Článek
Dnes slaví svůj svátek Břetislav. Toto mužské jméno je slovanského původu a uvádí se, že význam jména je „slavný rykem, hlukem“. Samozřejmě, nejde o žádného uřvánka, ten ryk má být z bojové vřavy. Což se vlastně hodí i na našeho nejslavnějšího nositele. Jde o přemyslovského panovníka Břetislava I., který vládl v 11. století a který mimo jiné dobyl Krakov a vyhlásil tzv. Břetislavova statuta - jakousi sbírku zákonů, která mimo jiné zakazovala mnohoženství, rozvody, omezovala vznik tehdejších hospod, zakazovala nedělní práci a nařizovala pohřbívat zesnulé pouze na hřbitovech. Břetislav pak ještě rok před svou smrtí vydal další sbírku zákonů - tzv. Stařešinův zákon, který upravil následnictví trůnu tak, aby vždy vládl nejstarší člen rodu a dal také zvláštní postavení Moravě. Břetislavů je podle serveru Kdejsme 5328. K číslu ještě můžeme připočítat jednoho, který nemá háček nad r.
10.ledna 1920 byla též ratifikována Versailleská smlouva. Díky ní se součástí vzniklého Československa stalo Hlučínsko. Československá armáda jej zabrala na začátku následujícího měsíce, proti nevoli německých obyvatel i Polska. Ostatně, Německo si později Hlučínsko ihned včlenilo do Říše Mnichovskou dohodou.
Desátý leden se zapsal do historie spjaté s válečnictvím vícekrát. Právě v tento den roku 49 před naším letopočtem zazněla slavná věta Kostky jsou vrženy z úst mocného vojevůdce Julia Gaia Caesara, když překročil řeku Rubikon a rozpoutal občanskou válku, která skončila jeho jmenováním diktátorem.
Jinak se desátého ledna slaví dva Mezinárodní dny zároveň. Jedním z nich je Mezinárodní den zobcových fléten - takže ovládáte-li tento nástroj, všechno nejlepší a zacvrlikejte něco oslavného - a Mezinárodní den velryb, tuleňů a lachtanů.