Hlavní obsah
Věda

10 zajímavostí ze světa kolem nás, o kterých jste možná nevěděli

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Svět je plný zajímavostí a překvapivých věcí. Zde je 10 zvláštností, o kterých jste možná nevěděli.

Článek

Podle webu Listverse může lidskému tělu naskakovat husí kůže i po smrti.

Husí kůže, odborně piloerekce, je reakce těla - zpravidla na vnější podnět. Tím může být například pocit chladu nebo silný nával emocí, jako vzrušení či strach. Tak se pak naskýtá otázka, čeho se ty mrtvoly vlastně bojí?

Foto: Pixabay

piloerekce

Podle CNN se těhotenský test Britney Spears prodal na eBay za více než 5 000 dolarů.

Slavná zpěvačka byla ubytována na jednom hotelu v Los Angeles. Test vyhodila do odpadkového koše, kde jej objevil jeden ze zaměstnanců. Nakonec skončil v aukci, jejíž výtěžek putoval na dobročinné účely pro invalidní děti a děti postižené rakovinou. Možná na tom, že moč má sílu léčit, opravdu něco bude.

Foto: Pixabay

těhotenský test

Podle National Geographic spolu sledi komunikují prostřednictvím plynatosti.

Ano, je to tak. Ryby také prdí. A sleď je prdů král. Pro tyto ryby je prdění nesmírně důležitým prvkem sociálního dorozumívání, jak uvádí oceanolog Ben Wilson. Jak asi zní v jejich podání takové „miluji tě“?

Foto: Pixabay

hejno ryb

Podle webu How Stuff Works mají lidské jazyky unikátní otisk.

V roce 2014 vyšla studie, která tvrdí, že na světě neexistují dva stejné jazyky a to ani u jednovaječných dvojčat. Každý jazyk na světě je tak jedinečný. Takže pokud realizujete pravidlo Co si olíznu, je moje - věřte, že si vlastně danou věc, či člověka jen „podepisujete“ svým jedinečným podpisem.

Foto: Pixabay

lidský jazyk

Oko pštrosa je větší než jeho mozek. Pijavice mají 32 mozků.

Pštrosí oko měří v průměru 5 cm, což při velikosti jeho hlavy jasně ukazuje, že už se do ní nic moc nevejde. Mozek ptáka je objemově menší než jeho oko. U pijavic je počet tak vysoký, neboť se jejich tělo skládá z 32 segmentů a každý ze segmentů má vlastní mozek. Jak by asi vypadal pštros s 32 mozky a pijavice s 5 centimetrovýma očima.

Foto: Pixabay

pštros

Podle Discover Magazine začnou po smrti člověka trávící enzymy dělat totéž s lidským tělem.

Po smrti v těle probíhá mnoho procesů. Jeden z nich je autolýza, samovolný rozklad biologického materiálu. Nebo hezky česky - samotrávení. To zpusobuje, že naše vlastní trávicí enzymy začnou postupně rozkládat všechny tkáně. Tady rčení „Dobrý sluha, ale zlý pán“ opravdu dává smysl.

Foto: Pixabay

lidská anatomie

Podle The Telegraph obsahuje lidské tělo asi 0,2 mg zlata.

Lidské tělo je hotová chemická laboratoř. Nejrozšířenějším kovem v těle je železo, ale obsahuje i stopové prvky zlata. Nachází se v mozku, srdci, krvi či v kloubech. Zlatokopky by však měly zůstat u vysávání kreditek, z těla ho moc nezískají. V lidském těle o hmotnosti 70 kg může být zhruba 0,229 miligramu.

Foto: Pixabay

zlato

Podle Time Magazine trvalo nejdelší lidské těhotenství celkem 375 dní.

Penny D. Hunterová si dávala opravdu na čas. Její miminko se narodilo 95 dní po termínu. Jen pro představu – běžné těhotenství trvá asi 280 dní. Takže „mamahotel“ už odmala, hm?

Foto: Pixabay

Těhotenství

Podle webu Psychology Today mohou sloni a šimpanzi vykazovat podobné vzorce chování, jako je deprese a posttraumatická stresová porucha.

Sloni prý podle vědců dokáží prožívat stejné emoce, jako lidé. Šimpanzi také, a dokonce si umí sami vyhledávat léčivé rostliny a léčit se jimi. Ještěže neumí s youtubkem, protože depresivních influencerů už máme dost.

Foto: Pixabay

šimpanz

Podle webu Better Health může líbání způsobit zubní kaz.

Podle některých pramenů je líbání prospěšné, neboť se nám produkuje více slin. Ty obsahují enzymy, které chrání zuby proti vzniku zubního kazu a vyrovnávají nadměrně kyselé prostředí v ústech. Zároveň si ale s partnerem přenášíme bakterie z úst do úst a byť je většina ústům prospěšná, stačí jedna jediná, která má co do činění se zubním kazem a problém je na světě. Stejně tak se dají přenášet bakterie, zodpovědné za paradontózu. Ale pokud si tykáte se zubním kartáčkem, žádný stres. Líbejte se jak je libo, jen prostě dodržujte hygienu.

Foto: Pixabay

líbání

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz