Hlavní obsah
Zdraví

Obezita: Problém lidstva i palčivé téma útlocitných

Foto: Pixabay

Podle poslední zprávy WHO je na světě více než miliarda lidí obézních. Jejich počty překonaly počty těch, kteří trpí podvýživou. Bojové heslo mnohých královen krásy - boj proti hladu - tak ustupuje novému boji - proti přežranosti.

Článek

Počty obézních lidí se rok od roku zvyšují. Poslední zpráva Světové zdravotnické organizace říká - těchto lidí je již více než jedna miliarda. Na světě je více než 8 miliard lidí. S obezitou tak bojuje každý osmý. Je to vskutku děsivé číslo. Počty obézních lidí již překonaly počty těch, kteří naopak bojují s podvýživou.

Ani u nás na tom nejsme nejlépe. Podle Státního zdravotnického ústavu se mimo hodnoty tzv. „zdravé váhy“ pohybuje okolo 60 procent Čechů. V rámci Evropy patříme mezi ty země, které mají s nadváhou a obezitou největší problémy. Rapidně se počty zvýšily zejména za dob koronavirové pandemie, kdy lidé seděli doma a navykli si na donáškové služby. Za obezitou totiž ve velké míře stojí právě nekvalitní strava a nedostatek pohybu.

Foto: Pixabay

Na nekvalitní stravu upozorňuje každoročně mnoho výzkumů. Nejde nezmínit ani ne zrovna dobrou praxi největších výrobců potravin, kteří jsou opakovaně kritizováni za to, že do chudších zemí dovážejí méně kvalitní potraviny. Poslední průzkum organizace ATNi ukázal, že 30 předních světových výrobců potravin a nápojů přesně tohle dělá - a to i přes mnohé výtky v minulosti a dřívější vyjádření firem, že se budou snažit zlepšovat kvalitu svých výrobků ve všech zemích bez rozdílu. Bohužel se tak stále neděje.

Obezita sebou nese mnohá zdravotní rizika, je diagnostikována jako nemoc a výrazně zkracuje život. Boj s ní je během na dlouhou trať. Existují zákony, které si kladou za cíl boj s obezitou, vznikají podpůrné organizace, i samotní lidé si uvědomují, že být obézní není pro tělo zdravé, prospěšné a snaží se s tím něco dělat. Tedy - alespoň část. Pak je tu druhá část, která nad tím mávne rukou a nebo se začne ohánět hnutím body positivity. Původní myšlenka byla výborná. Přijmout se, i přes hendikep či postižení (nebo jiný problém) takový, jaký jsem a být takzvaně v pohodě. Bohužel, jak to tak bývá - myšlenka byla v průběhu čase zneužita, překroucena a z body positivity jsou nejvíce slyšet obézní youtubeři a jiné veřejně známé osoby, které se snaží přesvědčit ostatní (a vlastně i sebe samotné), že být obézní je v pořádku. Někteří pak mnohdy propagují svou obezitu jako životní styl, jako svou volbu a lžou lidem i sami sobě, že je to tak v pořádku a že žádná rizika nepociťují, nepřijdou, nehrozí, neexistují.

Foto: Pixabay

Ne - milí obézní lidé, není to v pořádku. Pokud by to v pořádku bylo, nebyla by obezita brána jako nemoc s vlastní klasifikací. Není v pořádku vyjít tři schody a čekat deset minut, než popadnete dech. Není v pořádku nezvládnout se předklonit, natož si utřít zadek. Ale ani není v pořádku vás hejtit za to, jak vypadáte. Mnozí za to nemohou a jde o zdravotní problém, který za obezitou stojí. Ale mnozí jsou prostě jen líní a cpou se. Nebojme se nazývat věci pravými jmény. I v této últocitné době. Držím palce všem, kteří si to uvědomí a začnou na sobě makat. Návodů a odborníků je na internetu spousta, pomohou kalorické tabulky, stačí pro začátek zařadit chůzi. Blíží se nový rok. Možná by stálo za to vyjít do nového roku s předsevzetím. Bude to nepříjemné. Bude to bolet. Ale vyplní se a uskuteční. Když vy budete opravdu chtít. Držím palce.

čerpáno z:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz