Článek
Na co může člověk narazit v pracovně psychoterapeuta*ky
Nahrazovat blízké vztahy psychoterapií - „Nemáte partnera ani kamarády? To nevadí, já jsem tady pro vás, chápu vás, poslouchám vás. Ještě 39 minut…“
Porušování hranic psychoterapeutického vztahu - „Myslím, že máte problém s muži. Sedněte si ke mně na klín a já vám pomůžu.“
Zapomenout jméno a příběh klienta - „Takže, vy jste kdo? A cože jste mi minule vyprávěla? Ach ano, něco o vašem strachu z pavouků… nebo to byli hadi?“
Řešit blízké vztahy „o nás bez nás“ - „Říkáte, že máte problém s partnerem. Určitě s ním o tom ale nemluvte, dokud mi nepovyprávíte, v čem všem vám vadí a jak je hrozný!“
Zabývání se problémy místo řešení - „Je jasné, že máte problém s prokrastinací. Pojďte mi o tom říct víc… počkejte, tohle je už pátá hodina, kdy o tom jen mluvíme, že?“
Analýza zbytečností - „Hmm, říkáte, že máte problémy v práci. Ale co ten sen, ve kterém jste letěli na jednorožci? To musíme prozkoumat hlouběji!“
Označování konstruktivní kritiky za odpor - „Takže říkáte, že moje metody nejsou účinné? To je jasný odpor. Musíme pracovat na vaší schopnosti přijímat autoritu.“
Vytváření závislosti na psychoterapii - „Ne, nemůžete skončit terapii po třech letech. Co když budete potřebovat mluvit o tom, jak se cítíte, když na vás někdo zavolá špatným jménem? To je přece zásadní!“
---
Na jaká psychoterapeutická škobrtnutí jste narazili vy?
Tento článek je samozřejmě fiktivní a nemá za cíl urazit žádné profesionály v oblasti psychoterapie. Je to pouze hravý pohled na možné chyby, které by mohly nastat v psychoterapeutické spolupráci. Vždy je důležité hledat kvalifikovanou pomoc, pokud ji potřebujete. Pokud cítíte, že vás psychoterapie nějakým způsobem poškodila, obraťte se na profesionály z odborných asociací, např. ČAP.