Hlavní obsah
Názory a úvahy

Ušetřit 50.000 Kč za elektřinu? To máte doma ČKD?

Foto: Deryck / DeepAI

Tipů, jak ušetřit, je spousta. Základem ovšem není jen vyměnit staré spotřebiče za nové, ale také osvojit si určité návyky a vštěpovat je dětem.

Článek

Musím se přiznat, že článek mě zaujal hned nadpisem. Úspora 50 000 Kč na energiích? Ano, zní to dobře, ale při kontrole vlastního vyúčtování za elektrickou energii jsem zjistil, že tolik ani nezaplatíme za rok; vždyť to vychází na zálohu přes 4000 Kč za měsíc. Buď má tedy dotyčný doma malý generátor černé díry, nebo se chová velice „rozežraně“ a pak se diví následkům. To jsou první úvahy, které mne napadly.

Nicméně článek jsem si přečetl celý a možná se nakonec té ceně nedivím. Pokud se domácnost chová tak, jak je popsáno, je nasnadě, že náklady na elektrickou energii ani nízké být nemohou. V tomto oceňuji, že tam proběhla určitá sebereflexe a autor se rozhodl některé věci napravit.

Moje osobní zkušenost je taková, že je potřeba děti ke zodpovědnému chování vést již od útlého dětství. Osvědčilo se mi vždy, když dítě opustilo místnost, za ním jít zhasnout. Dětské mozky jsou velmi zvídavé a po nějaké době se vás dítě samo zeptá, proč to děláte. Dostane-li se dítěti vysvětlení, že se tím ušetří penízky třeba na něco dobrého, případně na nějakou vytouženou hračku, dojde k velice rychlému propojení synapsí a dítě pak bude zhasínat samo. A hlavně - když se to naučí v útlém věku, bude mu to pak připadat přirozené nebude třeba to již znovu vysvětlovat.

Svítidla jako žrouti energie

Některé z komentářů článku se holedbaly, že zhasínám světel se příliš moc energie neušetří. Samozřejmě ve srovnání třeba s permanentně běžícím počítačem či elektrickým bojlerem to nebude tak horentní suma, pravdou ale je, že ta částka na konečném vyúčtování je pozorovatelná a nezanedbatelná. Tady je ovšem potřeba si uvědomit jednu věc. Pokud mám klasické svítidlo, v němž původně byla řekněme 60W žárovka, dá se výměnou této žárovky za třeba 11W LED žárovku ušteřit pěkný peníz. Asi není třeba zdůrazňovat, že ta LED žárovka bude mít více než 5× menší spotřebu…

V poslední době jsou ovšem moderní tzv. LED svítidla, která bych popsal jako klasické svítidlo, jenž má ovšem místo „žárovky“ spoustu malých diod. Tady je úspora diskutabilní. Tato svítidla sice dobře vypadají a mají obvykle velkou svítivost v lumenech, ovšem jejich příkon je často srovnatelný nebo i vyšší, než má klasická 60W žárovka. Neušetříte tedy nic…

Permanentně zapnuté počítače a routery

Nějak si neumím představit, nač člověk potřebuje mít neustále zapnutý počítač. Tedy samozřejmě pokud třeba nedochází ke stahování věcí ze služeb jako je torrent, což je problematické samo o sobě. V každém případě faktem je, že v PC jsou obvykle největšími žrouty elektrické energie grafická karta a procesor. Předpokládám, že v době, kdy děti spí, nejsou tyto komponenty až tak aktivně zapojeny do chodu PC, pokud tedy neprobíhá například rendering videa. To je skutečně hardwarově náročná činnost.

Co se routeru jako takového týká, nemá sice nikterak velkou spotřebu, přesto ale doporučuji využít funkce, kterou většina moderních routerů má, a to je nastavit provoz WiFi sítě na určité časové rozmezí. Mimo toto rozmezí se prostě vypne. Nejde ani tak o úsporu elektrické energie jako o to, že na noc, kdy spíte, omezíte emitované záření…

Staré elektrické spotřebiče

Je jasné, že některé elektrické spotřebiče, které jsou již za zenitem, mohou svoji spotřebu navyšovat. Typickým příkladem může být právě zmíněná chladnička, která s věkem ztrácí svoji účinnost (vyčerpané chladivo) a musí tak vynaložit více výkonu k udržení požadované teploty. Kromě lednice, která běží permanentně, ovšem úsporu v řádu tisíců korun ročně u jiného spotřebiče nevidím. Není to rentabilní, pokud se nejedná o opravdu historické kusy.

Vytápění

Chlubit se v článku tím, že si vytápím domácnost na 23 stupňů, mi nepřijde moudré. Taková teplota ani není doporučena ze zdravotního hlediska a svědčí to právě o výše zmíněné „rozežranosti“. Nicméně myslím si, že největší úspora byla právě zde. V článku tuším není zmíněn způsob vytápění, ale tipnul bych si tepelné čerpadlo. 23 stupňů Celsia je samozřejmě nesmysl v každém případě…

Osobně jsem doma nikdy netopili na víc, než na zmíněných 21, většinou spíše méně. Jednak není vyšší teplota zdravá, jedna se při přetápění vzduch nadměrně vysušuje, ale hlavně, když člověk z těch 23 stupňů vyleze ven do mrazivého počasí, tělo dostává o něco větší šok při přechodu teplo-zima. Fyziologicky toto není žádoucí a může to zvyšovat náchylnost k nachlazení (stejně jako třeba v létě přílišné „klimování“ na 19 stupňů, zatímco venku je 36). Zajímavé je, že i když topíme třeba na 20,5, nikdo nepotřebuje teplé ponožky…

Nízký tarif?

Má vaše domácnost nárok na tarif s nízkou sazbou? Máte doma například elektrický bojler? Pokud tomu tak je, pěkné peníze se dají ušetřit spouštěním energeticky náročných spotřebičů (typicky pračka, sušička, myčka) v časovém rozmezí, které má váš dodavatel energií nastaveno pro tzv. nízký tarif. Co přesně to je, a kdy tento tarif můžete využít, je vždy popsáno na stránkách vašeho dodavatele. Nebo o tom možná někdy napíšu.

V každém případě - neumím si představit, kde dotyčný ušetřil 50 000 Kč, suma se mi zdá nereálně vysoká. Ano, zodpovědným chováním jistě lze ušetřit často nemalé peníze. Ale 50 000 Kč je opravdu extrém a svědčí to o tom, že dotyčná rodina platila hlavně za svoji - jak to říci - negramotnost v nakládání s energiemi…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám