Článek
Vladislavům patří dnešní den. Podle jména jsou to rození vládci - jsou totiž slavní vládou, ti kdo vládnou slavně. A je to opravdu tak, připomeňme si třeba naše panovníky - Vladislava II., nebo Vladislava II. Jagellonského. Do dnešních dnů jde o jedno z těch velmi oblíbených jmen. Podle serveru Kdejsme by v ČR mělo žít 12854 Vladislavů. A Vladislav, nositelek ženské podoby jména, 4765.
Pokud bych měl vybrat národ, který je s 18. lednem nejvíce spjatý, tak to budou Němci. Alespoň z čistě subjektivního výběru událostí s dnešním datumem jsou téměř všechny právě s našimi sousedy alespoň trošku spojeny. Tak třeba právě v tento den v roce 1409 vydal český král Václav IV. listinu, která změnila poměry hlasů tzv. univerzitních národů na pražské univerzitě ve prospěch Čechů. Ano, jde o Dekret kutnohorský, na jehož vzniku se podíleli přední reformisté na univerzitě - Jan Hus, Jeroným Pražský a Jan z Jesenice. Dekret je vnímán rozporuplně. Na jednu stránku sice podpořil českou stranu - během Národního obrození se pak stal symbolem odporu české inteligence proti „zlým“ Němcům - na druhou stránku ale v konečném důsledku dovedl pražskou univerzitu k úpadku. Do konce roku ji opustilo asi 80 procent všech členů akademické obce a věhlasná univerzita, kterou založil Václavův otec Karel IV., tak ztratila mezinárodní prestiž a mnoho fakult pak i zaniklo.
Dalším významným 18. lednem je ten v roce 1871. Na zámku ve Versailles (toto místo je Němcům snad souzené) byl pruský král Vilém I. Pruský prohlášen za císaře a došlo tak k prvnímu sjednocení Německa a vzniku Německého císařství. Na zámek nedaleko Paříže se Němci vrátili o necelých 50 let později. V roce 1919 zde byla 18. ledna zahájena Pařížská mírová konference za účasti 32 států, na základě které podepsalo Německo o půl roku později Versailleskou mírovou smlouvu. Její tvrdé podmínky pak drtily německou ekonomiku a dle některých historiků vedla až ke druhé světové válce.
Na 18. leden připadá i jedno smutné jubileum. Českou republikou se prohnal orkán Kyrill, který za sebou zanechal spoušť a čtyři mrtvé. Celkem v Evropě za pouhé tři dny v roce 2007 zemřelo 48 lidí a evropské škody byly vyčísleny na více než 10 miliard dolarů.