Hlavní obsah
Zdraví

Kuřáku, jak dobře znáš svou závislost? Těmto tvrzením mnoho lidí věří

Foto: Pixabay

Kouření způsobuje rakovinu, zrychluje stárnutí a poškozuje plodnost. Většina lidí dnes ví, že kouření škodí zdraví. Ještě nedávno tomu ale bylo jinak a tabákový průmysl propagoval svůj byznys někdy až bizarními tvrzeními. Třeba že zhubnete…

Článek

Ačkoli se od té doby hodně změnilo, užívání tabáku je stále rozšířené. Podle Státního zdravotního ústavu kouří v České republice přibližně 24 a půl procenta dospělých lidí, v Německu podle Spolkového ministerstva zdravotnictví 23 procent. Což je stále dost i vzhledem ke všem těm negativům, které s sebou kouření nese, a vzdělávacím kampaním, které si kladou za cíl upozorňovat lidi na škodlivost a nebezpečnost tohoto zlozvyku. Některé mýty o kouření jsou ale i přes veškeré snahy propagátorů zdravého životního stylu stále rozšířené a kolikrát slouží i jako důvod, proč kouřit nepřestat nebo jako výmluva, proč je vlastně kouření dobré. Například tyto:

Díky kouření jsem fit, kouření mi udržuje váhu, díky kouření nepřibírám

Foto: Pixabay

Ruku na srdce, částečně by se to dalo uznat za pravdu - kdo hodně kouří, spálí více kalorií. Díky zvýšené srdeční frekvenci a vyššímu krevnímu tlaku spotřebuje tělo více energie. Jedna krabička cigaret denně tak může ubrat i několik desítek až nižších stovek kilokalorií za den. Nikotin navíc také způsobuje, že se v těle uvolňují hormony, které potlačují chuť k jídlu. A obojí pak může být v konečném součtu důvodem, proč si lidé udržují figuru a hlavně důvodem, proč po posledním odložení cigarety začnou přibývat na váze. Alespoň částečně. To ale neznamená, že kuřáci jsou všeobecně štíhlejší než nekuřáci, což ukázala nedávná studie Kodaňské univerzity. Svou roli zde hraje i fakt, že kuřák raději sáhne po cigaretě, má-li chvilku než po svačině a mnoho kuřáků má opravdu hroznou životosprávu, protože nedrží pestrou stravu a mnohá jídla odbydou stylem KaZi - kafe a cigárko. A ještě k té váze - u kuřáků je výrazně zvýšen podíl skrytého břišního tuku. Tento takzvaný viscerální tuk se ukládá mezi orgány a je spojen s vyšším rizikem rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a demence. V této kategorii se dále tvrdí, že kouření má pozitivní vliv na trávení. I to je ale pravda jen částečně - nikotin sice stimuluje střevní pohyb a někteří bývalí kuřáci si behem odvykání stěžují na zácpu, ale tento problém přetrvává jen pár týdnů, tělo si zvykne a střeva obnoví opět svůj přirozený pohyb i bez nikotinu.

Díky kouření neprožívám tolik stresu, pomáhá mi soustředit se a uklidnit se

Foto: Pixabay

Nikotin působí na centrum odměn v mozku a tím vytváří pocit pohody. Tento účinek zlepšující náladu je kuřáky často vnímán jako uklidňující. Dokonce i hluboké dýchání a nádech při kouření může pomáhat tomuto dojmu a vytvářet až relaxační pocit. Ve skutečnosti ale kouřením v těle nastává stresová reakce - cévy se stáhnou a zrychlí se srdeční frekvence. Stres a kouření navíc spolu úzce souvisí. Při poklesu hladiny nikotinu v krvi se u závislých objeví abstinenční příznaky. To způsobuje napětí a neklid a tělo touží po další cigaretě, aby zmírnilo tlak. Ani s tou koncentrací to není tak horké. Vdechování tabákového kouře sice uvádí tělo do pohotovosti. Nikotin způsobuje uvolňování určitých mediátorových látek v mozku a aktivuje se systém, který z evolučních důvodů připravuje tělo na akci - útok nebo útěk. Tento stav samozřejmě zvyšuje celkovou výkonnost organismu a tedy - bezprostředně po kouření krátkodobě zvýší schopnost koncentrace. Z dlouhodobého hlediska ale věci vypadají jinak. Pravidelné kouření vytváří návyk, což znamená, že efekt zvyšující výkon odeznívá. Místo toho mohou abstinenční příznaky způsobit potíže právě se soustředěním. A za další - několik studií ukázalo, že konzumace tabáku trvale mění signalizace v mozku. Významnou roli v tom hraje látka glutamát, která je mimo jiné zodpovědná za procesy učení. Vědci ze Švýcarska prokázali, že se tolik důležité glutamátové receptory v mozku kuřáka snižují až o 30 procent. Bylo také prokázáno, že změny v mozku pokračují i ​​poté, kdy člověk přestane kouřit. Předpokládá se tedy, že obnovení signalizace v mozku trvá dlouho. Britská studie zase dospěla k závěru, že kouření má negativní dopad na kognitivní schopnosti člověka. Kouření je mimo jiné považováno za rizikový faktor při vzniku demence.

Díky elektronickým cigaretám kouřím zdravě

Foto: Pixabay

Ne, opravdu ne. Neexistuje nic jako zdravé kouření. Ano, dá se souhlasit s tím, že do těla kouřením elektronek nedostává kuřák takovou nálož nebezpečných látek, jako při vdechování zplodin, vzniklých hořením normálních cigaret, ale ani přesto nelze říci, že tento způsob kouření je zdravý a pro člověka neškodný. Elektronické cigarety obvykle obsahují tekutinu s nikotinem, který se při kouření odpařuje pomocí topného tělesa. Složení látek, které tekutina obsahuje, se může velmi lišit v závislosti na produktu. V páře z e-cigaret je výrazně méně karcinogenních látek než v tabákovém kouři. Ale rozhodně nejsou zdravotně nezávadné. Německý Spolkový institut pro hodnocení rizik (BfR) upozorňuje, že i vaping může produkovat toxické látky, jako je formaldehyd, acetaldehyd a akrolein. A nikotin zůstává i nadále škodlivý, i když je vdechován jako pára. Podporuje kardiovaskulární onemocnění a zvyšuje riziko trombózy a mrtvice. Navíc - neznáme přesný důsledek kouření elektronek, protože je prostě nekouříme dostatečně dlouho na to, aby existovaly opravdu dlouhodobé studie o důsledcích vapování nikotinu na lidské tělo. Odborníci zvláště varují před vlastním mícháním e-liquidů, tedy oněch tekutin. Jsou známy případy, kdy se člověk i otrávil, neboť neměl dostatečné znalosti a též nikdy nevíte, co opravdu dostanete, kupujete-li si tyto tekutiny někde pofidérně přes internet.

Díky kouření nebudu mít Covid, kouření chrání moje plíce před nákazou

Foto: Pixabay

Od začátku koronavirové pandemie se ve studiích znovu a znovu objevoval takzvaný kuřácký paradox - několik studií dospělo k závěru, že kuřáci jsou méně náchylní k nákaze virem. Zároveň se ale také prokázalo, že je u nich v případě infekce výrazně vyšší riziko vážného onemocnění. Na každém šprochu pravdy trochu, jak se říká. Na jedné straně se zdá, že nikotin může snižovat tvorbu receptorů na buněčném povrchu, a tak má koronavirus méně možností se na tomto povrchu ukotvit. Na druhou stránku dostávají covid i kuřáci a zdravotní následky samotného kouření jsou natolik vážné, že jen blázen by doporučoval zapálit si cigaretu jako způsob ochrany před koronavirem. Navíc - když ta ochrana vlastně reálně neexistuje a hrozí horší průběh nemoci.

Kouřím málo, takže je to jako kdybych byl nekuřák, mírné kouření neškodí

Foto: Pixabay

Tohle asi netřeba vyvracet a nějak více rozepisovat. Neškodné kouření neexistuje. Minimálně co se týče cigaret.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz