Článek
Evropská komise plánuje výrazně zvýšit daně z tabákových výrobků. Ceny cigaret by mohly vzrůst přibližně o desítky procent. Oficiálně má toto opatření podpořit prevenci a zdraví obyvatel – vyšší ceny mají kouření učinit méně atraktivním. Jestli ale daňová úprava dosáhne svého cíle, je otázkou. Kritici pochybují, že by vyšší ceny skutečně vedly k tomu, aby lidé přestali kouřit. Reforma podle nich povede spíše k tomu, že lidé budou hledat levnější alternativy, upnou se na černý trh a výrobky pochybné kvality a státy místo výdělků na daních budou naopak tratit, přesně podle hesla: Kdo chce víc, nemá nic.

Francie je vzorovým varovným příkladem. Poté, co drasticky zvýšila daně, nastal boom černého trhu, podíl nelegálně obchodovaných cigaret se tam podle odhadů pohybuje kolem 33 procent. Mnoho Francouzů si kupuje cigarety na černém trhu, a to jenom proto, že si již nemohou dovolit legální výrobky. Takový vývoj nejen ohrožuje zdraví kuřáků, ale také podkopává daňové cíle vlády.
Stejný scénář se podle odpůrců plánovaného kroku dočká i Unie jako celek. Odborníci očekávají velké finanční ztráty. Ačkoli EU doufá, že zvýšením daní zvýší příjmy do rozpočtů, ekonomové jsou k plánům kritičtí. Zkušenosti ukazují, že pokud spotřeba klesne nebo lidé přejdou na nelegální zdroje, jsou to právě vlády, kdo nakonec tratí. Evropská asociace daňových poplatníků varuje, že se tento krok nemusí vyplatit – riziko ztrát příjmů a silnější černý trh je až příliš vysoké.

Kritika se ozývá také z jednotlivých členských států. Německá Tabáková asociace obviňuje EU z prosazování daňové reformy z čistě ideologických důvodů. Místo, aby se zaměřila na praktická řešení, omezuje a oslabuje legální trhy přílišnou regulací, bez ohledu na ekonomiku či samotné spotřebitele. Asociace varuje, že boj proti kouření musí být veden realističtěji – ne pouze zákazy a cenovým tlakem. Ceny v Německu by mohly vzrůst ze současných zhruba 8,5 eura až na 12 u značkových cigaret a z 10 na 18 euro za třicetigramový sáček tabáku. Mluví se o zvýšení minimální sazby daně z cigaret na 215 eur za 1 000 cigaret. Současná sazba je zhruba 90 euro.
Ti, kdo příliš utahují daňové šrouby, riskují, že se stále více podniků přesune do šedé ekonomiky. Komise musí v tomto ohledu postupovat opatrně – jinak poškodí poctivé podniky a pomůže pašerákům.
Plánované rozšíření a zvýšení daně na moderní nikotinové produkty, jako jsou elektronické cigarety a nikotinové sáčky, je obzvláště kontroverzní. Tyto produkty jsou v mnoha zemích považovány za méně škodlivé alternativy k tradičním cigaretám a pomohly mnoha kuřákům skoncovat s klasickými cigaretami. Vysoké zdanění by však mohlo tyto produkty zneatraktivnit. I přesto hodnotí unijní zdravotní experti návrh Evropské komise pozitivně.

Plánovaná daňová reforma EU může být dobře míněná – ale její provedení je riskantní. Hrozí nárůst černého trhu, paradoxně snížení příjmů v rozpočtech a úpadek moderních nikotinových alternativ. Reálný dopad na zdravotní politiku je také nejasný. Místo účinného povzbuzování kuřáků k přechodu na „méně škodlivé“ varianty kouření nebo k ukončení zlozvyku, povede zdražování k tomu, že budou kuřáci hledat jiné a nelegální způsoby, jak se ke kouření dostat a nezbankrotovat u toho. Nadcházející měsíce ukážou, zda EU své plány dodrží a jak vysoká bude cena za toto rozhodnutí ve skutečnosti. Brusel by rád z národních příjmů za daně z tabáku profitoval, hovoří se o 15 procentním podílu. O tom však ještě nebylo rozhodnuto a v hlavních městech členských států se tato myšlenka setkává s odporem.