Článek
Od roku 2021 je při každé řádné lednové valorizaci vyplácen jednorázový doplatek. Jde o poměrnou část valorizace za období od 1. ledna do dne, který předchází výplatě důchodu. Čím vyšší je valorizace důchodů, tím výraznější jsou rozdíly v doplatku mezi jednotlivými důchodci.
Původně se počítalo s tím, že letos doplatek skončí. Nyní je ale definitivně potvrzeno, že se zrušení odkládá. Důchodcům tak bude doplatek vyplacen také při řádných valorizacích v lednu 2026 a v lednu 2027.
Doplatek valorizace souvisí s tím, že civilní důchody jsou vypláceny vždy dopředu v rámci takzvaného klouzavého měsíce. To znamená, že pokud má důchodce výplatu 10. den v měsíci, dostává důchod na období od 10. dne aktuálního měsíce do 9. dne měsíce následujícího. Až do roku 2020 platilo, že valorizace vždy náležela ke dni výplaty důchodu a doplatek nebyl potřeba.
Poslanci Pirátů v roce 2020 předložili návrh, aby řádná valorizace vždy náležela už od 1. ledna, nikoliv ke dni výplaty důchodu, a právě tato změna přinesla potřebu doplatku. Tehdy změnu podpořili poslanci ODS, KDU-ČSL, TOP09, STAN, SPD a KSČM. Proti byli poslanci ANO a ČSSD.
Rozdíly mezi důchodci
Velmi záhy se ukázaly negativní dopady, které zavedení doplatku přineslo:
- Vznikají rozdíly mezi důchodci, které se odvíjejí od výplatního dne důchodu. Čím pozdější je den výplaty, tím vyšší je i doplatek valorizace. Například dva lidé se stejným důchodem, kteří mají odlišný výplatní den, dostávají v lednu od státu odlišnou částku.
- Výplatní den stanovuje ČSSZ a důchodce nemůže požádat o změnu výplatního dne. Pokud má například důchodce stanovený výplatní den na 2. den v měsíci, jeho doplatek je téměř zanedbatelný. Naproti tomu člověk s výplatním dnem v polovině měsíce dostane klidně i stokoruny navíc.
- Doplatek se týká pouze řádných valorizací a vůbec nezohledňuje valorizace mimořádné. V letech 2022 a 2023, kdy proběhly tři mimořádné valorizace a doplatek k nim nenáležel, to u důchodců vyvolávalo zbytečné zmatky a nejasnosti.
Nedlouho po schválení doplatku se politici shodli, že jde o slepou cestu, a schválili změnu výplatního období. Nově má být důchod vyplácen vždy na kalendářní měsíc, tedy od prvního do posledního dne v měsíci. Tímto krokem navíc dojde ke sjednocení výplaty civilních důchodů s výplatou důchodů bývalých vojáků, policistů a příslušníků dalších ozbrojených a bezpečnostních složek. Tito důchodci mají již roky výplatní období na kalendářní měsíc a žádný doplatek nedostávali.
Součástí změny klouzavého měsíce na měsíc kalendářní je i konec doplatku valorizace. Všichni důchodci budou mít stanoveno stejné výplatní období a důchod bude náležet vždy od prvního dne v měsíci. Doplatek již tedy nebude potřeba.
Pro tuto změnu v roce 2023 hlasovali poslanci všech stran a hnutí v Poslanecké sněmovně, tedy ODS, TOP09, STAN, KDU-ČSL, Piráti, ANO i SPD. Paradoxně tak pro zrušení doplatku hlasovala i řada poslanců, kteří o tři roky dříve hlasovali pro jeho zavedení. A to včetně samotných Pirátů, kteří změnu přímo navrhli.
Odklad změny o dva roky
Původně měla účinnost změny začít od července 2025, ale úředníci ČSSZ nestihli přechod výplatního období na kalendářní měsíc připravit. Vzhledem k tomu, že hrozil kolaps výplaty důchodů, byl na poslední chvíli schválen odklad účinnosti na červenec 2027, tedy o dva roky. Zákon již prošel Poslaneckou sněmovnou, Senátem a podepsal ho i prezident, takže odklad je již definitivní.
Doplatek valorizace bude vyplacen ještě při valorizacích v lednu 2026 a v lednu 2027. Poté by měl být na druhý pokus zrušen klouzavý měsíc a doplatek by měl skončit.
Důchodci tedy ještě dvakrát zažijí odlišné částky při lednové výplatě důchodů. Rozdíly budou tentokrát menší, protože ČSSZ v průběhu jara změnila výplatní termín pro více než milion důchodců a všechny důchody se nyní vyplácejí v první polovině měsíce. Zatímco dříve mohl rozdíl výplatních dnů činit až 22 dnů (mezi 2. a 24. dnem v měsíci), nově to bude maximálně 12 dnů (mezi 2. a 14. dnem v měsíci).
I přesto budou některé rozdíly v doplatcích výrazné. Zatím to totiž vypadá, že valorizace v lednu 2026 bude kvůli vysoké inflaci nečekaně vysoká a u průměrného důchodu by mohla přesáhnout 600 Kč, a tak může výše doplatku dosahovat i vyšších desítek korun.
Ukazuje to i následující příklad:
Pan Matouš a Stanislav pobírají oba starobní důchod ve výši 21 000 Kč. Podle předběžných propočtů by v jejich případě mohla valorizace v lednu 2026 činit 648 Kč. Pan Matouš má výplatní den stanoven na 4. den v měsíci, takže jeho doplatek bude při této valorizaci činit 63 Kč. Naproti tomu pan Stanislav má výplatu důchodu 14. den v měsíci, takže dostane doplatek 272 Kč. Rozdíl činí 209 Kč.