Článek
Jedna nejmenovaná organizace na ochranu spotřebitele vydala varování před fritézami. Ano, fritézami. Ty totiž jako takzvané chytré spotřebiče dokáží ukládat přes aplikaci v telefonu zvuk. Ten pak skončí spolu s dalšími daty uživatele kdesi v hlubinách internetu na údajném bezpečném místě. Ale kdo zaručí, že tato data - stejně jako už nespočetněkrát v minulosti u mnohých jiných zařízení a společností - nebudou zneužita proti samotnému spotřebiteli nebo nebudou prodána třetí straně, která je pak může použít jakkoliv?
Žijeme v době, kdy je k internetu připojeno takřka vše okolo nás. Většina zařízení má svoji aplikaci a požaduje různá oprávnění, aby mohla fungovat, jak se říká, v plné palbě. Problém je ale v tom, že často požaduje daleko více oprávnění, než skutečně potřebuje. A to je právě příklad oněch fritéz. Na co potřebuje přístroj, který mi má osmažit hranolky, vědět svoji přesnou polohu, smět využívat mikrofon mého mobilního telefonu, nebo mít přístup do fotogalerie?
Pokud máte rádi svoji bezpečnost, vážíte si svého soukromí a nechcete, aby data o vás ve větší míře, než je nutné, létala někde po internetu, vždy přemýšlejte, která oprávnění danému zařízení povolíte. Hlídejte si aktualizace a čtěte, co je jejich součástí před instalací. Kde to zařízení umožňuje, používejte zvýšené prvky ochrany. Prostě - užívejte si moderního světa a jeho vymožeností, ale nezapomínejte i nadále používat vlastní úsudek a rozum. Umělá inteligence sice dělá neskutečné pokroky, ale vždy by měla být vaším sluhou a nikoliv pánem. Člověk by měl rozhodovat o sobě samém vždy sám.
Zdroj informací: