Článek
Průzkumy veřejného mínění musí poslední dobou voliče stávající vládní koalice doslova děsit a budit ze snu. Vždyť třídní nepřítel, Andrej Babiš, je podle volebních preferencí daleko před jejich oblíbenci, ba co víc, je poměrně blízko pozici, kdy bez něj nepůjde sestavit vládní koalice. A kampaň „antibabiš“ už jaksi nefunguje, nezdary současné vlády jsou příliš čerstvé.
Nutno říci, že současná vláda si na sebe svým způsobem šije bič sama svým nedobrým PR. Vždyť koho normálně smýšlejícího by napadlo vyrazit do Německa na nákup a podivovat se nad tím, že jsou tam některé položky větší, levnější, nebo dokonce obojí… a když už jakožto premiér země, která je ve srovnání na té „špatné“ straně, učiním takové zjištění, určitě jej nebudu prezentovat veřejnosti. Není to přece žádný úspěch vlády, spíše naopak, vlastně se tím sám znemožňuji a tak nějak šlapu do Nutelly…
Další věcí je zcela nepodařená digitalizace stavebního řízení, která namísto pomoci a zrychlení celého procesu způsobila jen další problémy. Za tuto nepříjemnost byl sice povolán k odpovědnosti Ivan Bartoš, ale jistě si nikdo nemyslí, že za to mohl jen on sám. Zainteresovaných jedinců bylo daleko více upřímně si nedovedu představit Ivana Bartoše, jak sedí u PC a příslušný systém programuje, případně jak chodí a kontroluje jeho funkcionalitu. Nejspíše k tomu byl sestaven nějaký tým a pokud ne, tak je to zásadní omyl.
Bohužel, celkově mi Petr Fiala připadá jako slabý lídr současné koalice, jeho uhlazené vystupování na vrcholovou politiku nestačí. Je třeba mít, alespoň tedy na domácí politické scéně, ostré lokty. Pro svět jsme bohužel nevýznamnou malou zemí kdesi v Evropě a protestní nóty, že naše delegace nebyla někam pozvána, na tom příliš nezmění. Spíše naopak to poukazuje na naši malost a snahu být papežštější, než papež.
To je ostatně taková česká specialita - být první hlavně tam, kde to není potřeba. Nelze se pak divit některým občanům a potenciálním voličům, že jsou znechuceni a připadá jim, že vláda myslí na cizí občany více, než na své vlastní. Netvrdím, že tomu tak je, ale je potřeba si uvědomit, že pokud vláda podniká nějaké kroky, je třeba je také veřejnosti náležitě vysvětlit a zdůvodnit. V demokratickém systému se vláda zodpovídá svým voličům, tedy prostému lidu. Povýšenecké poznámky „intelektuálů“ typu: „Kdo to nechápe, je tupec“, které často čtu na různých diskuzích, vládě určitě kladné body nepřidají. A pak se nelze divit výsledkům předvolebních průzkumů.
Když to celé zjednoduším, patricijský a plebejský systém již v naší společnosti nefunguje. Je třeba uvažovat nad tím, že se různé skupiny voličů navzájem potřebují a jedna bez druhé svých cílů reálně nedosáhne. Bude třeba hledat kompromisy a průsečíky tam, kde mohou profitovat všichni (což je poněkud utopistické), nebo alespoň velká většina.