Hlavní obsah
Zdraví

Dechová cvičení, která poráží stres, úzkosti i panické ataky

Foto: Photo by Chelsea Gates on Unsplash

Hluboký a klidný dech může hodně pomáhat našemu zdraví. A není nutné hned začít meditovat.

Dechová cvičení jsou jednoduchý, ale velmi efektivní způsob, jak zlepšit své fyzické a duševní zdraví. Stačí pár okamžiků během dne nebo chvilka pro sebe v náročné situaci a výsledky se brzy dostaví.

Článek

Dechová cvičení jsou jednoduchý, ale efektivní způsob, jak zlepšit své fyzické a duševní zdraví. Dech přímo souvisí s tím, jak vnímáme okolní situaci, jestli jako bezpečnou nebo ohrožující. V bezpečí a klidu si můžeme dovolit se uvolnit a relaxovat. V nebezpečí naopak potřebujeme posbírat všechny síly, připravit se na boj nebo útěk a zásobovat přitom svaly kyslíkem. To je velmi výhodné, pokud jde o hmatatelné nebezpečí, třeba v podobě hladového tygra. Toho ale moc často nepotkáváme… Za to často nestíháme, spěcháme, s někým se dohadujeme… A na to tak moc kyslíku nespotřebujeme.

Dá se tedy říct, že klid znamená klidný dech. Ale platí to i obráceně: klidný dech nám může pomoci se zklidnit mentálně i tělesně. Pravidelné praktikování dechových cvičení může pomoci snížit stres, zklidnit tělesnou reakci na stres a tím zklidnit i mysl. Také může zlepšit spánek a přinést další spoustu benefitů. Zde je pár jednoduchých dechových cvičení, které můžete začlenit do svého každodenního života. Vždy opakujte tak dlouho, dokud vám to bude příjemné.

Vědomé dýchání

Základem je začít si všímat, jak dýcháme (a možná vůbec toho, že dýcháme). Jenom si svého dechu všímejte, jestli proudí nosem nebo ústy, jestli se vám zvedá hrudník nebo břicho, jestli dýcháte pomalu nebo rychle, zhluboka nebo mělce… Pak si zkuste, jaké by to bylo dýchat jinak. Objevujte, jak se vám v dané situaci dýchá nejlépe, jinak budete dýchat při dobíhání autobusu, jinak při usínání. Většinu času je vhodný spíše pomalý, hluboký dech, který proudí nosem a zvedá se při něm břicho.

Dech jako vlna

Sedněte si nebo lehněte na pohodlné místo a zavřete oči. Pomalu a hluboce dýchejte nosem, naplňujte vzduchem nejdříve břicho, pak hrudník a nakonec horní část plic. Představujte si, jak se vám trup pomalu vlní jako hladina moře. Pak pomalu vydechujte ústy, nejdříve nechte klesnout břicho, pak hrudník, pak horní část plic. Po výdechu uvolněte veškeré napětí v těle a teprve poté se znovu nadechujte.

4-7-8 dech

Sedněte si vzpřímeně a položte ruce na kolena. Zavřete ústa a dýchejte pomalu nosem, počítejte do čtyř při nádechu. Poté zadržte dech a počítejte do sedmi. Nakonec vydechujte ústy po dobu osmi sekund. Zní to jako lekce matematiky, ale počítání vám pomůže zaujmout vaši mysl a zajistí, že se budete soustředit na dlouhý a pomalý výdech. A to je klíčem k úspěchu.

Dýchání do čtverce

Nejdříve si představte čtverec. Začněte nádechem přes nos a počítejte do čtyř, zatímco si budete představovat, jak se pohybuje bod z pravého dolního rohu nahoru. Zadržte dech a počítejte do čtyř, bod se mezitím přesouvá do levého horního rohu. Pomalu vydechujte ústy a počítejte do čtyř, bod přitom klesá do levého dolního rohu. Zadržte prázdný dech a počítejte do čtyř, bod se přesouvá na začátek, tedy do pravého dolního rohu. Je to jednodušší, než se může na první pohled zdát a výsledek za to opravdu stojí.

Jak začlenit dechová cvičení do běžného života?

Platí, že méně je někdy více. Jedno dechové cvičení vám nejspíš život nezmění, i kdyby trvalo celý den. Volte raději kratší, ale pravidelné a opakované cvičení. Může se z něj stát příjemný rituál před spaním, zpestření cesty do práce a z práce nebo krátká přestávka během dne. Čím častěji člověk dechová cvičení praktikuje, tím lépe pak fungují.

Ze začátku může být tak říkajíc těžko na cvičišti. Jakmile si ale osvojíte uklidňující praktikování dechových cvičení během klidných chvil, bude pro vás snazší je použít i během stresových okamžiků. Pozitivní efekty pro vaše psychické i fyzické zdraví budou k nezaplacení, i když vás to nebude nic stát.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz