Hlavní obsah
Lidé a společnost

14. leden: Čím je dnešní den výjimečný

Foto: Pixabay

Dnes je čtrnáctého ledna. Pojďme se podívat, čím je dnešní den výjimečný a také - všechno nejlepší k dnešním jmeninám, Radovane.

Článek

Dnešní den patří Radovanům. Jde o jméno slovanského původu, které by mělo označovat člověka radostného, radost přinášejícího. Podle serveru Kdejsme je Radovanů v České republice 5857. Obdobou Radovana je Radan, těch by u nás mělo žít 440.

Otázkou ovšem je, nakolik svému jménu dostál a kolik radosti opravdu přinesl asi první Radovan, který mnohým lidem přijde na mysl, když se toto křestní jméno vysloví. Ano, mluvím o Radovanu Krejčířovi. Jde o českého podnikatele, který se více než svým podnikatelským umem zapsal do širšího povědomí svým útěkem policii během domovní prohlídky v roce 2005. Jeho kroky vedly na Seychely, kde byl sice Interpolem vypátrán, ale nemohl být vydán, a poté do Jihoafrické republiky, která jej zadržela ihned po příletu. Na celé akci se podílely bezpečnostní složky z více než pěti zemí. Česká justice očekávala, že bude Krejčíř do Česka vydán. To se ovšem nestalo.

JAR nakonec návrat odsouzeného zločince nepovolila a nechala si Krejčíře na svém území. Kdyby země tušila, koho před českým vězením ochránila, dost možná by ho tenkrát vydala - a ráda. Ale to je jen spekulace. Radovan Krejčíř pokračoval ve svém mafiánském způsobu života a některé zdroje uvádí, že se i zde stal obávaným kmotrem a šéfem podsvětí. Nicméně sklapla past a Čechovi byl nejdříve v listopadu 2015 zablokován majetek a o týden později byl zatčen i on. Za několik závažných trestných činů dostal 35 let natvrdo. V roce 2018 rozhodl tamní soud, že bude Krejčíř vydán zpět do České republiky. O rok později získal zpátky české občanství. Očekávalo se, že se tak do konce roku 2023 stane.

Nicméně i nyní, na začátku roku 2025, je devadesátkový postrach stále v Africe a Česká republika se ještě přesunu vězně nedočkala. K úlevě mnohých, neboť se spekuluje, že někteří vlivní lidé se jeho návratu obávají a byli by rádi, kdyby se na českém území už nikdy neobjevil.

Foto: A.Patek, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

14. leden se zapsal do historie i několika zajímavostmi. V tento den byl v roce 993 založen a vysvěcen Břevnovský klášter. Jde o vůbec nejstarší český mužský klášter a vůbec první písemně doložené místo, kde se v Čechách vařilo pivo. V roce 1944 v tento den začala na východní frontě druhé světové války operace, která vedla až k prolomení blokády Leningradu. Toto sovětské město bylo od září 1941 v obležení německé armády a šlo tak o jedno z nejdelších a nejtragičtějších obléhání měst v novodobé historii s doloženými případy kanibalismu. A v roce 1967 byla demonstrací v San Francisku zahájena éra hippies.

Foto: Pixabay

Jako perličku ještě uvádím 14.leden 2000. Zde se spojil typický český humor s precizní českou vědou. V tento den totiž objevil český astronom Miloš Tichý jednu z mnohých planetek. Je mu jich připisováno více než 500 a mnohé nesou česká jména, například Hruška, Otokar nebo třeba Kámen. Planetka ze 14. ledna 2000 má ale opravdu specifické jméno - Knedloveprozelo. Proto jedno doporučení - na oslavu 14. ledna a připomenutí planetky i kláštera - dejte si dnes to naše výborné knedlo-vepřo-zelo a k tomu jedno dobře chlazené.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Radovan Krejčíř

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz