Hlavní obsah
Lidé a společnost

Božský zpěvák Drupi, idol se svůdným chraplákem, začínal jako instalatér. První Sanremo byl propadák

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons

Krásný chraplák, dlouhé vlasy a mužské charisma. Drupi byl a stále je idolem milionů žen na celém světě, včetně těch českých. Jak šel život s italským zpěvákem, který s Hanou Zagorovou nazpíval hit Setkání? A jak se mu vede dnes?

Článek

Pravé jméno zpěváka, který letos v srpnu oslaví 78 let, bylo Giampeero Anneli. V mládí pracoval jako instalatér, při zprůchodňování ucpaných záchodů a připojování vody ale snil o velkých pódiích a slávě. A tak založil hudební skupinu Le Calamite. Přes léto vystupoval s kapelou, v zimě se zase vrátil k instalatérství. Život Drupimu změnilo setkání se dvěma hledači talentů. Enrico RiccardiLuigi Albertelli, hudební producenti a autoři, objevili jeho talent a uvedli ho do světa hudby. A začal se psát příběh obrovského hudebního úspěchu.

Sanremo 1973 byl propadák, ale vedl ke slávě

Drupi oficiálně debutoval na populární italské hudební soutěži Sanremo v roce 1973. Podle formátu této soutěže, která se v Itálii koná už od roku 1951, vznikla i proslulá soutěž Eurovize.

Tehdy šestadvacetiletý Drupi vystoupil s písní Vado via, ale skončil na posledním místě. Porotu zjevně ani za mák nezaujal. Vůbec to ale nevadilo. Píseň i přes neúspěch na soutěži dosáhla mezinárodního úspěchu a prodaly se jí miliony kopií. Často ji vysílala francouzská a posléze anglická rádia a dostala se do Top 10. 

Toto umístění Drupimu vyneslo pozvání do různých médií, mimo jiné i do BBC, kde se objevil ve významných pořadech po boku osobností, jako jsou Paul McCartneyTom Jones. Právě tato píseň odstartovala sólovou kariéru zpěváka, po němž toužily miliony žen na celém světě. Následujícího roku přišla další vlna národní popularity s písní Piccola e fragile, která se dostala na vrchol italské hitparády.

Za uměleckým jménem stojí legrační pes

Jméno Giampeero Anneli sice zní libozvučně, zpěvák chtěl ale asi něco údernějšího. A zjevně miloval pohádky. Ty animované. Jeho umělecké jméno Drupi je totiž odkazem na postavu z baseta Droopyho z krátkého animovaného filmu z roku 1943. Baset s povislými tvářemi se pohybuje letargicky, mluví žvatlavým monotónním stylem a vůbec nepůsobí impozantně. Přesto je dostatečně chytrý, aby přelstil své nepřátele, a když se konečně vytočí, dokáže dát na čumák protivníkům dvakrát větším, než je on sám. Že by právě to byl důvod, proč se Drupi při výběru svého uměleckého jména inspiroval právě tímto animovaným psem?

Osudová žena Drupiho

Třiasedmdesátý rok ale nebyl pouze ve znamení Sanrema. Drupi potkal ženu svého života – kde jinde než ve zkušebně. Hledal tenkrát doprovodné zpěvačky. „Zpívala jsem ve skupině pocházející z mého města a šla jsem mu zazpívat. Fyzicky se mi líbil okamžitě, ale pak jsem ho musela poznat,“ vzpomíná jeho manželka Dorina Dato. „Byla tenkrát oblečená jako květinové dítě, jak se mi líbilo, v černé sukni a květované košili,“ vybavuje si tehdejší setkání pro změnu slavný zpěvák. Zjevně si byli určeni osudem. Svůj vztah ale zpečetili manželstvím až v roce 1992.

Kromě manželství je ale váže i umělecké partnerství. Například skladbu Il gatto e il topolino, kterou má Drupi ve svém repertoáru, napsala právě jeho žena. Dorina byla každopádně „ta pravá“. Dvojice spolu žije už přes třicet let. Fanynky sice po zpěvákovi šílí, on je ale věrný. Nebo to alespoň tak vypadá. Žádný skandál se prostě nekonal.

Zlatá éra

Léta 1974 a 1975 byla ve znamení vzestupu. Drupi si díky skladbám Rimani a poté Piccola e fragile, kterou věnoval své ženě Dorině, získal věhlas. Obě písně se dlouho držely na vrcholu italské hitparády, další píseň – Due – vyhrála Festivalbar.

Na přelomu 80. a 90. let se stal Drupi skutečným idolem východoevropské veřejnosti. Písně Sereno è nebo Piccola e fragile milovali i čeští posluchači. Těm se ovšem zaryl do srdcí hlavně duet Setkání, který Drupi nazpíval s Hanou Zagorovou:

Video: Drupi a Hana Zagorová – Setkání

Zachránil dva životy

Kromě různých hudebních cen získal v roce 1981 i cenu Good Samaritan za to, že zachránil život dvěma ženám topícím se v řece Naviglio Pavese. Mimochodem, totéž ocenění dostal i italský pilot Formule 1 Merzario za záchranu slavného Niki Laudy z jeho hořícího Ferrari na okruhu Nürburgring.

Jak žije Drupi dnes?

Pomalu mu táhne na osmdesát, ale pořád je to štramák. Dodnes má věrné příznivce. Z jeho okamžitě rozpoznatelného, výjimečného, chraplavého hlasu čiší nefalšovaná, hluboká vášeň. Pravda, trochu rozladil své fanoušky, když si nechal ostříhat dlouhé vlasy.

Drupi, který byl u kadeřníka naposledy v patnácti letech, ale měl pro tento krok svůj důvod. Dostal totiž nabídku na roli ve filmu Alcooltest pod režisérskou taktovkou Stafana Usardiho. Těžko říci, jestli si ještě někdy nechá vlasy narůst, krátký sestřih mu totiž vyhovuje: „Musím přiznat, že jsem měl pochybnosti. Nejdřív jsem si je chtěl ihned po natáčení nechat dorůst. Ale pak mi všichni začali říkat, že vypadám dobře, omlazují mě. A pak chcete taky pohodlí, když si je umyjete. Kdo ví, třeba to bude definitivní změna mého vzhledu,“ vysvětlil Drupi, proč se možná jeho fanoušci dlouhé bujné hřívy už nedočkají.

V poslední době ale řešil hlavně zdravotní starosti. „Měl jsem problém, který jsem naštěstí vyřešil. Vážný problém s plícemi, ale vyléčil jsem ho pomocí nových technologií. Nechci o tom mluvit, protože život jde dál,podělil se Drupi o své zdravotní trable v živém vysílání na italském televizním kanálu Rai2 vloni v říjnu. Přece jen se pak ale trochu rozpovídal: „Byl jsem tak vyděšený. V mém případě to byl ještě před třemi lety problém a dávali vám rok, možná rok a půl života. Místo toho jsem se uzdravil, po třech čtyřech měsících léčby bylo 40 procent pryč, pak dalších 20 procent, teď to je to pryč a já si dál užívám život a nepracuji.

Zpěvák, který s hudební kariérou začal v roce 1962, když v 15 letech vystupoval v tanečních sálech v Pavii, prodal po celém světě 15 milionů desek. Zúčastnil se osmi festivalů v Sanremu, vydal dvacet alb a uskutečnil stovky turné po Evropě, Rusku, Americe a Kanadě. Jeho hity jsou součástí historie italské populární hudby. Ale oslovily posluchače na celém světě.

Nejen zpěvák, ale i klaun

A na závěr malá zajímavost: Drupi se věnuje také klaunské terapii. Dochází do nemocnic jako dobrovolník, rozptyluje a rozesmává hospitalizované děti. A ještě pořád mu to úžasně zpívá!

Video: Drupi – Ma io rinascerò (2024)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz