Článek
Když cestuju, potkávám spoustu lidí. A čím dál častěji i ženy, které se vydaly na cestu samy. Upřímně, mám k nim respekt. Nejen proto, že je to odvaha, ale taky proto, že svět, i když je krásnej, není vždycky férovej. Zvlášť ne k ženám, které se rozhodnou objevovat ho sólo. Tenhle článek není návod „jak přežít“, ale spíš soubor tipů, které jsem za roky cestování sesbíral – ať už z rozhovorů, článků nebo vlastních zkušeností s tím, co funguje a co ne. A jo, přidám i pár bezpečných destinací, kam se podle mě vyplatí vyrazit.
Praktické rady, co se hodí znát
1. Vyber si správnou destinaci
Ne všechny země jsou zrovna ideální pro sólo cestovatelky – a to říkám na rovinu. Pokud teprve začínáš, určitě doporučuju místa, která jsou dlouhodobě hodnocená jako bezpečná. Japonsko? Absolutní top. Portugalsko nebo Skandinávie? Skvělá volba. Naopak některé části světa je lepší si nechat na později, až získáš víc sebejistoty a zkušeností.
2. Připrav se. Fakt dobře.
Zní to nudně, ale udělat si domácí úkoly se fakt vyplatí. Přečti si o místní kultuře, zvyklostech a i tom, co se tam „sluší a patří“. V některých zemích může třeba výběr oblečení udělat velký rozdíl. Ne že bys měla něco měnit, ale někdy to prostě pomáhá zůstat nenápadná.
3. Dej vědět, kde jsi
Tohle říká každý, ale má to důvod. Sdílej s někým itinerář, ozvi se, když někam dorazíš. Existuje hromada aplikací, co umožní tvým blízkým sledovat tě v reálném čase – může to znít trochu jako z bondovky, ale když se něco pokazí, je dobré, že někdo ví, kde tě hledat.
4. Dej na svůj pocit
Tohle pravidlo funguje univerzálně: necítíš se v pohodě? Zmiz. Nehraj si na hodnou holku, co se nechce nikoho dotknout. Pokud ti něco říká, že to není OK, poslechni ten vnitřní hlas. Není potřeba se omlouvat za to, že chráníš sama sebe.
5. Cennosti drž u těla
Tím myslím doslova. Peněženku, pas a mobil měj ideálně v ledvince nebo tašce přes tělo. Na přeplněných místech si ji dej před sebe. V hostelech nebo ubytování využívej skříňky nebo si pořiď malý cestovní zámek. Nepodceňuj to.
6. Alkohol? S rozumem.
Jasně, dát si drink na baru k cestování patří. Ale bacha na to, s kým a jak. Nenechávej pití bez dozoru a nepřeháněj to, obzvlášť když jsi sama. Existujou i vychytávky – kryty na sklenice, co zabrání, aby ti tam někdo něco hodil. Možná to zní přehnaně, ale prevence je lepší než řešení průšvihu.
7. Buď online
Navigace, překladač, spojení s domovem – internet je dneska víc než luxus. Kup si místní SIMku, nebo pořiď přenosný Wi-Fi router. Když se ztratíš nebo budeš potřebovat pomoc, budeš ráda, že nejsi offline.
8. Spoj se s místními
Osobně miluju cestovatelské komunity. Na Couchsurfingu nebo Meetup najdeš lidi, co tě vezmou na místa, kam bys sama třeba netrefila – a často i lidi, co tě rádi podrží, když bude potřeba. Jen si je vybírej s rozumem, koukej na recenze a intuici.
A kam vyrazit, když chceš začít?
Pokud ti můžu doporučit pár míst, kde jsem potkal spoustu spokojených samocestovatelek, pak to bude třeba:
- Island – neskutečně bezpečný, nádherná příroda a vstřícní lidi.
- Portugalsko – hlavně Lisabon nebo Porto jsou skvělé na první sólo výlet.
- Kanada – obrovská země s klidnou atmosférou a skvělou infrastrukturou.
- Nový Zéland – tady se člověk cítí jako doma už po pár dnech.
- Japonsko – preciznost, bezpečnost, respekt. Paráda.
Cestování o samotě má něco do sebe – a pro ženy to platí dvojnásob. Může být osvobozující, posilující a nezapomenutelné. Jde jen o to, připravit se, poslouchat intuici a věřit si. Takže holky – balte batoh, rozbijte stereotypy a vyrazte. Svět čeká.
www.solotravelerworld.com– https://solotravelerworld.com/solo-female-travel-safety-questions/