Článek
Začíná to nevinně. Obvykle zabíjačkou nebo svatbou. Vy se přejíte a přepijete. Užijete si bezva večer. Sbalíte nějakou tu buchtu na parketu, případně nějakou buchtu sníte ještě před spaním. Pak si lehnete. Usnete příjemným bezesným spánkem. A pak ve 2 ráno to přijde. Šílená bolest palce, která nechce ustoupit, palec zrudne, případně i oteče do nevýsostných rozměrů. Někdy ta bolest může být v kotníku nebo v koleni. K tomu horečka, nadýmání, nevolnost a nepříjemné pocení. Dost často tento stav přetrvává několik hodin, ale klidně i dnů. Gratuluji právě jste si prožili svůj první akutní dnavý záchvat.
Zlá kyselina močová
Akutní dnavý záchvat bývá následkem dlouhodobě zvýšené kyseliny močové ve vašem těle. Tato kyselina má tu negativní vlastnost, že se dost špatně rozpouští ve vodě (krvi, moči). Pokud je jí ve vašem těle hodně, hrozí riziko vzniku usazenin-krystalů (tofů). Tyto krystaly se pak rády ukládají do různých míst - především chrupavek a kloubů (prsty, kotník, koleno), kde pak způsobují nevyžádané bolestivé problémy, až těžké deformity kostí a kloubů. V horším případě se můžou hromadit i v ledvinách, což může mít za následek vážné komplikace.
A proč té zlé kyseliny můžeme mít v těle hodně? Může to být následkem její nadprodukce, především kvůli nadměrnému příjmu z potravy. Nebo, díky jejímu sníženému vylučování - např. nadměrnou konzumací alkoholu. Její vyšší hodnoty ale může způsobit i užívání některých léků (např. diuretika). Za zmínku stojí i intoxikace olovem - pozor při odlévání olova během vánočních svátků! Je alarmující že, až 40% dospělé populace má tuto kyselinu v těle zvýšenou.
Režimová opatření jako léčba, která zabírá
Obecně platí, že dna je vyvolána nesprávnou životosprávou. Příliš mnoho přejídání na jedné straně, a naopak nedostatek pohybu na straně druhé. Dna je asi 4× častější u mužů, než u žen a její riziko vzniku stoupá s věkem. Za další rizikové faktory se považuje obezita, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cukrů a tuků v krvi. Pokud se zavedou dostatečná režimová a dietní opatření, dojde ke snížení kyseliny močové a zároveň i ke snížení riziku vzniku dny. Mezi důležitá režimová opatření patří:
- Pitný režim-doporučuje se vypít minimálně 2,5 litru denně, především nealkoholických nízkokalorických tekutin
- Snížení tělesné hmotnosti-doporučuje se zvýšit fyzickou aktivitu na alespoň 2-3x týdně 30 minut
- Přestat kouřit a omezit alkohol-maximální povolené množství alkoholu při zvýšené kyselině močové je 3 dcl vína nebo 5 dcl piva
- Úprava jídelníčku
Kyselina močová se nachází na konci řetězce metabolismu tzv. purinů. Zvýšená konzumace potravin obsahující puriny, ale i alkoholických nápojů, především piva, proto zvyšuje její hodnoty. Důležité je především omezit příjem masa, masných výrobků a silných masových vývarů. Dále zvýšit příjem zeleniny a ovoce, ideálně tepelně neupravovat, ale konzumovat syrové. Doporučuje se také doplňovat bílkoviny zvýšeným příjmem nízkotučných mléčných výrobků.
Doporučované potraviny
Maso-malé porce, vařené, dušené libové maso, vepřové, králičí, občas drůbeží
Mléčné výrobky-mléko, tvaroh, nízkokalorické jogurty, sýry
Koření-kmín, kopr, pažitka, majoránka, hřebíček, tymián, oregano
Ovoce a zelenina-třešně, jablko, jahody, hruška, broskve, meruňky, mandarinky, banány, švestky. pomeranče, cuketa, cibule, brambory, zelí, pórek, paprika, kedlubna, okurka, listová a kořenová zelenina
Nápoje-čaj, minerální vody, ovocné šťávy
Nedoporučované potraviny
Maso-mořské plody, vnitřnosti, uzeniny, játrové paštiky, produkty ze zabíjačky, zvěřina, mladé telecí maso
Mléčné výrobky-zrající, uzené a plísňové sýry
Koření-bujóny, ostré koření, chilli, křen, sójová omáčka, sůl
Ovoce a zelenina-fíky, čočka, hrách, špenát, česnek, sója
Nápoje-kakao, černý čaj, čokoláda, zrnková káva, pivo včetně nealkoholického, nápoje slazené fruktózou
Když vše selže, přijdou na řadu léky
Pokud jsou zavedená režimová a dietní opatření nedostatečná, resp. pokud se odmítáte vzdát některých lidských neduhů, přichází na řadu farmakoterapie. Léčiva používaná na snížení kyseliny močové/ léčbu dny lze rozdělit na:
Protizánětlivé léky-zabírající ihned
Používají se na snížení zánětu, bolesti a horečky. Především u akutního záchvatu dny a nebo v kombinaci s dalšími léky. Lékem 1. volby je zde indometacin (ve formě čípků), případně známější ibuprofen. Musíme zmínit také zázračný kolchicin. Alkaloid z ocúnu podzemního, který zabírá u akutního záchvatu dny, až u 80% pacientů. Do této skupiny patří i glukokortikoidy, které se většinou aplikují injekčně přímo do postižených oblastí.
Léky, co vám udrží dnu pod kontrolou
Cílem dlouhodobé léčby dny je udržení nízké hladiny kyseliny močové a zamezení opakování dnavých záchvatů. Kromě režimových opatření, vám s tímto pomůže lék zvaný alopurinol. Již do 14 dnů od začátku jeho užívání, dochází k prokazatelnému snížení kyseliny močové. Nevýhodou je jeho dráždivost zažívacího ústrojí, proto se doporučuje jeho užívání vždy po jídle. Musíme zmínit ještě lék febuxostat, který se nasazuje při nedostatečném účinku alopurinolu. Pro fajnšmekry pak přidám ještě další léky, jako jsou např. probenecid, rasburikáza případně kanakinumab.
Závěrem bych chtěl říci, že k úspěšnému zvládnutí dny je potřeba motivace užívat předepsané léky, a hlavně dodržovat dietní a režimová opatření. I díky tomu se mnohdy obejdete bez jakýchkoli léků, tu zlou kyselinu močovou dostanete pod kontrolu a nějaká dna o vás nikdy ani nezavadí.