Článek
Bulharsko se k euru připojí od 1. ledna 2026. Splnilo všechna důležitá pravidla. Dánsko je zvláštní případ. Když vstupovalo do EU, domluvilo si, že euro mít nemusí. I když má vlastní měnu, její hodnota je ale s eurem pevně svázaná. Ostatní země jako Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko euro zatím nepřijaly a to z různých důvodů. Často jde o to, že vlády a lidé si cení vlastní měny a nechtějí přijít o možnost rozhodovat si o svých ekonomických záležitostech. Alespoň tak argumentují. Také se bojí, že by se musely podílet na pomoci zadluženým zemím eurozóny nebo že by se po zavedení eura zvýšily ceny. Ve Švédsku dokonce lidé euro v referendu odmítli. Rumunsko plánuje euro přijmout později, v roce 2029. Maďarsko se potýká s ekonomickými problémy a v Polsku chybí politická vůle euro přijmout.

Česko má svou korunu a euro zatím nepřijalo. Má to své výhody i nevýhody, Češi se eura bojí.
Kdybychom měli euro, znamenalo by to levnější cestování i obchodování. Nemuseli bychom si měnit peníze, když jedeme třeba do Německa nebo Francie. Firmy by ušetřily za převody peněz a nemusely by se bát každé změny kurzu. Ve svém širším důsledku by zavedení eura mohlo přinést více obchodu a více pracovních míst. Euro by také udělalo českou ekonomiku stabilnější a český trh zajímavějším, protože euro je silná měna a odpadnutí problémů s konverzemi by mohlo přilákat více zahraničních firem, které by tu chtěly investovat. Navíc, když budeme mít euro, budeme mít větší vliv v Evropě a budeme moct mluvit do toho, jak se rozhoduje o penězích v celé eurozóně.

Češi ale vidí i nevýhody jednotné měny. Hlavní obava je, že bychom ztratili vlastní moc nad naší ekonomikou. Česká národní banka by už nemohla sama rozhodovat o věcech jako jsou úrokové sazby, což by nám vzalo důležitý nástroj ve chvíli, kdy by naši ekonomové chtěli činit jiné kroky, než zbytek Evropy. Mnoho lidí si také myslí, že po zavedení eura by se všechno zdražilo. I když odborníci říkají, že by zdražení bylo jen malé, lidé mají strach, protože viděli, co se dělo v jiných zemích (ačkoliv ani tam nedocházelo k masivním zdražováním v takovém rozsahu, aby to mělo zásadnější vliv na obyvatelstvo) a spíše jde o strach, který podporují různí konspirátoři a populističtí politici, kteří tak sbírají body u voličů, které dokáží ovlivňovat a manipulovat strachem ze všeho možného (ne jen z eura ale i migrace a podobně, často právě tito politici používají obě témata současně).
Po dluhové krizi v Řecku se Češi také bojí, že by museli přispívat na pomoc zadluženým zemím eurozóny. Pro spoustu lidí je česká koruna symbolem naší země a nechtějí se jí vzdát. Češi koruně důvěřují a nevidí velký důvod ji měnit. A tak se i politici staví k euru spíše opatrně, protože vědí, že větší část populace ho nechce a tak chybí jasná politická podpora. I přes to, že se Česko k přijetí eura dávno zavázalo a není tak otázkou jestli, ale kdy.