Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Trumpova cla: obchodní válka proti všem, tučňáci, padající akcie a pytel cihel

Foto: Autor: Daniel Torok – Official 2025 portrait. Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=158023996

Show před Bílým domem, cla na neobydlené ostrovy, pád akciového trhu, dluhopisy v problémech. Trumpův „den osvobození“ přinesl nejen ekonomické otřesy, ale i dávku absurdit, které obletěly svět a zapíší se do dějin.

Článek

Dějství první: Jak to začalo

Představení cel s Trumpovou show

Ve středu 2. dubna vyhlásil Donald Trump takzvaný „Den osvobození“ (Liberation Day). Právě v tento den představil svůj celní plán – a udělal to ve svém typickém stylu: s dramatickým projevem, výraznou gestikulací a slogany o „osvobození Ameriky“. Před Bílým domem tehdy prohlásil, že cla jsou „nejkrásnějším slovem ve slovníku“ a že ochrání americkou ekonomiku před „neférovými praktikami“ cizích států. V rukou přitom držel velkou tabuli, na níž byly v náhodném uspořádání uvedeny různé země spolu s výší cel, které tyto státy uplatňují vůči USA – včetně započítaných necelních bariér – a vedle toho srovnání s výší cel, které naopak nově od 9. dubna uvalí Spojené státy na ně. Záznam z představení cel dostupný zde.

Základní sazba byla stanovena na 10 % pro všechny, ale řada zemí čelila výrazně vyšším clům. Trump opakovaně zdůrazňoval, že se jedná o „reciproční cla“, jejichž výše má zrcadlit celní politiku daných států vůči USA. Realita však byla zcela odlišná.

Příklady uvalených cel

Trumpova cla se dotkla široké škály zemí i odlehlých území. Například:

  • Evropská unie: 20 % clo na veškerý dovoz, včetně aut a potravin.
  • Čína: 34 %. Těchto 34 % však bylo přidáno k již stávajícím 20 %, dohromady tedy 54 %.
  • Velká Británie: 10 %.
  • Vietnam: 46 %.
  • Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy: Tyto neobydlené australské ostrovy, domov tučňáků a tuleňů, dostaly 10% clo. Žádný člověk tam nežije a ostrovy nic nevyvážejí, což vyvolalo všeobecný údiv.
  • Diego Garcia: Britské indickooceánské území s americkou vojenskou základnou bylo rovněž zasaženo 10% clem. Paradoxně tak USA uvalily clo na místo, kde působí pouze jejich vlastní armáda.

Kompletní seznam dostupný zde. Kdo na seznamu chyběl? Například Rusko. Pravdou nicméně je, že Rusko má se Spojenými státy menší bilanci zahraničního obchodu než třeba Česko nebo Slovensko.

Zejména cla na Heardovy a McDonaldovy ostrovy a Diego Garcia se stala terčem posměchu. Heardovy ostrovy, vzdálené dvoutýdenní plavbou od Austrálie, nemají žádnou ekonomiku ani export. Diego Garcia zase slouží jako strategická základna USA, bez civilního obchodu.

Reciproční cla vůbec nejsou reciproční

Donald Trump nejednou řekl, že ostatní země Spojené státy okrádají. Opakovaně pak tvrdil, že jeho cla jsou „reciproční“, tedy odvozená od sazeb cel uplatňovaných vůči USA. Ekonomové ale rychle odhalili, že žádná reciprocita neexistuje. Například clo na EU bylo stanoveno na 20 %, ačkoli průměrná celní sazba EU vůči USA je kolem 3,9 %. Podobně clo na neobydlené ostrovy nemělo žádný logický základ, protože tyto oblasti žádná cla na USA neuvalují.

Jak tedy Trumpova administrativa k číslům došla? To skvěle popisuje v čánku na Seznam zprávách Pavel Kasík, který vychází z odhalení Jamese Surowieckého na sociální síti X. Trumpova administrativa zcela zjevně vypočítala cla tak, že vydělila obchodní deficit USA s danou zemí importem z oné země (takže import z dané země mínus export do dané země, to celé děleno opět importem z dané země. A na země, se kterými nemají Spojené státy obchodní deficit, byla prostě uvalena 10% cla.

Na závěr v uvedeném článku autor popisuje, že vzorec vypadá, jako by jej Trumpova administrativa získala od AI chatbota, protože při zadání dotazu „Jak by se dalo snadno vypočítat, jaká cla by měly USA na danou zemi uvalit, aby se vyrovnaly podmínky…“, uvedl ChatGPT právě tento vzorec.

Tučňáci v čele odporu

Zpráva o clech na Heardovy a McDonaldovy ostrovy okamžitě rozvířila sociální sítě. Uživatelé začali sdílet videa a obrázky s tučňáky, kteří údajně vyhlašují reciproční cla na USA nebo přicestovaly do USA jednat o clech.

Peter Navarro a Ron Vara

Obrázek o uvalených clech by nebyl kompletní, kdybychom se nezastavili u Petera Navarra. Peter Navarro, ekonom a absolvent Harvardu, je od roku 2025 hlavním poradcem Donalda Trumpa pro obchod a výrobu. Známý svým jestřábím postojem vůči Číně. Jakou roli sehrál ve vztahu k uvaleným clům, není zcela jasné. Lze ale předpokládat, že jako Trumpův poradce a  zastánce recipročních tarifů nějakou ano, a zřejmě ne úplně malou. Zde je označen za klíčového v dané věci.

Podle Rachel Maddows, komentátorky působící na televizní stanici MSNBC, přivedl Petera Navarra do Trumpova týmu během jeho první prezidentské kampaně Trumpův zeť Jared Kushner, který na Amazonu objevil Navarrovu knihu Death by China (Smrt z rukou Číny), což mělo korespondovat Trumpovu požadavku na to, aby šlo o někoho kritického vůči Číně.

Peter Navarro se ve svých knihách často odkazuje na ekonomického experta Rona Varu. Nicméně, jak vyšlo najevo v roce 2019, Ron Vara je expert, kterého si Peter Navarro vymyslel, a jeho jméno je prostým anagramem příjmení Navarro.

Dějství druhé: Co následovalo

Propad na akciových trzích

Vývoj amerických akciových trhů je zpravidla ilustrován na akciovém indexu S&P 500 (jde o index akcií 500 největších amerických veřejně obchodovaných společností).

Zde se nejprve vraťme k prezidentským volbám. Ty se konaly 5. listopadu 2024 a spolu s nimi se začíná psát působení Donalda Trumpa na akciový trh. Trhy vnímaly Trumpovo vítězství jako pozitivní signál pro americkou ekonomiku a během 5. a 11. listopadu index S&P 500 vzrostl z hodnoty 5 722 dolarů na 6 001 dolarů (nárůst o 4,87 %). Poté, co však dne 19. února index dosáhl svého vrcholu na ceně 6 144 dolarů, začala cena klesat. Důvodem byla zřejmě nejistota ohledně tehdy diskutovaných cel (obecně si lze důvody cenových pohybů vždy spíše domýšlet, než je přesně určit). Dne 2. dubna, před vyhlášením cel, uzavřel index na ceně 5 670 dolarů. V ten moment, resp. už několik dní před tím, byl tedy smazán růst, který původně nastal s Trumpovým zvolením.

Během následujících 3 obchodních dnů po vyhlášení se index propadl a v pondělí 7. dubna se v jednu chvíli dostal až na úroveň 4 835 dolarů, tj. o 14,74 % méně, což je pro akciový index velký pohyb. Zároveň se však v týž den objevila zpráva, že Trump vyhlásí 90denní odklad cel, po čemž následoval růst. Zpráva byla následně dementována Bílým domem, po čemž následoval zase propad.

Americké dluhopisy

Americké (státní) dluhopisy by obecně měly být tzv. bezpečným přístavem v dobách nejistoty. Když je „rozbouřený“ akciový trh, investoři obvykle prodávají akcie a svou hotovost přesouvají do dluhopisů. Dluhopisy mají tu výhodu, že investor do nich, pokud dluhopis neprodá dřív, dostane po jeho splatnosti to, co do něj vložil a současně dostává od svého dlužníka (zde americká vláda) fixní úrok za to, že mu půjčil. Jde tedy o nástroj konzervativnější, bezpečnější než jsou akcie, zato ale potenciálně s nižším zhodnocením.

V důsledku růstu poptávky po dluhopisech si tak jejich emitent může dovolit dluhopisy prodávat za podmínek, které jsou pro něj výhodnější. Zatímco prodejce zboží může v důsledku vysoké poptávky své zboží zdražit, dlužník si zase může dovolit svůj dluh nabízet s nižším úrokovým výnosem. A právě toto se po zavedení cel a propadu akciového trhu, jak by se dalo čekat, projevilo i na trhu s americkými dluhopisy.

Zatímco výnosy na amerických dluhopisech s desetiletou splatností ke konci obchodního dne 2. dubna před vyhlášením cel byly na úrovni 4,127 %, o dva dny později klesly až na úroveň 3,860 %.

V pondělí 7. dubna však došlo k nečekané věci. Už v ten den vzrostly zase nad úroveň, kde byly těsně před vyhlášením cel. A v dalších dnech zase dál rostly.

Jak je to možné? Došlo skutečně k tomu, že Čína prodávala americké dluhopisy, které drží, aby zasáhla Spojené státy, jak uvedl jeden uživatel na síti X (viz níže)? Nebo byli investoři tak vystrašení, že neměli zájem ani o dluhopisy a raději se přesunuli do hotovosti? Jde o jiný důvod? To nám asi bude muset ukázat až čas. Nicméně růst dluhopisových výnosů je porušením dosavaního zažitého pravidla, a pokud nejde jen o krátkodobou záležitost, jde o závažný problém pro Spojené státy, kdy už jejich dluhopis není vnímán jako „bezpečný přístav“.

Byly dluhopisové výnosy důvodem, proč to Trump dělal?

Otázkou je, proč Trump cla zaváděl. Zřejmě půjde o směs důvodů. Jednak půjde zřejmě o snahu, aby Spojené státy byly více soběstačné a ne tolik závislé na importu. Logicky, pokud mezi nimi a Čínou existuje napětí ohledně Taiwanu, je v jejich zájmu, aby byly méně závislí na dovozu z ní. Zároveň půjde asi o snahu vytvořit pracovní místa ve Spojených státech, která byla „vyvezena“ do ciziny. Nicméně návrat výroby by byl za prvé drahý, uvádí se, že iPhone od Applu by se prodražil na 3 500 dolarů a některé zdroje dokonce hovoří o neuvěřitelné cenovce 30 000 až 100 000 dolarů. Za druhé, společnosti by měly problém najít kvalifikované pracovníky. Zde Tim Cook, CEO Applu, mluví o dostatku kvalifikovaných pracovníků v Číně na rozdíl od USA. Dodejme, že Spojené státy mají již teď s 4,2 % nízkou nezaměstnanost. Podobně jako v případě tučňáků se na internetu objevila videa generovaná umělou inteligencí s obézními Američany šijícími boty a vykonávajícími další manuální práce. Za třetí, cla přinesou příjem do federálního rozpočtu. Donald Trump zároveň plánuje škrty v oblasti daní a tento výpadek je potřeba kompenzovat. Za čtvrté, vytváření si pozice pro vyjednávání s cizími zeměmi o snížení/odbourání cel uvalených na dovoz ze Spojených států.

Dalším možným důvodem, proč Trump zaváděl cla a úmyslně ‚sestřelil‘ akciové trhy, mohlo být získání nižších úroků pro emitované dluhopisy. Spojené státy hospodaří s velkým veřejným dluhem, který je v současnosti 36 bilonů dolarů. V poměru jeho velikosti k HDP je kolem 121 %. Připomeňme, že Česká republika má s 42,6 % tento poměr zhruba 3× menší (mimochodem, i v tomto kontextu je potřeba vnímat Trumpovo hřímání na to, že americká armáda zajišťuje Evropě bezpečnost, zatímco Evropa si platí sociální stát).

Spojené státy budou letos potřebovat refinancovat podle různých zdrojů 7-9,2 bilionu dolarů dluhu. To znamená, že tato částka letos dojde splatnosti, a aby ji Spojené státy mohly splatit stávajícím věřitelům, budou si ji muset spolu s částkou, která padne na letošní deficit, znovu vypůjčit. Odhaduje se, že letos Spojené státy zaplatí jen na úrocích 952 miliard dolarů. Tyto výdaje už překračují tradičně vysoké výdaje Spojených států na obranu (rozpočet na obranu pro fiskální rok 2025 by měl činit 895 miliard dolarů), což není dobré. Je zřejmé, že tyto výdaje dále porostou a Spojené státy se budou dostávat do dluhové spirály, kdy si budou muset půjčovat stále víc už jen proto, aby zaplatily rostoucí výdaje na úroky.

Trump měl údajně sdílet na jeho sítí Truth Social video, kde je řečeno, že způsobil pád akcií úmyslně. Momentálně však video na jeho účtu sdíleno není a nedokážu informaci ověřit.

Během propadu akciových trhů ministr financí Scott Bessent prohlásil, že Wall Street se dařilo dobře, teď je řada na Main Street (běžná populace). U Tuckera Carlsona mluvil o rozdílech mezi bohatými a chudými s tím, že 10 % americké populace drží 88 % akcií. Dělící čára mezi bohatými držiteli akcií a chudými bez akcií ale není nutně tak ostrá. Kolem 90 milionů Američanů by si mělo spořit na důchod v rámci spoření zvaném 401k. Tato spoření podobně jako české produkty penzijního spoření investují do akcií. A tím podobnost nekončí, i česká akciová spoření hodně korelují s vývojem amerických akcií. Když tedy dojde k poklesu trhu, dochází k poklesům úspor na důchod nejen amerických pracujících. Evropský střadatel na důchod je asi to poslední, co „America first“ administrativu Donald Trumpa zajímá, ale vysvětlujte svému americkému voliči, že jste mu za 3 dny smazal 15 % z důchodových úspor.

Vnitřní pnutí

Další komický moment nastal, když došlo k otevřenému sporu dvou lidí kolem Donalda Trumpa, a to již zmíněného Petera Navarra (v Ronem Varou v zádech, chtělo by se dodat) a šéfem Ministerstva pro vládní efektivitu (DOGE Department, název je odvozen od pejska Doge, který je „tváří“ meme coinu Dogecoin). Elon Musk proti clům hlasitě nevystupoval, ale na jeho podnikání dopad mají a není to on, kdo by byl logicky jejich zastáncem. To vedlo Petera Navarra k tomu, že když pro televizi CNBC hovořil o tom, že mají s Muskem odlišné pohledy na cla, k tomu, že řekl, že Musk auta nevyrábí, ale skládá je („He's not a manufacturer he's a car assembler.“). To se Muska zřejmě dotklo a napsal na síti X, že Navarro je blbec („moron“) a je hloupější než pytel cihel. Což zakončil tím, že by se měl Navarro zeptat Rona Vara. Tisková mluvčí Bílého domu to na dotaz novinářky okomentovala tak, že „kluci jsou kluci“.

Ministr financí Scott Bessent v napjaté atmosféře v neděli odletěl za Trumpem do jeho resortu Mar-a-Lago. Údajně na něj měl naléhat, aby zdůraznil, že mu jde o to uzavřít dobré obchodní dohody, což by mělo ulevit trhům. Trump následně prohlásil, že… vyhrál víkendový golfový turnaj.

Dějství třetí: Trump řadí částečně zpátečku

Vyjednávání a neústupná Čína

Údajně 75 zemí mělo kontaktovat Spojené státy s tím, že chtějí uzavřít dohodu ohledně cel. Trump to sám komentoval slovy: „Tyhle země mi volají, líbají mi zadek ("kissing my ass"), (…) a říkají ‚Prosím, pane, můžeme uzavřít dohodu? Uděláme cokoliv, abychom se dohodli.‘“ Jestli toto byla reakce na Bessentovu žádost…?

Kdo se však rozhodl Trumpovi nelíbat zadek, byla Čína. Ta na Spojené státy uvalila v tomto případě skutečně reciproční cla. Což vedlo k dalšímu uvalování cel ze strany Spojených států na výši 84 %, 104 %, 125 %. Výsledkem byla 145% cla uvalená Spojenými státy na Čínu a 125% cla uvalená Čínou na Spojené státy. Číná k tomu zastavila i vývoz vzácných prvků. Zda se Čína mstila i prostřednicvtím prodávání amerických dluhopisů, nevím. Scott Bessent označil „čínskou eskalaci“ za „velký omyl“. Čínská ambasáda ve Spojených státech zveřejnila na síti X příspěvek, v kterém na adresu spojených států stojí: „Ustupte agresorovi o palec a on si vezme celou míli.“

Skutečný 90denní odkad

Ve středu Donald Trump vyhlásil skutečný 90denní odklad zavedených cel s tím, že ale zůstanou v platnosti základní 10% cla. Tedy až na Čínu, ta se mstila, takže té zůstávají cla v plné výši. Účet Bílého domu k tomu na síti X zveřejnil kapitálkami psaný surreálný vzkaz: „NEMSTĚTE SE A BUDETE ODMĚNĚNI.“ Odměnou zemím, které nestupňovaly obchodní válku, tak zřejmě bylo to, že dostanou 10% clo a Donald Trump o nich prohlásil, že mu líbají zadek…

Viditelná úleva nastala v případě akcií, když index S&P 500 v rámci středy vystoupal o 9,9 % na úroveň 5 456 dolarů. Stále níž, než kde byl před vyhlášením cel. V pátek pak uzavřely o něco níže.

O víkendu pak Trump udělil výjimku z cel pro smartphony, počítače, čipy a další elektorniku. Výjimku Trump později dementoval a napsal, že na elektroniku z Číny stále platí 20% „fentanylové clo“. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka by do budoucna měl být pro elektroniku zaveden zvláštní druh cla.

Na dluhopisovém trhu se žádná úleva pro dlužníka nekonala, zatímco ve středu uzavřel trh na úrovni 4,328 %, v pátek už to bylo 4,497 %. Tahle čísla musí Scottu Bessentovi dělat těžkou hlavu.

Insider trading?

Před vyhlášením odkladu napsal Trump na své síti Truth Social: „Teď je skvělý čas nakoupit!!! DJT.“ Ten, kdo jej poslechl, vydělal. Podobně už dříve Trumpův syn Eric psal na sítích sůvj názor, že je dobrý čas na koupi kryptoměy Ethereum. Kdo toho poslechl, je v momentě psaní tohoto článku ve ztrátě přesahující 40 %. Po růstu akciového trhu se objevilo video, kde Donald Trump ukazuje na Charlese Schwaba a říká: „On dnes vydělal 2 miliardy,“ a pak ukáže na vedle něj stojícího muže a říká: „A on vydělal 900 milionů.“ Na jiném videu říká: „Jsou lidé, kteří říkají 'Podívej, kde jsem teď…´ Byl jsem v životě v horší situaci než je vydělat 2 miliardy za den.“

Slovo na závěr

Takto zřejmě vypadá Trumpův the art of the deal v praxi. Nasadit velké požadavky, šokovat (shock and awe) a dojít ke kompromisu, který pak nemá být ani tolik kompromisem jako spíš tím, co Trump od začátku chtěl. Výsledkem bude, že cizí země Spojeným státům sníží cla, anebo cizí země rády odejdou s vyššími americkými cly na jejich export, než doteď měly. Ale za jakou cenu? Spojené státy byly vždy vnímány jako země s rozvinutým kapitálovým trhem. Vybavuje se mi scéna ze slavné minisérie Černobyl, kde říká Gorbačov: „Uvědomujete si, jakou škodu to udělalo?“ Budoucnost neznám a nedokážu říct, jaké budou důsledky. V krátkodobém horizontu nejspíš ivestoři jen nakoupí v poklesu jinak drahé akcie ("Buy the dip!") a pojede se dál. Ale také bych se nedivil, kdyby řada z nich začala být ohledně investic do amerických akcií opatrnější. A nejde jen o akcie, podnikání obecně svědčí předvídatelné prostředí a ne vládní politika měnící se co pár dní. Konečně jde vůbec o kredibilitu Spojených států jako takových. Co čekat od země, která jednoho dne vyhlásila obchodní válku prakticky celému světu na základě vylhaných údajů a její prezident pak zesměšňuje ty, co chtějí jednat?

Dalším příběhem jsou dluhopisy a vůbec finacování Spojených států. Rostoucí výnosy desetiletých dluhopisů i v době propadu akcií nejsou dobrým znamením. Pokud neklesnou, tak americkým prezidentům, jejich administrativám a vůbec všem Američanům můžou dělat ještě velké problémy.

Zdroje:

https://abcnews.go.com/Politics/theyre-ripping-us-off-trumps-long-standing-grievance/story?id=120447216

https://www.bbc.com/news/articles/c5ypxnnyg7jo

https://www.youtube.com/watch?v=yiTFPN6SZsU

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/nedava-to-smysl-rikaji-odbornici-trumpova-celni-tabulka-naho/r~db6fd1fc106611f0b589ac1f6b220ee8/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nazory-komentare-tarify-sokovaly-nesmyslnym-vypoctem-kde-trump-vzal-tu-primitivni-rovnici-273377

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-kdo-je-trumpuv-naseptavac-peter-navarro-a-jeho-boj-s-celym-svetem-273807

https://www.youtube.com/watch?v=7Q__rqE8EQI

https://www.forbes.com/sites/tylerroush/2025/04/07/trump-90-day-tariff-pause-rumor-causes-stock-whipsaw-before-white-house-calls-it-fake-news-heres-what-happened/

https://edition.cnn.com/2025/04/09/tech/apple-iphones-cost-tariffs-impact-intl-hnk/index.html

https://www.newsweek.com/iphone-cost-made-us-donald-trump-tariffs-2057298

https://www.youtube.com/watch?v=2wacXUrONUY

https://fred.stlouisfed.org/series/UNRATE

https://fred.stlouisfed.org/series/GFDEGDQ188S

https://fred.stlouisfed.org/series/GFDEBTN

https://csu.gov.cz/rychle-informace/deficit-a-dluh-vladnich-instituci-2-ctvrtleti-2024

https://www.pgpf.org/article/what-is-the-national-debt-costing-us/

https://www.csis.org/analysis/what-are-key-milestones-and-decisions-affecting-us-defense-spending-2025

https://www.youtube.com/watch?v=L6P7YEAA7PE

https://x.com/FinanceLancelot/status/1908348399876776337

https://en.wikipedia.org/wiki/Doge_(meme)

https://x.com/elonmusk/status/1905076240479895932

https://www.politico.com/news/2025/04/07/trump-bessent-trade-deals-tariff-endgame-messaging-00277395

https://sports.yahoo.com/article/surprise-surprise-president-trump-says-001534463.html

https://www.euronews.com/2025/04/11/white-house-clarifies-tariff-rate-on-most-chinese-imports-is-actually-145

https://en.wikipedia.org/wiki/China%E2%80%93United_States_trade_war

https://eu.usatoday.com/story/news/politics/2025/04/10/trump-tariffs-buy-stock-market-increase-ethics/83022916007/

https://www.instagram.com/coinsauce/p/DHDhYeQRVM8/?img_index=1

https://www.instagram.com/reel/DIQHpD_Mdsf/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

https://www.cnbc.com/2025/04/12/trump-exempts-phones-computers-chips-tariffs-apple-dell.html

https://worldpopulationreview.com/country-rankings/us-trade-deficit-by-country

https://www.tradingview.com/chart/YNOf1MYW/?symbol=SP%3ASPX

https://www.tradingview.com/chart/YNOf1MYW/?symbol=TVC%3AUS10Y

https://www.youtube.com/watch?v=nui8UntM1uI&ab_channel=CNBCTelevision

https://www.reuters.com/markets/commodities/chinas-rare-earth-exports-grind-halt-trade-war-controls-bite-2025-04-11/

https://www.theguardian.com/us-news/2025/apr/14/trump-warns-exemptions-on-smartphones-electronics-will-be-short-lived-promises-future-tariffs-president-china

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz