Hlavní obsah
Zdraví

Rakovina prostaty se týká i žen

Foto: Pixabay

Rakovina prostaty je všeobecně brána jako ryze mužské onemocnění. Jde vůbec o nejrozšířenější typ této nemoci u mužů. Napadá ale i ženy.

Článek

Když se řekne rakovina u mužů a rakovina u žen, většině lidem se hned vybaví dva typy - prostaty a prsu. Jenže takhle jednoduché to není. Muž může onemocnět rakovinou prsu také, stejně jako žena může mít rakovinu prostaty.

Foto: Pixabay

Prostata u žen byla oficiálně uznána v roce 2004. Jde o žlázy, které se vyvinuly ze stejné zárodečné tkáně jako mužská prostata. Nazývají se Skeneho žlázy a jsou mimo jiné zodpovědné za fenoménem ženské ejakulace.Tekutina, kterou vylučují, je takřka shodná s tou, kterou vylučuje předstojná žláza při mužském orgasmu, jen bez spermií. Oblast je u části žen velmi citlivá a její dráždění vede k orgasmu, bývá nazývána bodem U. Ale nevyhýbají se jí ani nemoci a právě rakovina je jednou z těch nejhorších.

Rakovina prostaty u mužů i žen má obdobný průběh, nemoc nerozlišuje pohlaví a probíhá takřka stejně. Nicméně platí, že náchylnější k tomuto onemocnění jsou muži, u žen jsou častější jiné typy, ať už zmíněná rakovina prsu nebo děložního čípku. A právě na léčbu rakoviny se zaměřuje česká jaderná chemička a momentálně vědecká hvězda Martina Benešová-Schäfer, která se věnuje radiofarmaceutickému výzkumu na Německém centru pro vyzku rakoviny v Heidelbergu.

Foto: Luděk Kovář, Wikimedia Commons, licence CC-BY-SA

Martina Benešová-Schäfer

Té se se svým týmem povedlo vyvinout léčivo, které výrazně pomáhá právě v boji s rakovinou prostaty. To je namísto ozařování aplikováno injekčně do žíly, látka si najde zhoubné buňky, napadne a ozáří je zevnitř a tím je zničí. Bez vlivu na ostatní buňky okolo. Pacient je též výrazně ušetřen bolesti, látka je snižuje. Radiofarmakum bylo patentováno v roce 2014 a od roku 2022 je schválené pro použití v klinické medicíně. Vědkyně získala mnohá ocenění a i nadále se věnuje vývoji nových léků a boji s rakovinou.

Na druhou stranu i muži mohou mít rakovinu prsu, stejně tak ženy rakovinu prostaty.
Martina Benešová-Schäfer - rozhovor pro Seznam Zprávy

Díky ní a jiným vědcům se lidstvo blíží mílovými kroky ke dni, kdy se z rakoviny stane běžné chronické onemocnění, se kterým si medicína hravě poradí. Ročně jen v Česku onemocní rakovinou prostaty skoro osm tisíc lidí a jen VZP vydala v roce 2023 za léčbu rakoviny prostaty dvě a půl miliardy korun.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz