Hlavní obsah
Automobily a vozidla

Auto vidíte na vlastní oči. Podle právníků ale neexistuje. Kdo má pravdu?

Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:BMW_G20_%282022%29_IMG_7316.jpg - licence CC-BY-SA-4.0

Ilustrační snímek podobného vozu BMW. Snímek skutečného vozidla mám, ale nemám souhlas jeho autora s jeho zveřejněním zde.

Příběh o tom, jak se v ulicích Brna z ničeho nic objevil vůz BMW. Stál tam dlouho, ale nikdo se k němu nehlásil. Strážníci pátrali, ale podle samotného výrobce nebyl vůz s tímto VIN kódem nikdy ani vyroben. Úředníci si nakonec poradili po svém.

Článek

Dnes rád sdílím perfektní taktiku a nekonečnou moudrost úředníků brněnského magistrátu a tleskám jim za kreativitu. Posuďte sami :

V jedné ulici v Brně stálo na chodníku cca půl roku tohle auto BMW. Nemělo SPZky, nikdo se k němu nehlásil. Na výzvu k odklizení vraku, vylepenou přímo na sklo vozu v předepsané lhůtě nikdo nereagoval. Městská policie se snažila najít majitele vozu, a tak prověřila i VIN kód na skle, i všechny ostatní dostupné identifikační znaky vozu. A světe div se - podle registru vozidel takové vozidlo nebylo nikdy přihlášeno k provozu v České republice ba dokonce ani v EU, podle firmy BMW nebylo nikdy vozidlo s tímto VIN kódem ani vyrobeno.

Nastal tak legislativní problém - bez ohledu na to, že vozidlo mohl kdokoliv na vlastní oči vidět na chodníku, právníci sdělili, že „nikdy nevyrobené“ a „nikdy nepřihlášené“ vozidlo podle práva neexistuje. Vůz tedy nebylo možno odtáhnout a sešrotovat ani na náklady města - pořád by hrozilo, že by se o vozidlo „jednou“ mohl přihlásit jeho „majitel“, a magistrát by tedy mohl platit škodu.

No a tady právě nastoupila kreativita úředníků magistrátu. O vozidle totiž místní redakce zveřejnila článek v lokálním brněnském plátku. V článku byla jednak uvedena ulice, kde auto stojí (samozřejmě : nikoliv přesná adresa, nesmíme přece porušovat GDPR, jen název ulice), jednak tam byla uveřejněna i tato fotografie. Článek oficiálně hledal majitele vozu, který se měl přihlásit o svůj majetek.

Inu, netrvalo to ani celé tři dny od vytištění onoho článku, a vůz jedné tmavé noci z ulice tiše a bezhlučně zmizel. Večer tam ještě stál, ranní sluníčko však v tom místě už našlo jen prázdný a možná jen od oleje trošku ušpiněný chodník.

Odvezl si vůz pravý majitel? Že by snad nějaká tajná služba, když ani VIN kód neexistoval v databázi vyrobených vozů? Nebo se místní zloději o vůz postarali, a získali tak cenný zdroj náhradních dílů zdarma? A lze vůbec ukrást něco, co de iure neexistuje?

Inu, kamarádi, po zbytečných otázkách moudrý úředník magistrátu nepátrá. Ulice je čistá, chodník již nic nehyzdí, a tak to má přece být. A kam se podělo to auto? Jaké auto? Pokud snad někomu nějaké auto chybí, nechť se laskavě obrátí na Policii ČR, ta jistě vše správně vyřeší. Jen asi bude muset předložit techničák a další doklady k vozu. Ale ty jako oprávněný majitel jistě má…

Upozornění autora : Článek je sepsán podle skutečné události, která se v Brně v roce 2021 skutečně stala. Jen snímek auta je ilustrační. Jednalo se o šedý vůz BMW, který si můžete prohlédnout na facebookovém snímku dole. Jen nemám souhlas autora, abych tento snímek mohl použít přímo jako titulní obrázek článku. Takže jsem tam dal ilustrační fotku. Odkaz na Facebook ovšem dát mohu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz