Hlavní obsah

Jak se domluvit v cizině, i když neznáte ani slovo? Tady je návod, jak se neztratit

Foto: DC Studio, Freepik

Ilustrační foto

Neumíte místní jazyk? Žádný problém! Se správným přístupem, trochou kreativity a dávkou trpělivosti se v zahraničí domluvíte i beze slov. Přečtěte si, jak na to – a proč to může být ten největší zážitek z celé cesty.

Článek

Když jsem poprvé přistál v Bangkoku a zjistil, že prodavač pad-thai nerozumí ani slovo anglicky, trochu mě to zaskočilo. Já na něj: „One pad-thai, please“, on na mě: „อ๊ะ?“ A bylo to. Jazyková bariéra jak hrom. Ale víte co? Nakonec jsme se nějak domluvili. Ukázal jsem prstem, přikývl, usmál se – a pad-thai přistál na stole i bez jediného společného slova. A byl výborný!

Cestování bez znalosti místního jazyka není žádná tragédie. Jasně, někdy to může být trochu nervák, ale většinou to končí úsměvem a nezapomenutelnou historkou. V tomhle článku vám chci ukázat, že se dá cestovat po světě i bez dokonalé angličtiny (nebo jakéhokoli jiného jazyka), a že vás to naopak může obohatit víc, než byste čekali.

Jak se domluvit, i když nevíte ani „ň“

1. Základní fráze dělají divy

Nemusíte umět japonsky nebo řecky, ale pár frází jako „děkuji“, „prosím“, „dobrý den“ nebo „kde je záchod?“ se fakt hodí. Já si třeba vždycky před cestou napíšu základní věty na mobil nebo na papírek. A když už nic, slušný „hello“ nebo „bonjour“ aspoň prolomí ledy. Místní většinou ocení, že se snažíte – i když to zní trochu jako opilý turista (ano, mluvím ze zkušenosti z Francie).

2. Google Translate – nejlepší kámoš na cestách

Kdysi jsem si na Srí Lance chtěl koupit náhradní baterii do foťáku. V obchodě samozřejmě nikdo anglicky. Tak jsem vytáhl telefon, pustil Google Translate a během pěti minut jsme si spolu vesele „povídali“. Dneska už umí appka i mluvit a překládá rovnou z foťáku – takže stačí namířit na jídelní lístek a víte, co si objednáváte. Skoro jako magie.

3. Gesta a mimika – univerzální jazyk světa

Když dojdou slova, nastupuje pantomima. Ruku na srdce – kolikrát jsme se dorozuměli jen pomocí rukou, úsměvů a obočí. Ukázat si na srdce, na hladové břicho nebo mávnout rukou ve stylu „kudy tudy, kamaráde“ funguje skoro všude. Jen pozor – třeba v Řecku vám obyčejné gesto rukou s rozevřenou dlaní může připadat jako mávání, ale tam je to urážka. Takže lehký průzkum místních gest předem neuškodí.

4. Vizitka hotelu a adresa – vaše záchranná brzda

Jednou jsem se ztratil v nočním Šanghaji a nevěděl, jak se dostat zpátky. Taxikář anglicky neuměl, já čínsky samozřejmě taky ne. Naštěstí jsem měl v peněžence vizitku hotelu, kterou mi dali při check-inu. Ukázal jsem ji a za dvacet minut jsem byl doma. Od té doby si beru vizitku nebo adresu hotelu v místním jazyce vždycky.

5. Trpělivost, úsměv a nadhled

Nejdůležitější věc? Zůstat v klidu a neztrácet hlavu. Jasně, někdy se zamotáte do vlastního překladu nebo nepochopíte, co po vás někdo chce. Ale s úsměvem a otevřeností se dá zvládnout skoro všechno. Navíc právě tyhle momenty si pak člověk pamatuje nejvíc.

Na cestách se vám občas stane, že si neporozumíte ani slovo. Ale věřte mi – i bez jazykových dovedností se dá svět poznávat naplno. Někdy dokonce díky tomu zažijete víc než ti, co mluví plynně pěti jazyky. Protože když nejde jazykem, jde to srdcem. A troškou pantomimy.

Takže až příště vyrazíte někam, kde se mluví úplně jinak než u nás, nebojte se. Přibalte si do batohu pár frází, Google Translate a hlavně otevřenou hlavu. A třeba potkáte místní babičku, která vás pozve na domácí oběd – jen proto, že jste jí pěkně poděkovali a usmáli se.

Zdroje: Autorský článek / Vlastní zkušenost

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz