Hlavní obsah
Počítače a elektronika

Mobilní telefon tento rok slaví už své 44. narozeniny. Víte to někdo?

Foto: https://pxhere.com/cs/photo/571709 - licence CC0 free

Nokia 3310 - jeden z nejznámějších mobilních telefonů minulosti. Prodávat se začal 1.9.2000. Baterie vydržela i týden, odolnost proti pádům byla nepřekonatelná. Počet na světě prodaných kusů údajně přesáhl 126 milionů.

Pojďme společně oslavit 44. narozeniny dnes naprosto běžné věci - mobilního telefonu. Jejich pra-pra-pra-dědečci vypadaly úplně jinak než to, na čem dnes čteme tento článek.

Článek

Až při čtení článku v novinách jsem si uvědomil, jak maličkou a krátkou dobu používáme internet a mobilní technologie. Tedy… mně se zdá, že to tu máme odjakživa, ale ne ne, není to pravda.

Tahounem pokroku byla, jak jinak, armáda. Předchůdcem mobilních telefonů byly armádní radiostanice, které začala finská firma Nokia vyrábět už na konci šedesátých let minulého století.

První skutečně mobilní (tedy přenosný a bezdrátový) telefon na světě vyrobila firma Nokia teprve v roce 1982, tedy před pouhými 44 lety. Jmenoval se Nokia Mobira Senator, byl určený k vestavbě do automobilu, ne tedy ještě k samostatnému přenášení „jen tak v ruce“, a jeho cena byla většinou mnohem vyšší než cena samotného auta, do kterého se montoval. Obvyklými zákazníky byli tehdy například vedoucí představitelé jednotlivých států, prezidenti nejbohatších bank a generální ředitelé největších světových společností. Na dobovou reklamu právě na tento mobilní telefon se můžete podívat například zde.

O celé dva roky později, v roce 1984 se objevil první v ruce přenosný mobilní telefon Nokia Mobira Talkman. I ten se ještě, kvůli své váze, obvykle vozil v autě, ale dal se už vzít i do ruky (tedy spíše díky popruhu zavěsit na rameno) a dal se někam „přenést“, a okázale pak telefonovat například od stolu v restauraci.

Foto: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Nokia_Talkman_(right).jpg

To je on - přenosný telefon Nokia Mobira Talkman v celé své kráse.

První mobilní telefon na principu GSM (tedy pra-pra-pra-dědeček toho, co dnes všichni používáme), se jmenoval Nokia 1011, a jeho první kus byl vyroben až o celých 10 let později, tedy v roce 1992, tedy před 32 lety.

No a co v ČR?

V naší zemi si první milionáři mohli koupit mobilní telefon sítě NMT (Eurotel) v září roku 1991. Všechny mobilní telefony tehdy začínaly výhradně číslem 601. Tehdejší jediný u nás dostupný typ telefonu Nokia Talkman MD 59 vážil „pouze“ 4,5 kg, a stál „pouze“ 60.000 Kčs. Připomínám, že průměrná měsíční mzda v ČSFR v té době sotva dosahovala 3.800 Kčs (zdroj: Statistický úřad ČR).

SIM karty ještě neexistovaly, přidělené číslo bylo napevno zadrátováno přímo do daného exempláře telefonu a nedalo se změnit.

Nemalé finance si vyžádal i samotný provoz telefonu. Tarif se 150 volnými minutami na volání (a nic víc, žádné smsky, žádná data) nabízený společností Eurotel vyšel zákazníka na zhruba tři tisíce korun měsíčně. Muselo se přitom ovšem platit nejen za odchozí, ale i za všechny příchozí minuty volání, jejich cena byla na úplném počátku stejná. Hovor tedy stál 20 korun na minutu toho, kdo volal, a dalších 20 korun na minutu toho, kdo jen zvedl sluchátko.

Mně samotnému se dostalo té cti mít vlastní mobilní telefon poprvé tuším až v roce 1999, dostal jsem ho tehdy jako hlavní vánoční dárek. Byla to Nokia 683, pro její vzhled a váhu se tomu přístroji říkávalo „cihla“. Kromě telefonování ovšem uměl už i smskovat a měl vestavěnou paměť tuším na 250 telefonních čísel. Telefon to byl ovšem v podstatě nezničitelný, a vydržel opravdu i velmi kruté zacházení.

Ze svých služebních cest jsem tak už dokonce mohl i zavolat domů - tam v té době ještě byla pevná telefonní linka.

Foto: Jorge Barrios, volné dílo. Zdroj : https://cs.wikipedia.org/wiki/Nokia

Evoluce mobilních telefonů Nokia. Autor článku vlastnil ten první zleva.

Další bleskovou revoluci mobilních telefonů už ani nebudu připomínat. Snad jen - v roce 2007 ukázala společnost Apple světu první iPhone (ten už kromě volání a sms zpráv uměl třeba i přehrávat hudbu), a v roce 2012 se světovou jedničkou v prodeji mobilních telefonů stala jihokorejská společnost Samsung.

No a to, co máme v kapsách dnes, už všichni známe. Funkce svého mobilního telefonu už dnes neumím všechny ani vyjmenovat, natož, abych je uměl i smysluplně používat. Z těch, které aktivně využívám, zmíním kromě samozřejmého volání (k dispozici mám v jedné krabičce hned dvě telefonní čísla)zpráv třeba budík, kalendář, hodinky, stopky, navigaci, fotoaparát, internet, přístup do banky k mému účtu, hry, věrnostní karty obchodů, aplikace pro placení parkovnéhopřivolání taxíků, překladač, … V nouzi, když můj život visí na vlásku, mi umí telefon sám od sebe přivolat záchranku (a sdělit jim přesné souřadnice, kde se nacházím), na delších cestách autem si zase můžu přes audiosystém zapnout slečnu tvořenou umělou inteligencí, která si se mnou trpělivě anglicky povídá a já se tak postupně zlepšuji v cizím jazyce.

Tak já jen, abychom věděli, v jak překotné a rychlé době žijeme, a jak se svět okolo nás vyvíjí. Šťastné a veselé narozeniny, mobilní telefone!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz