Hlavní obsah

Kulinářský kvíz pro opravdové znalce

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč krevety při vaření zrůžoví nebo proč všechno ovoce v míse dozrává rychleji, jsou li v ní i banány? Či proč u cibule pláčeme? Kulinářský kvíz přináší odpovědi na mnohé otázky.

Článek

Anketa

Co je to za tekutinu na jogurtu?
Neškodná syrovátka
100 %
Známka toho, že se jogurt kazí
0 %
Kondenzovaná vlhkost z okolního vzduchu, která se tam dostala nesprávným skladováním skrz špatně těsnící víčka
0 %
Celkem hlasovali 3 čtenáři.
Foto: Pixabay

Po otevření jogurtu často najdeme na jeho vršku vodnatou tekutinu. Mnozí lidé mají podezření, že je to známka toho, že už jogurt není čerstvý a váhají nad jeho další konzumací. A pro jistotu vodu odlijí. Ale nenechte se tím odradit, je to úplně normální. Jde o syrovátku. Jednoduše ji vmíchejte zpět, je totiž plná důležitých živin.

Anketa

Proč se med nekazí?
Jak nekazí? Nesmysl
0 %
Protože má kyselé pH a roli hrají i další faktory, které jej udržují čerstvým
100 %
Med je tělesným odpadem včel a jako odpad už se nemůže kazit - lejno také nehnije
0 %
Celkem hlasovali 2 čtenáři.
Foto: Pixabay

Dáte sklenici medu do skříně a i po letech ji můžete vyndat a med použít - je stále dobrý. Med je totiž jedna z mála potravin, která se nekazí a to jak pro jeho vysokou kyselost (má pH kolem 4), tak pro nízký obsah vody a včelímu enzymu. Tenhle mix pak zaručuje, že se v medu nemohou množit bakterie a plísně a je tak téměř nesmrtelný. Záleží samozřejmě také na jeho uzavření. Jsou známy případy, kdy v egyptských hrobkách byly nalezeny nádoby s medem, který byl jedlý i po těch tisíci letech.

Anketa

Proč nakrájená jablka hnědnou?
Jde o maskování před predátory, aby nebyla snězena
0 %
Rozkrojením vypustí obsah svých střev do zbytku těla
0 %
Kyslík aktivuje enzymy, které jablko zbarví
100 %
Celkem hlasovali 2 čtenáři.
Foto: Pixabay

Kyslík ze vzduchu aktivuje enzymy v dužině jablka. Výsledkem je, že polyfenoly - látky, které se přirozeně vyskytují v jablkách - začnou tvořit melanin - sloučeninu obsahující železo, která barví dužinu ovoce do rezavě hnědé barvy. A tak nakrájené jablko může během několika minut zhnědnout. Různé odrůdy jablek obsahují různé množství těchto enzymů a polyfenolů, proto je hnědnutí u každého jablka trošku jiné.

Anketa

Proč mají někdy natvrdo uvařené vejce šedý okraj?
Na vině je sulfid železa
100 %
Jde o vejce od šedé slepice
0 %
Vejce je zkažené
0 %
Celkem hlasovali 2 čtenáři.
Foto: Pixabay

Nevypadá to kolikrát moc lákavě, ale žádný strach - toto zabarvení je zcela neškodné. Příčinou je, že železo ze žloutku reaguje se sírou v bílku a vytváří sulfid železa. Čím déle se vejce vaří, tím je pravděpodobnější, že se zabarví. Trik, jak se sníží pravděpodobnost toho, že se tak stane, tkví v chlazení - dejte vejce hned po vaření do studené vody a je dost možné, že se vám vejce neobarví.

Anketa

Co je to bílé, co z lososa při vaření vychází?
Jde o vytékající tuk ryby
0 %
Jde o svalovou bílkovinu
100 %
Jde o příznak, že je ryba na hranici spotřeby a tedy čerstvosti
0 %
Celkem hlasovali 2 čtenáři.
Foto: Pixabay

Může to vypadat zvláštně a kazit chuť, ale nebojte se – bílá hmota, která z lososa při vaření vychází, je zcela neškodná. Je to v podstatě koagulovaný protein (svalová vláknina), také nazývaný albumin, který leží těsně pod povrchem syrového rybího masa a při vaření vytéká. Jak moc se to stane, závisí na způsobu vaření - čím vyšší teplota, tím více bílkoviny vyjde.

Anketa

Proč můžete i po měsících jíst sušenou šunku, zatímco čerstvé maso se kazí už po pár dnech?
Díky nízké aktivitě vody
100 %
Díky správnému zavěšení
0 %
Ani sušená šunka měsíce nevydrží, musí se zkonzumovat do pěti dní od otevření obalu
0 %
Celkem hlasovali 2 čtenáři.
Foto: Pixabay

To, že i po měsících můžete klidně jíst nasolené a naložené maso, i když nikdy nebylo v lednici, souvisí s nízkou aktivitou vody, tedy podílem vody v potravině, která není vázána na molekuly. Stejně jako se cukr v medu váže na vodu, sůl v uzeném mase váže i volnou vodu, takže mikroorganismy nemají k dispozici vlhkost pro rozmnožování.

Anketa

Proč má švýcarský sýr díry?
Vyrábí se ručně důlčíkem jako známka kvality ementálského typu sýru
33,3 %
Jde o první příznak, že se sýr kazí - čím více děr, tím je sýr hůře stravitelný
0 %
Bakterie v sýru uvolňují plyn a tím vznikají díry
66,7 %
Celkem hlasovali 3 čtenáři.
Foto: Pixabay

Švýcarský sýr, také známý jako Emmentaler, získává své pověstné díry diky bakteriím P. shermanii, které se přidávají do mléka při výrobě sýru. Jak poté zraje, P. shermanii uvolňují oxid uhličitý, který expanduje a vytváří díry. Bakterie se přirozeně vyskytují i ​​v jiných druzích sýra a příležitostně způsobují malé dutiny a praskliny i u těchto jiných sýrů, kde jde ovšem většinou o vadu. U švýcarského sýra jsou ale vytvořeny záměrně, aby byl zachován jeho typický vzhled.

Anketa

Zní horká voda při nalévání jinak než studená?
Samozřejmě zní úplně stejně
0 %
Má nižší tóny
0 %
Má vyšší tóny
100 %
Celkem hlasovali 2 čtenáři.
Foto: Pixabay

Horká voda vydává zvuk s vyššími tóny než ledová voda, protože teplá voda je o něco méně viskózní. Dalo by se také říci - je tekutější. Proto zní trošku jinak. Schválně si zkuste nalít sklenici horké a poté studené vody.

Anketa

Můžete ještě jíst plesnivý sýr?
Jednoznačně ne - jak je tam nechtěná plíseň, vyhodit
66,7 %
Ano, u tvrdého sýra stačí plíseň odkrojit
33,3 %
Ano, dá se jíst i s tou plísní - je neškodná
0 %
Celkem hlasovali 3 čtenáři.
Foto: Pixabay

Pokud jde o tvrdý sýr jako parmezán nebo ementál, můžete plíseň jednoduše odříznout a sníst stále ještě dobrý sýr pod ní. Tvrdší odrůdy neobsahují tolik vlhkosti a tento stav tak zabraňuje plísni pronikat hlouběji pod povrch. Pokud ale zplesniví měkký sýr, měli byste jej vyhodit.

Anketa

Proč krevety zrůžoví, když je vaříte?
Kvůli studu
0 %
Kvůli úniku krve
0 %
Kvůli pigmentu
100 %
Celkem hlasovali 2 čtenáři.
Foto: Pixabay

Za změnou barvy stojí pigment zvaný astaxanthin, který patří do rodiny karotenů. Syrové krevety tento pigment obsahují. V jejich tělech se váže na molekuly bílkovin a vypadá modrošedě. Při zahřátí se ovšem proteinová vazba astaxanthinu přeruší, protože protein „denaturuje“ (tj. rozvine se a změní tvar). A tehdy se barva změní na růžovou.

Anketa

Proč pláčeme při krájení cibule?
Protože zabíjíme živého tvora - jde o podvědomou lítost
0 %
Cibule se brání slzným plynem
0 %
Jde o chemickou reakci dráždící oči
100 %
Celkem hlasovali 2 čtenáři.
Foto: Pixabay

Při prořezávání buněk cibule se dostávají do vzájemného kontaktu enzymy a aminokyseliny, které se do té doby v zelenině nacházely odděleně. To vyvolává chemické reakce a vzniká tzv. propanthial-S-oxid - chemická látka, která se snadno odpařuje a mimo jiné právě dráždí oči. Takže nechcete li plakat, chraňte si je.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz