Článek
V naší rodině jsem ten, kdo dělá nejvíce nákupů. Blízko našeho bytu jsou supermarkety Kaufland, Lidl a Tesco, a tak mám relativně výborný přehled o cenách všeho toho, co běžně kupujeme právě v těchto třech řetězcích.
Na Slovensku ovšem existuje takové pomalé „plíživé“ zdražování.
Vysvětlím: normální cena nějakého výrobku je třeba 1,49 eura, ale v akci se dá občas sehnat třeba za 1,10 eura. Potom řetězec tento výrobek zdraží - normální cenu upraví na 1,69 eura (ale výrobek se stále prodává - teď už ovšem „v akci“ za 1,49 eura). Pak se cenovky změní na těch běžných 1,69 a jede se dál. No, a až si za 2-3 měsíce zákazníci zvyknou, popojedeme zase nahoru.
Kromě toho se občas praktikuje tak zvaná „smrskflace“ - třeba kostka některého másla se už nedělá jako 250 gramů, ale jen jako 200 gramů. A cena pak dokonce i mírně zlevní, aby měli zákazníci dobrý pocit. Rozhodně se ale nezlevní o stejných 25 %, jako byl úbytek váhy, ta „sleva“ reálně bývá tak do 10 %. Takže když zapojím selskou matematiku, je cena najednou o nepřiznaných 15 % vyšší.
Chcete příklad na oboje najednou? Čokoládová tyčinka „Ledové kaštany“ stála v roce 2018 přesně 0,45 eura a vážila 50 gramů (nejsem schopen to věrohodně ozdrojovat, jenom jsem si to poznačil do jednoho mého příspěvku z toho roku na Facebooku). Dnes se ta samá tyčinka v tom samém supermarketu prodává za 0,99 eura a váží 45 gramů (to bych případně uměl doložit fotkou z regálu včetně cenovky). Zhruba jednou za 2-3 měsíce se dá koupit v akci, obvykle za 0,79 eura.
Platy ovšem zůstávají stejné - alespoň tedy tam, kde pracuji já i velká většina mých kamarádů, zcela určitě. (Mezi ministry a poslanci kamarády nemám, tam došlo k prokazatelnému a značnému růstu).
Dne 30. 12. 2024 jsme udělali takový hodně velký rodinný nákup potravin, a protože jsme to trošku přehnali, vydržely nám zásoby v podstatě až do včera.
Mezitím, o půlnoci z 31. 12. na 1. 1. Slovensko změnilo DPH. Ta základní šla sice nahoru (z 20 % na 23 %), cena DPH na potraviny ale naopak o trošičku klesla (na ty nejzákladnější potraviny z 10 % na 5 % a na všechny ostatní z 20 % na 19 %).
Tak jsem si naivně myslel, že ceny v Kauflandu budou alespoň přibližně stejné. Hmmm…
Výsledek cituji z účtenky jenom maličkého nákupu, provedeného v Kauflandu včera:
Lahev Kofoly original 2 litry ........ zdražení o 0,35 eura oproti prosinci, DPH přitom ale klesla z 20 % na 19 %
Lahev octu 1 litr .......... zdražení o 0,13 eura oproti prosinci, DPH přitom klesla z 20% na 19 %
Cukr krystal 1 kg ........ zdražení o 0,10 eura, přitom DPH poklesla z 20 % na 19 %
Bramborový salát 1 kg .......... zdražení o 0,60 eura, DPH dtto
Chléb 1 kg ....... cena zůstala přesně stejná, ale chléb je podle zákona tzv. „základní potravina“, proto u něj DPH poklesla z 10 % na 5 %. Kdyby snížení DPH obchod promítl do ceny, měla by cena poklesnout o 0,10 eura, což se ovšem nestalo.
250 gramů kávy Jacobs - DPH se od 1. 1. 2025 snížila o 1 %, cena výrobku by tedy měla klesnout o 0,05 eura. Samozřejmě se tak nestalo, cena je pořád přesně stejná.
A tak dále. Když jsem si spočítal celou účtenku za celý nákup, platili jsme na jednom jediném malém, naprosto běžném nákupu, o 3,25 eura více než v prosinci (přepočet pro čtenáře z ČR: cca 81 korun). Takový nákup přitom děláváme naprosto běžně, obvykle jednou za 1-2 dny.
Zvýšení cen komplet všech služeb přesně o 3 % mi okamžitě e-mailem oznámil můj telefonní operátor (který k tomu jedním dechem také napsal, že „toto navýšení nezakládá váš nárok na okamžité odstoupení od smlouvy, neboť se jedná o zvýšení vynucené zákonem číslo…“).
Stejné zvýšení minimálně o 3 % je najednou patrné na účtence za naftu (tankoval jsem služební firemní dodávku, se kterou jezdím), stejně se cena zvýšila u většiny výrobků a služeb - od hodinkových řemínků přes jízdné v autobusové dopravě až po mýdlo a šampony.
Rozhodl jsem se tohoto navyšování se neúčastnit a vyhlašuji sám za sebe tomuto státu občanskou neposlušnost.
Bydlím v Bratislavě, do nejbližšího velkého nákupního centra v rakouském Kitsee to mám z bytu 15 km autem, do ještě většího centra v Hainburgu 20 km, do obchodů v maďarské Rajce 18 km. Nejbližší rakouská benzínová pumpa je od nás 13 km daleko.
Všechny tyto státy jsou v EU, pohyb na hranicích je zcela volný.
V Rakousku navíc platím stejným eurem jako tady, bankovní poplatky za směnu žádné. Zboží v Rakousku lepší a kvalitnější než u nás, ceny stejné nebo někde dokonce o maličko nižší (!!).
V Maďarsku sice platím forintem, takže musím počítat s bankovním poplatkem za výměnu měny i při platbě kartou, budu tam ovšem platit kartou Revolut, která má tyto poplatky opravdu nejnižší ze všech mně známých bank. Kvalita zboží +/- stejná jako u nás, ceny ovšem zase obvykle nižší, někdy i o 20 %.
A tak jsem dnešní dopoledne věnoval tomu, že jsem si do tabletu nainstaloval rakouské aplikace Penny, Lídlu, Hofera, Shellu, MOLky, maďarskou verzi aplikace pro Interspar a MOL. A určitě jich ještě pár dalších přidám.
Jako rodina končíme s běžnými každodenními nákupy na Slovensku, samozřejmě nevylučuji, že občas neskočím do Kauflandu pro jeden chleba nebo 10 vajíček, když to bude fakt nutně potřeba.
A ode dneška se jezdí na velké nákupy (jeden nákup vždy zhruba tak na 10-14 dní) do Rakous nebo do Maďarska. Nebudou se tam nakupovat jen potraviny, ale také nové zboží do domácnosti (třeba žehlička, žárovky, prací prášky, baterie, propisky… všechno). Přitom se tam pochopitelně vždy také podle potřeby dotankuje auto, stát tak přijde nejen o DPH, ale také o spotřební daň z benzínu. Protože si občas koupím také třeba pivo nebo lahvičku Metaxy, stát přichází i o spotřební daň z alkoholu.
Přesunuji tam také využívání všech služeb, u kterých to bude ekonomicky výhodnější - např. holič, poštovné za odesílané dopisy a balíky, ubytování a strava na prodloužených víkendech s rodinou, čistírna, a tak dále.
Současný stav státních financí jsem zcela jistě nezapříčinil ani já, ani moje rodina. Starobní důchod, pobíraný nyní mou manželkou, je spíše k pláči. Ten můj, na který budu mít nárok ještě za více než šest let, bude, předpokládám, ještě horší.
A tak jsem se rozhodl, že my holt tu konsolidaci státu platit nebudeme. Howgh.