Článek
Facebook je pod palbou příspěvků umělé inteligence (AI). Při každodenním projížděním sociálních sítích tenhle fakt většina z nás nezaznamená nebo si vůbec nevšimne, že by něco bylo špatně, ale tenhle problém může mít důsledky na celý vývoj Facebooku, nebo dokonce celého internetu.
Falešné příspěvky
Rozmohl se nám tady takový nešvar. Každou sekundu je přidáno na sociální sítě několik stovek nebo až tisíců příspěvků a obrázku, které jsou falešné. Tyhle fotky přitom mají za cíl to stejné, co normální příspěvky. Zaujmout největší publikum a nasbírat nejvyšší možný počet zobrazení, reakcí a komentářů.
Zároveň jsou k těmhle podvodům nejvíce využívány sociální sítě, které jsou vyloženě známé svým vysokým počtem internetově negramotných uživatelů.
Samozřejmě se takovým lidem nesnažím vysmívat nebo na ně poukazovat ve špatném světle, ale jsou to buď většinou děti, nebo důchodci, kteří na tyhle internetové podvody doplatí nejvíce. Proto se snažím, aby se tohle téma dostalo do širšího povědomí veřejnosti.
Projížděl jsem Facebookem asi minutu a tohle je první podvodný příspěvek, který jsem našel. Umělá inteligence má v dnešní době už dovednosti na to, aby dokázala přesvědčovat lidi o tom, co je a není skutečné. Tenhle příspěvek je toho krásným příkladem.
Většina uživatelů si ani nevšimne, že je s tímhle obrázkem něco špatně. Možná by si pomysleli, že je ten popisek trošku divný, ale jinak nic víc. Celý tenhle příspěvek má působit smutně a emotivně.
No asi nemusím zmiňovat, že kdyby byla fotka skutečná, tak o ní nepíšu tenhle článek. Samozřejmě se jedná o příspěvek vytvořený umělou inteligencí.
Pokud byste četli popisek pod fotkou pozorněji, tak byste zjistili, že fotka je výjimečně i označená jako obrázek vytvořený za pomocí AI (Artificial Intelligence). Bohužel i přes to si většina lidí v komentářích myslí, že je fotka skutečná.
Jak tedy poznat falešný příspěvek
Zaprvé bych se nejdříve zamyslel, zda je to, co vidíme vůbec fyzicky možné. V našem případě by se tomu dalo víceméně na první pohled uvěřit, ale jsou i případy, které jsou vyloženě nesmysly.
Dále pokud by fotka vypadala skutečně, tak bych se pro své ujištění zaměřil na popisek u obrázku. Většinou ty popisky totiž nemají nic společného s tím samotným příspěvkem. Nejčastěji je na začátku popisku napsaná nějaká věta, která vás má donutit zareagovat.
Kdyby všechno vypadalo jako u normální fotky, ale pořád by se vám něco nezdálo, tak se prostě podívejte zblízka a zkontrolujte detaily na fotce. Díky detailům nejlépe zjistíte, zda se jedná o obrázek vytvořený umělou inteligencí.
Proč by to někdo vytvářel
Odpověď je jednoduchá a to za účelem výdělku. Buď peněžního nebo mediálního. V lepších případech facebookové účty, které sdílí a vytváří tenhle generovaný obsah to dělají za účelem výdělku z reklam.
Ačkoli se to nezdá, tak mají tyhle účty obrovskou fanouškovskou základnu. Proto je i celkem logické, že si majitelé těchto stránek budou chtít nějak finančně přivydělat.
Ovšem jsou zde i účty, které se dají nazývat za podvodné. Tyhle stránky si do každého popisku k obrázku přidají odkazy, jenž vás můžou akorát poškodit. Kvůli tomu si tak můžete pouhým jedním kliknutím zavirovat celý počítač nebo můžete naletět na podvod, který vám vyluxuje bankovní účet.
Hrozba pro internet
Jak jsem zmiňoval, tak je každou chvilkou vygenerováno a sdíleno několik tisíců falešných obrázků. Momentálně to je celkem čerstvá věc, ale když pomyslíme na blízkou budoucnost, tak je více než očividné, že na internetu bude více fotek vygenerovaných než skutečných.
Tenhle fakt může zapříčinit úplný zánik internetu. Když si budete chtít něco vyhledat, tak první fotky, co najdete budou falešné. Bude tak pro nás komplikovanější hledat podložené fotky a informace.
Zároveň se AI díky své schopnosti učení bude zdokonalovat až do bodu, kdy bude téměř nerozeznatelná od skutečnosti.
Třeba si kvůli tomu lidi zase začnou užívat života bez internetu a sociálních sítí.