Hlavní obsah
Finance

Důchody rychle rostly. Vláda na tom ale zásluhu nemá, spíše naopak

Foto: Adobe Stock (licence zakoupena)

V posledních letech se důchody zvýšily v rekordní míře, to je nezpochybnitelný fakt. Ve srovnání s běžnou pracující populací se také důchodcům zlepšila životní úroveň. Zároveň je nutné dodat, že vláda tomu nijak nepomohla a naopak valorizaci brzdila.

Článek

Česká správa sociálního zabezpečení nedávno zveřejnila informaci, že průměrná hodnota civilních starobních důchodů nyní činí 21 052 Kč. Za poslední čtyři roky, tedy od doby, kdy začala mít na důchody vliv vláda Petra Fialy, došlo ke zvýšení o 5 700 Kč, což je rekordní nárůst. (Pro srovnání za dobu vlády Andreje Babiše byl nárůst něco přes 3 500 Kč.)

Zvýšila se také životní úroveň většiny důchodců, na což můžeme nahlížet dvěma způsoby. Například statisticky výrazně narostl náhradový poměr důchodů vůči průměrné mzdě. Což vypadá dobře na papíře, ale jinak je to docela nešikovný ukazatel, už třeba proto, že jde o srovnání „čistého“ důchodu s hrubou mzdou. Z praktického hlediska se zvýšila životní úroveň důchodců zejména ve srovnání s ekonomicky aktivními lidmi, protože zatímco reálné mzdy kvůli vysoké inflaci klesaly, reálná hodnota důchodů zůstala víceméně zachována. Valorizace totiž z větší části inflaci dorovnávaly.

Situace důchodců tedy není tak tragická, jak se snaží vykreslit někteří opoziční politici, žádný neřízený propad se ve většině případů nekoná. Naopak mnozí důchodci, zejména ti s nadprůměrnými důchody, si díky mimořádným valorizacím dokonce polepšili.

Vláda jako pouhý vykonavatel

Zároveň ale platí, že současná vláda nemá na růstu důchodů prakticky žádnou zásluhu. Důchody se ve většině případů zvyšovaly přesně podle znění zákona a vláda byla pouze technickým vykonavatelem. Ani jednou nepřistoupila k mimořádnému navýšení nad rámec zákona, jako činila třeba předešlá vláda. Zákon přitom určité navýšení vládě přímo umožňuje.

Naopak v případě mimořádné valorizace z června 2023 přistoupila dokonce k jednorázovému snížení. Původně se měly procentní výměry důchodů dle inflace zvýšit o 11,5 %, což by u průměrného důchodu znamenalo navýšení o více než 1 700 korun. Nakonec se ale důchody zvýšily v průměru o zhruba 755 Kč, konkrétně o fixních 400 Kč a zásluhově o 2,3 %. Důchodcům tedy vláda peníze spíše ubrala, byť to dle konstatování Ústavního soudu bylo v pořádku.

Zároveň vláda valorizace zpomalila i do budoucna. U řádné valorizace se nově do výpočtu promítá pouze třetina růstu reálných mezd místo původní poloviny. V případě inflace se pak zohledňuje pouze důchodcovská inflace, což je také mírně v neprospěch důchodců. Dříve se totiž porovnávala inflace důchodců a běžné populace a při valorizaci se použila ta vyšší. Dále se změnil mechanismus mimořádné valorizace, při které se nově zohledňuje pouze 60 % inflace namísto původních 100 %, a od roku 2027 se při valorizaci bude od důchodu odečítat výchovné.

Jak se zvyšovaly důchody

V souvislosti s valorizacemi si někteří důchodci myslí, že zvyšování je velmi nízké. Ve skutečnosti ale důchody v historickém srovnání rostou docela rychle.

Podívejte se, jak se důchody zvyšovaly v posledních 15 letech:

Foto: David Budai

Poznámka: Průměrné zvýšení důchodu při valorizaci neodpovídá vždy růstu hodnoty průměrného důchodu. Průměrný důchod totiž nenavyšují jen valorizace stávajících důchodů, ale také nově přiznané důchody, které jsou zpravidla vyšší. Zároveň umírá část starších důchodců, kteří mívají důchody nižší. Růst průměrného důchodu je tedy rychlejší než samotná valorizace.

Tabulka ukazuje, že nejnižší valorizace probíhaly zejména v letech 2012 až 2016, kdy se pohybovaly jen v nízkých stokorunách nebo dokonce v řádech desetikorun. Například v lednu 2016 se důchody zvýšily jen o 40 Kč. Vláda Bohuslava Sobotky kvůli tomu dokonce přistoupila k mimořádnému jednorázovému příspěvku k důchodu ve výši 1 200 Kč.

Tempo růstu důchodů se výrazně zrychlilo od roku 2017, a to v důsledku kroků vlády Andreje Babiše. Vedle toho, že dvakrát jednorázově navýšila lednovou valorizaci o fixní částku, zvýšila také hodnotu základní výměry důchodů z 9 na 10 %. Také například zvýšila započítávání růstu reálných mezd z jedné třetiny na polovinu, což, jak už bylo uvedeno, nyní současná vláda zase zrušila. Důchodcům bylo také v době pandemie vyplaceno mimořádné „rouškovné“ ve výši 5 000 Kč.

V letech 2022 a 2023, tedy za vlády Petra Fialy, pak proběhly celkem tři mimořádné valorizace. Řádné lednové valorizace byly spíše nižší, což bylo způsobeno propadem reálných mezd a tím, že inflace byla v důsledku mimořádných valorizací vždy zohledňována za kratší období.

Valorizace důchodů 2026

Valorizace v lednu 2026 by s ohledem na aktuální vývoj inflace mohla být o něco vyšší než letos. Osobně to odhaduji v průměru 400 až 500 Kč, připravil jsem k tomu i předběžnou kalkulačku. Finální podobu valorizace se dozvíme pravděpodobně na konci léta, až budou zveřejněny všechny potřebné statistické údaje.

Už nyní víme, že při valorizaci se bude vycházet pouze z důchodcovské inflace a loňský růst reálných mezd se nezohlední, protože ještě „nedohnal“ předchozí velký propad. Otazník se nyní vznáší zejména nad doplatkem valorizace. Původně měl být letošní doplatek poslední, ale vláda se nyní snaží prosadit jeho prodloužení až do roku 2027, návrhem se nyní zabývají poslanci.

Vím, že valorizace je velmi citlivé téma a na každého dopadá jinak. Někteří důchodci se mají dobře, jiní hůře, proto se snažím k tématu přistupovat co nejvíce nezaujatě. Rád si v diskusi pod článkem přečtu vaše zkušenosti a doufám, že debata nebude příliš vyhrocená.

Anketa

Byly pro vás valorizace důchodů v posledních čtyřech letech dostačující? Změnila se vaše finanční a životní situace?
Valorizace byly dobré, dokonce jsem si polepšil(a).
10 %
Valorizace byly dostačující, má životní úroveň zůstala stejná.
12,6 %
Valorizace byly slabší, trochu jsem si pohoršila(a).
4,4 %
Valorizace byly tragické, velmi jsem si pohoršil(a).
69,9 %
Nevím, nedokážu to posoudit.
2 %
Valorizace důchodů mě nezajímají.
1,1 %
Celkem hlasovalo 501 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz