Článek
Příčina smrti slavného filmového tvůrce zatím nebyla zveřejněna. Nicméně je možné, že může souviset s rozedmou plic, o které se Lynch zmínil vloni v srpnu v rozhovoru pro časopis Sight and Sound: „Dlouhodobým kouřením jsem onemocněl rozedmou plic, a tak jsem upoután na domácí lůžko, ať se mi to líbí nebo ne. Nemohu chodit ven. A zvládnu ujít jen krátkou vzdálenost, než mi dojde kyslík.“ V rozhovoru pro Sight and Sound Lynch přiznal, že má komplikovaný vztah k příčině svých zdravotních problémů. „Kouření bylo něco, co jsem naprosto miloval, ale nakonec mě to dostalo. Byla to pro mě součást uměleckého života: tabák a jeho vůně, zapalování cigarety a kouření. A pak si sednout, kouřit, dívat se na svou práci nebo přemýšlet o věcech; nic jiného na světě není tak krásné. Ale začalo mě to ubíjet. Tak jsem musel přestat.“
Lynchovo přiznání zdravotního stavu vyvolalo velkou odezvu a obavy u fanoušků. Režisér proto na síti X zveřejnil nové prohlášení. Fanouškovskou základnu uklidnil příslibem, že pracovat nepřestane: „Už přes dva roky nekouřím,“ napsal ve svém příspěvku. „Nedávno jsem podstoupil mnoho vyšetření a dobrou zprávou je, že až na rozedmu plic jsem ve výborné kondici. Jsem naplněn pocitem štěstí a nikdy nepůjdu do důchodu. Chci, abyste všichni věděli, že si velmi vážím vašeho zájmu. S láskou, David.“
Jeho plicní problémy bohužel mohl umocnit i kouř a stres spojený s požárem, který před týdnem řádil v Los Angeles a kvůli kterému musel Lynch uprchnout ze svého domu.
Šťastné dětství
Slavný režisér se narodil sice v Missoule, malém městě v americké Montaně, ale dlouho tam nepobyl. Stěhovali se kvůli práci Davidova otce, který pracoval pro Ministerstvo zemědělství, po Státech od čerta k ďáblu. I přesto, že kvůli neustálým přesunům musel navštěvovat školy v několika amerických státech, takže průběžně nacházel nové kamarády a zase je ztrácel, vyrůstal ve spokojené a šťastné rodině.
Miloval kreslení a malování
Už od dětství měl obrovskou fantazii. Jakmile zjistil, že může své představy přenést na papír, zrodila se jeho fascinace výtvarným uměním. Vystudoval dokonce Pensylvánskou akademii výtvarných umění ve Filadelfii. Zpočátku se věnoval olejomalbě a sochařství. Brzy však začal experimentovat s krátkými filmy.
Podařilo se mu získat grant a film Babička (1970), který s pomocí finančních prostředků vytvořil, mu otevřel cestu ke stipendiu na Americkém filmovém institutu (AFI). Během studia na AFI vytvořil Lynch svůj první film Mazací hlava (1977), černobílý surrealistický horor. Kritici jej přijali chladně, i přesto se ale film zařadil mezi kultovní počiny. Na milost vzali teprve jeho film Sloní muž (1980). Ten mu přinesl první velký úspěch nejen u diváků, ale i u kritiky. Snímek s A. Hopkinsem v hlavní roli získal 8 nominací na Oscara. Dvě byly přímo pro Lynche.
Bránu do filmařského odvětví měl otevřenou dokořán. Byla mu nabídnuta režie třetího pokračovaní Hvězdných válek, ale odmítl. Lákalo ho zfilmování sci-fi Duna. Snímek se nesetkal s takovým ohlasem, jaký by si představoval, ale dva další filmy – Modrý samet a Zběsilost v srdci – mu to vynahradily. Za Zběsilost v srdci získal Zlatou palmu na 43. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Do dějin se vepsal i televizní seriál Městečko Twin Peaks s nezapomenutelným hudebním podkresem Falling. Lynch je mimo jiné i autorem hudby a textů k některým svým filmovým dílům.
Během 40 let své filmové tvorby zavedl Lynch diváky do svého surrealistického světa obývaného démony, dvojníky a psychotickými vrahy. Scény z jeho filmů jsou nezapomenutelné, ať už je to znetvořené dítě ve filmu Mazací hlava, uříznuté ucho ve filmu Modrý samet, násilí ve filmu Zběsilost v srdci nebo jaderný výbuch ve filmu Twin Peaks: The Return.
Nehody nebo zničení něčeho mohou vést k něčemu dobrému. Hranice, ty vás prostě vytočí. A někdy musíte udělat obrovský nepořádek a udělat velké chyby, abyste našli tu věc, kterou hledáte.
Osobní život
Lynchův vztah k ženám byl přinejmenším komplikovaný. V roce 1967 se oženil s Margaret Reaveyovou, svojí spolužačkou z umělecké školy. Rok poté se jim narodila dcera Jennifer, která podědila otcovy režisérské geny. Manželství s Margaret ale vydrželo jen šest let.
O pět let později, v roce 1977, opět vstoupil do chomoutu, tentokrát s Mary Fiskovou a zplodil s ní syna, který se narodil v roce 1982. Když byly ale malému Austinu Jackovi tři roky, přišel zase rozvod.
Následoval několikaletý románek s herečkou Isabellou Rosselliniovou.
Po rozchodu s Isabellou se Lynch zapletl s redaktorkou Mary Sweeneovou, která mu porodila syna Rileyho Sweenyho. Také s Mary se Lynch oženil. Svatba proběhla v květnu 2006, ale žádost o rozvod podali už o pár měsíců později.
Počtvrté se Lynch oženil s herečkou Emily Stofleovou, která se mimo jiné objevila v Městečku Twin Peaks z roku 2017. Ani ta to se slavným režisérem nevydržela dlouho a v roce 2023 podala žádost o rozvod.
O stálosti ve vztazích se u Lynche nedalo mluvit. Ale nedokázal být sám: „Jsem rád, když mám kolem sebe nějaké lidi. Kdybych byl úplně sám, myslím, že bych začal být směšný, a ne v humorném slova smyslu,“ řekl, současně ale přiznal, že jako otec a manžel často nebyl doma: „Člověk musí být sobecký. A to je hrozná věc. Vlastně jsem se nikdy nechtěl oženit, nikdy jsem nechtěl mít děti. A manželství vede k dětem, tak to prostě je.“ A dodal: „No, udělal jsem, co jsem udělal. Možná bych jinak byl schopen zvládnout o hodně více práce. Hodně mě to vyrušovalo od práce.“
Většina umělců zažívá v milostných a rodinných vztazích turbulence a Lynch nebyl žádnou výjimkou. I tak bude chybět nejen fanouškům, ale zejména rodině. Na facebookovém profilu Davida Lynche zveřejnili členové rodiny zprávu: „S hlubokou lítostí vám jako jeho rodina oznamujeme, že zemřel muž a umělec David Lynch. V této chvíli bychom ocenili trochu soukromí. Ve světě teď zeje velká díra, protože už není mezi námi. Ale jak by řekl on: „Dívejte se na koblihu, a ne na díru.“ Krásné rozloučení v Lynchově stylu.
Zdroje:
https://www.worldofreel.com/blog/2025/1/9/david-lynch-evacuated-from-home-due-to-la-fires
https://www.theguardian.com/film/2018/jun/23/david-lynch-gotta-be-selfish-twin-peaks