/harpyje-pralesni-myticka-okridlena-stvura-z-povodi-amazonky

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz