Hlavní obsah
Zdraví

Dna. Nepříjemné, bolestivé onemocnění, za které si můžeme většinou sami

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Daniel Suchan
28. 1. 12:14

Pakostnice nebo nemoc králů. I pod těmito lidovými názvy se vyskytuje onemocnění zvané dna. Dá se mu poměrně dobře předejít přísnou dietou, kterou ale spousta lidí odmítá dodržovat.

Článek

Začíná to nevinně. Obvykle zabíjačkou nebo svatbou. Vy se přejíte a přepijete. Užijete si bezva večer. Sbalíte nějakou tu buchtu na parketu, případně nějakou buchtu sníte ještě před spaním. Pak si lehnete. Usnete příjemným bezesným spánkem. A pak ve 2 ráno to přijde. Šílená bolest palce, která nechce ustoupit, palec zrudne, případně i oteče do nevýsostných rozměrů. Někdy ta bolest může být v kotníku nebo v koleni. K tomu horečka, nadýmání, nevolnost a nepříjemné pocení. Dost často tento stav přetrvává několik hodin, ale klidně i dnů. Gratuluji právě jste si prožili svůj první akutní dnavý záchvat.

Zlá kyselina močová

Akutní dnavý záchvat bývá následkem dlouhodobě zvýšené kyseliny močové ve vašem těle. Tato kyselina má tu negativní vlastnost, že se dost špatně rozpouští ve vodě (krvi, moči). Pokud je jí ve vašem těle hodně, hrozí riziko vzniku usazenin-krystalů (tofů). Tyto krystaly se pak rády ukládají do různých míst - především chrupavek a kloubů (prsty, kotník, koleno), kde pak způsobují nevyžádané bolestivé problémy, až těžké deformity kostí a kloubů. V horším případě se můžou hromadit i v ledvinách, což může mít za následek vážné komplikace.

A proč té zlé kyseliny můžeme mít v těle hodně? Může to být následkem její nadprodukce, především kvůli nadměrnému příjmu z potravy. Nebo, díky jejímu sníženému vylučování - např. nadměrnou konzumací alkoholu. Její vyšší hodnoty ale může způsobit i užívání některých léků (např. diuretika). Za zmínku stojí i intoxikace olovem - pozor při odlévání olova během vánočních svátků! Je alarmující že, až 40% dospělé populace má tuto kyselinu v těle zvýšenou.

Režimová opatření jako léčba, která zabírá

Obecně platí, že dna je vyvolána nesprávnou životosprávou. Příliš mnoho přejídání na jedné straně, a naopak nedostatek pohybu na straně druhé. Dna je asi 4× častější u mužů, než u žen a její riziko vzniku stoupá s věkem. Za další rizikové faktory se považuje obezita, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cukrů a tuků v krvi. Pokud se zavedou dostatečná režimová a dietní opatření, dojde ke snížení kyseliny močové a zároveň i ke snížení riziku vzniku dny. Mezi důležitá režimová opatření patří:

  • Pitný režim-doporučuje se vypít minimálně 2,5 litru denně, především nealkoholických nízkokalorických tekutin
  • Snížení tělesné hmotnosti-doporučuje se zvýšit fyzickou aktivitu na alespoň 2-3x týdně 30 minut
  • Přestat kouřit a omezit alkohol-maximální povolené množství alkoholu při zvýšené kyselině močové je 3 dcl vína nebo 5 dcl piva
  • Úprava jídelníčku

Kyselina močová se nachází na konci řetězce metabolismu tzv. purinů. Zvýšená konzumace potravin obsahující puriny, ale i alkoholických nápojů, především piva, proto zvyšuje její hodnoty. Důležité je především omezit příjem masa, masných výrobků a silných masových vývarů. Dále zvýšit příjem zeleniny a ovoce, ideálně tepelně neupravovat, ale konzumovat syrové. Doporučuje se také doplňovat bílkoviny zvýšeným příjmem nízkotučných mléčných výrobků.

Doporučované potraviny

Maso-malé porce, vařené, dušené libové maso, vepřové, králičí, občas drůbeží

Mléčné výrobky-mléko, tvaroh, nízkokalorické jogurty, sýry

Koření-kmín, kopr, pažitka, majoránka, hřebíček, tymián, oregano

Ovoce a zelenina-třešně, jablko, jahody, hruška, broskve, meruňky, mandarinky, banány, švestky. pomeranče, cuketa, cibule, brambory, zelí, pórek, paprika, kedlubna, okurka, listová a kořenová zelenina

Nápoje-čaj, minerální vody, ovocné šťávy

Nedoporučované potraviny

Maso-mořské plody, vnitřnosti, uzeniny, játrové paštiky, produkty ze zabíjačky, zvěřina, mladé telecí maso

Mléčné výrobky-zrající, uzené a plísňové sýry

Koření-bujóny, ostré koření, chilli, křen, sójová omáčka, sůl

Ovoce a zelenina-fíky, čočka, hrách, špenát, česnek, sója

Nápoje-kakao, černý čaj, čokoláda, zrnková káva, pivo včetně nealkoholického, nápoje slazené fruktózou

Když vše selže, přijdou na řadu léky

Pokud jsou zavedená režimová a dietní opatření nedostatečná, resp. pokud se odmítáte vzdát některých lidských neduhů, přichází na řadu farmakoterapie. Léčiva používaná na snížení kyseliny močové/ léčbu dny lze rozdělit na:

Protizánětlivé léky-zabírající ihned

Používají se na snížení zánětu, bolesti a horečky. Především u akutního záchvatu dny a nebo v kombinaci s dalšími léky. Lékem 1. volby je zde indometacin (ve formě čípků), případně známější ibuprofen. Musíme zmínit také zázračný kolchicin. Alkaloid z ocúnu podzemního, který zabírá u akutního záchvatu dny, až u 80% pacientů. Do této skupiny patří i glukokortikoidy, které se většinou aplikují injekčně přímo do postižených oblastí.

Léky, co vám udrží dnu pod kontrolou

Cílem dlouhodobé léčby dny je udržení nízké hladiny kyseliny močové a zamezení opakování dnavých záchvatů. Kromě režimových opatření, vám s tímto pomůže lék zvaný alopurinol. Již do 14 dnů od začátku jeho užívání, dochází k prokazatelnému snížení kyseliny močové. Nevýhodou je jeho dráždivost zažívacího ústrojí, proto se doporučuje jeho užívání vždy po jídle. Musíme zmínit ještě lék febuxostat, který se nasazuje při nedostatečném účinku alopurinolu. Pro fajnšmekry pak přidám ještě další léky, jako jsou např. probenecid, rasburikáza případně kanakinumab.

Závěrem bych chtěl říci, že k úspěšnému zvládnutí dny je potřeba motivace užívat předepsané léky, a hlavně dodržovat dietní a režimová opatření. I díky tomu se mnohdy obejdete bez jakýchkoli léků, tu zlou kyselinu močovou dostanete pod kontrolu a nějaká dna o vás nikdy ani nezavadí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz