Hlavní obsah
Lidé a společnost

Zemřel jako mladý, proslul posmrtně po nalezení jeho hrobky. To byl Tutanchamon

Foto: Pixabay.com

Než byla nalezena jeho hrobka, nebyl nijak slavným. Na trůn usedl v 9 letech a zemřel, když mu bylo osmnáct. O příčině skonu lze vést dohady. Nicméně jeho netknutá hrobka a poklady v ní nalezené jej proslavily jako nikoho jiného.

Článek

Na trůn nastupuje jako dítě

Slavné jméno tohoto mladého krále bylo původně Tutanchaton. V době jeho vlády byl nejvyšším bohem Aton, svým jménem tak měl dokázat svému lidu, že je jeho potomkem. Egypt byl v době vlády Tutanchamona rozdělen na dvé říše, byl to Horní a Dolní Egypt, kterému faraon vládl. Když ve svých devíti letech nastoupil na trůn, musel si zvolit trůnní jméno, které se pak psalo před jeho vlastním jménem. Zvolil si jméno Nebcheprure, kterým dal najevo také spřízněnost s bohem Re. Otcem mladého faraona byl kacířský faraon Achnaton, jeho matkou byla Achnatonova sestra. Pojmout za manželku vlastní sestru nebylo v Egyptě nic neobvyklého. Dodnes se vedou spory o tom, jak se jmenovala.

Začátek jeho vlády nebyl právě jedním z těch nejlepším, už kvůli situaci, která panovala. Egypt se zmítal v krizi, jak náboženské, tak politické. Ačkoliv měl právně ovládat větší území, díky situaci de facto ovládal jen okolí Nilu. A devítiletý chlapec tomuhle jednoduše vládnout nemůže. Proto se moci chopil jeho poručník, Aje, který chtěl znovu obnovit mír a rovnováhu. Ten také mladičkého krále přesvědčil, aby se vrátil k původnímu nábožentsví, kdy byl nejvyšším bohem Amon. Své jméno upraví dle božstva, tedy z Tutanchatona se stává Tutanchamon. Jeho vláda spadá do období 18. dynastie.

Foto: Rüdiger Stehn, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Bojový vůz

Vládnutí a předčasná smrt

Tutanchamon sám jako samostatný faraon vládl pouhé dva roky. Jinak zemi kraloval právě jeho poručník. Sám král nijak nevynikal, nepostavil žádnou významnou stavbu, ovšem na druhou stranu se to od něj tolik neočekávalo, sám byl mladý a měl omezené možnosti. Dokud byl na trůnu, nijak ve známost úplně nevešel. Jeho ženou se stala nevlastní sestra Anchesenamon, neměl žádné potomky, resp. obě jeho dcery zemřely.

Bohužel tento mladičký faraon se dožil asi jen 18 let. O příčině se vedly spory, vina byla přisuzována malárii a infekci stehenní kosti, ke které došlo při zranění. Později přibyla další teorie, že mladý král zahynul po srážce s jiným kočárem. To, že zemřel tak mladý, byl pro lidi šok. Ovšem vyvstala otázka, kam ho pohřbít? Nikdo nepočítal s úmrtím v tak mladém věku, hrobka pro něj rozhodně nebyla nijak vystavěná, byla mu propůjčena malá hrobka jeho nástupce Aje.

Foto: Neznámý, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Hrobka v Údolí králů

Hrobka byla narychlo upravena, aby v ní mohl být mladý faraon pohřben. Uschovaly se do ní všechny možné předměty, používané v době jeho života a další věci. Vozíky, sošky, oblečení, potraviny, válečná výbava. Po staletí se zachovala neporušená, i když příležitostní vykradači hrobů si k ní našli cestu, ale hlavní místnost se sarkofágem a pokladem nenašli. Díky tomu se tak mohla rýsovat životní událost britského egyptologa a archeologa Howarda Cartera.

Nález faraonovy hrobky

V listopadu 1922 se stala v životě Howarda Cartera klíčová událost, díky které vešel do dějin. A sice samotné objevení faraony hrobky, když našel její vchod a nahlédl do ní. Fakt, že hlavní dveře do komnaty byly zapečetěné, v něm živily naději, že opravdu nalezl netknutou hrobku mladého krále. Zapálená svíčka, kterou si posvítil v komnatě, mu dala najevo, že se nemýlí. Sám také prohlásil na otázku, co vidí, onu památnou větu: ,,Vidím neuvěřitelné věci.“

Ačkoliv Tutanchamon nebyl slavným, jeho nalezená hrobka ho rázem proslavila po celém světě. Král, o kterém toho nikdo moc nevěděl, vzhledem ke krátké době jeho života, vešel do dějin.

Poklady, nalezené v jeho hrobce, byly přemístěny do egyptského muzea v Káhiře, kde se těší velkému zájmu návštěvníků. Aby se mohlo podívat více lidí v různých koních světa, kteří nemají příležitost se do Egypta podívat, byla vytvořena sada replik Tutanchamonova bohatství, kterou je možné shlédnout na výstavě. Ta je uspořádána podle toho, jak Howard Carter postupně prošel do hrobky a viděl v ní to, co viděl.

Egypt sám je jedno velké tajemné místo s bohatou minulosti, kulturou a památkami, které stojí za podívanou. Ať už jde o hrobky v Údolí králů, nebo pyramidy v Gíze, či sfingu. Kouzlo bohaté říše, prosperující ve starověku, mu navždy zůstane.

Navštívil/a jste výstavu Tutanchamona? V Praze, nebo v jiné lokalitě ČR, popř. v samotné Káhiře? Co vás nejvíce zaujalo a doporučil/a byste ji?

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz